FANDOM


Do szablonu +18
Uwaga!
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla młodszych widzów takie jak: wulgarny język, brutalne obrazki lub podteksty seksualne. Jeżeli masz co najmniej 18 lat, lub mocniejsza treść nie robi na tobie wrażenia, możesz bez problemu przeglądać tą stronę. W przeciwnym wypadku, powinieneś ją zamknąć.


Maximilian Cady, znany też jako Max Cady - główny antagonista powieści thrillera psychologicznego Johna D. Macdonalda z 1957 roku, Przylądek strachu i jego adaptacji filmowej.

W filmie z 1962 r. Wcielił się w niego nieżyjący już aktor Robert Mitchum, który wcielił się także w Wielebnego Harry'ego Powella. W filmie z 1991 roku wcielił się w rolę Roberta De Niro, który wcielił się także w Vito Corleone, Travisa Bickle'a, Jake'a LaMotte, Davida „Noodlesa” Aaronsona, Louisa Cyphre, Ala Capone, Jimmy'ego Conwaya, Dwighta Hansena, Potwora Frankensteina, Neila McCauley'a, Gila Renarda, Ace'a Rothsteina, Louisa Garę, Nieustraszonego przywódcę, oraz Senatora Johna McLaughlina.

Biografia Edytuj

Książka Edytuj

Max Cady mieszkał w Zachodniej Wirginii i miał trzech braci, którzy byli przestępcami (z których jeden został zabity podczas zamieszek w więzieniu). Podczas II wojny światowej Sam zeznawał przeciwko Maxowi po tym, jak był świadkiem gwałtu na czternastoletniej dziewczynie, kiedy stacjonował w Australii. Max został skazany na 14 lat życia w obozie pracy ciężkiej. Kiedy Max wyszedł, chce zemścić się na Samie, ponieważ opuszcza go żona, i jego syn ginie w wypadku, gdy był w więzieniu. Zemści się, zatruwając psa i próbując zabić dwóch młodych synów Sama, i strzelając do jednego z nich z karabinu, prawie go zabijając. Pod koniec powieści Max atakuje żonę Sama w jego domu, a Sam strzela do niego, gdy próbuje uciec - później z powodu ran umiera.

Film Edytuj

Cady jest byłym skazanym, który wraca po kilku latach (osiem lat w oryginalnym filmie i czternaście lat w remake'u) w więzieniu, aby zemścić się na Samie Bowdenie, prawniku, który pomógł mu w więzieniu, i jego rodzinie. W przeciwieństwie do powieści, w której nazywa Sama „porucznikiem”, w obu filmach nazywa go „doradcą”.

Należy zauważyć, że w oryginalnym filmie Bowden zeznawał przeciwko Cady'owi w sądzie, podczas gdy w remake'u był odpowiedzialny za jego obronę, ale zakopał raport, który mógł powstrzymać go przed odsiadką - z powodu przerażenia działaniem Cady'ego, a także fakt, że Cady przechwalał się o wygraniu dwóch poprzednich spraw o gwałt. Zarzuty dotyczyły niegodziwego traktowania w celach seksualnych i pobicia (w obu filmach). Ponadto podczas uwięzienia Cady poświęcił się głównie studiowaniu prawa, więc następnym razem nie będzie zaskoczony. W filmie z 1991 r. Wywodzi się również ze środowisk religijnych i dlatego bardzo interesuje się Biblią, wykorzystując ją do uzasadnienia swoich działań jako człowieka Boga.

Żona i córka Cady'ego opuścili go, gdy został skazany, a ponieważ obwinia Bowdena za utratę rodziny, chce, żeby wiedział, jak to jest doświadczyć takiej straty - dlatego atakuje nastoletnią córkę Sama, prawdopodobnie seksualnie. W oryginalnym filmie pobił i zgwałcił swoją byłą żonę po tym, jak się wydostał, podczas gdy w filmie z 1991 roku sugeruje się, że ją zabił.

Po wyjściu z więzienia spotyka Sama Bowdena przed sądem i prowadzi z nim krótką pogawędkę, aby Bowden mógł zapamiętać, kim jest, i uświadomić sobie, że nie będzie to ostatni raz, kiedy się zobaczą. Krótko po tym, jak zaczyna prześladować rodzinę prawnika, zabija ich psa, zatruwając go. Kilka dni później gwałci i bije młodą kobietę, ale ona odmawia pójścia do sądu i wytoczenia mu zarzutów ze strachu i wstydu. (W remake'u z 1991 roku kierowniczka furgonetki o imieniu Diane Taylor została zmieniona na urzędnika o imieniu Lori Davis, który pracuje w sądzie i z którym Bowden gra w racquetballa.)

W filmie z 1962 r. Prześladuje córkę Sama (o imieniu Nancy) w szkole, aby ją przestraszyć. W filmie z 1991 roku dzwoni do córki Danielle (Danny) przez telefon, udając, że jest nauczycielem aktorstwa i zaprasza ją na szkolne przedstawienie. Odkrywa, że ​​to Max Cady, kiedy się spotkają; udaje mu się jednak przekonać ją, że nie zabił jej psa i że nie chce jej zrobić krzywdy - a także, że jej rodzice ją powstrzymują. Obaj całują się, a ona wybiega z widowni. Sam dowiaduje się o tym, a jego związek z córką odstrasza trochę z tego powodu. W obu filmach Sam tak desperacko chce pozbyć się Cady'ego, że zatrudnia trzech mężczyzn, aby go pobili; jednak Cady obezwładnia każdego z nich.

W obu filmach Sam i jego rodzina ostatecznie podróżują do swojej łodzi na Przylądek strachu, aby uciec przez Cadym. W filmie z 1962 r. Przyjechał ich prywatny detektyw; niestety ten zostaje zabity przez Cady'ego, kiedy on i Sam przybywają tam i pozostają całą noc, aby na niego uważać, podczas gdy w filmie z 1991 roku, wychodzą po tym, jak Cady zabija ich pokojówkę i detektywa w domu.

W obu filmach Cady potajemnie tropi ich do łodzi, wspina się i atakuje. W filmie z 1962 r. Cady gwałci żonę Sama na łodzi (więc Sam pójdzie do niej) i wchodzi w samą porę, gdy ten chciał spróbować zgwałcić jego córkę, Nancy. Jednak Sam jest w stanie dotrzeć do Cady'ego, zanim Cady zdoła zrealizować swój plan zgwałcenia Nancy, i obaj zaczynają walczyć. Samowi udaje się chwycić rewolwer i postrzelić Cady'ego w nogę. Kiedy ma przewagę, postanawia, że ​​zostanie ponownie aresztowany zamiast go zabić, czując, że zabicie go jest tym, czego chce, a więzienie jest bardziej bolesne.

W filmie z 1991 roku Cady atakuje jednocześnie całą trójkę na łodzi. Po tym, jak Danielle rozpyla go płynem z zapalniczki, podczas gdy on zapala cygaro i podpala go, Cady skacze z łodzi do wody, aby ugasić płomienie. Udaje mu się jednak wciągnąć z powrotem na pokład i zmusza Sama do wzięcia udziału w udawanym procesie. Burza powoduje, że łódź kołysze się i wywala Cady'ego, pozwalając Bowdenowi na zaatakowanie go i zakucie go w kajdanki. Rodzina Sama ucieka na brzeg rzeki, a łódź zostaje zniszczona, gdy uderza w grupę skał. Bowden chwyta dużą skałę i przygotowuje się do upuszczenia jej na głowę Cady'ego, ale prąd nagle wyciąga Cady'ego z powrotem do rzeki, gdy mówi szybko językami. Gdy Sam i Cady patrzą sobie w oczy, kawałek gruzu, gdy Cady ma nadal kajdanki, wpada do wody, zabierając go ze sobą i powodując utonięcie.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.