Maszyny - to wrogowie pojawiający się w Team Fortress 2 w trybie Mann vs. Machine. Zostały one stworzone przez Greya Manna w celu zniszczenia wszystkiego stworzonego przez Mann Co.

Zwykłe roboty działają prawie identycznie jak gracze, obsługiwani przez boty, podczas gdy istnieją specjalne roboty, które używają broni innej niż standardowa, a inne formy robotów posiadają zdolności i wytyczne, których normalnie nie posiada żadna klasa. W przeciwieństwie do graczy, roboty można w znacznym stopniu zasapować, tymczasowo wyłączając resztę robotów lub, w przypadku robotów gigantycznych, spowalniać je. Jak zauważyła panna Pauling, działają one na pieniądze i upuszczają je po zniszczeniu ich, co pozwala graczom wykorzystać te pieniądze na ulepszenie broni lub zakupu mannierki wzmacniającej. Roboty podążają wyznaczoną ścieżką do otworu bombowego, oznaczoną świecącymi niebieskimi strzałami przed każdą falą, choć mogą zejść z tej ścieżki, jeśli nośnik bomb zostanie odepchnięty lub kiedy ściga gracza. Roboty od czasu do czasu drwią po zabiciu gracza, a nośnik bomb zawsze drwi, aby otrzymać wzmocnienie. Roboty mają nieskończony zapas amunicji i nie upuszczają broni po śmierci. Jednak roboty również nigdy nie mają losowego krytyka, chociaż niektóre mają sposób na uzyskanie efektu tak zwanego "Critboosta".

Jeden robot podczas fali wejdzie na pole uzbrojony w bombę. Główną zasadą robotów jest transport tej bomby do włazu na końcu mapy, a obrońcy muszą ją zatrzymać. Po zabiciu nosiciela bomby inny robot może ją podnieść. Każdy robot może nosić bombę, z wyjątkiem Pogromcy Działek i Czołgu (chociaż Czołg niesie osobną bombę). Szpiedzy i Snajperzy nie będą aktywnie próbować podnosić bombę, ale zostaną zmuszeni do odrzucenia jej. Noszenie bomby spowolni robota do około połowy prędkości, z wyjątkiem gigantycznych robotów. Po zabiciu wszystkich robotów fala jest zakończona, a jeśli bomba zostanie przetransportowana do włazu i zdetonowana, fala zostanie zrestartowana.

Roboty zachowują się szczątkowo. Ich głównym celem jest albo podniesienie bomby i podążenie zadaną ścieżką do włazu bomby, albo eskortowanie dowolnego robota, który już to robi. Ogólnie rzecz biorąc, nie wybierają oni alternatywnych dróg do bomby, chyba że podfala jest zaprogramowana na flankowanie lub bomba została zrzucona w miejsce poza główną ścieżką. Roboty na ogół nie przejmują się niszczeniem Zasobników i Teleporterów, jeśli te nie przeszkadzają. Są również całkowicie nieświadomi ukrytych Szpiegów: ignorują ich mają kolizje z „członkami drużyny”, odgłosami wroga i ewentualnie kiedy Szpieg nosi Dzwon Zmarłego. Mogą wykryć, czy ktoś z pobliskiej drużyny został dźgnięty w plecy, ale nie regularnie. Zawsze zauważają jednak, kiedy Szpieg się pali.

Roboty otrzymują określone wzmocnienia po pewnym czasie przenoszenia bomby, a nowe wzmocnienia układają się w stosy z poprzednimi. Grafika na interfejsie wskazuje, na którym etapie znajduje się nośnik bomb i jak długo trwa do otrzymania kolejnego wzmocnienia. Po otrzymaniu wzmocnienia robot niosący bombę drwi z towarzyszącym mu sygnałem dźwiękowym, a otaczające go roboty przestaną czekać na przewoźnika. Drużyna broniąca się może i powinna wykorzystać to jako okazję do zabicia nosiciela bomb, szczególnie jeśli robot otrzymuje trzecie ulepszenie. Te wzmocnienia nie pojawią się, jeśli przenosiciel jest Gigantem, chociaż HUD pokazuje pełny metr.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.