FANDOMTrzymaj przyjaciół blisko, ale wrogów bliżej.

—Znany cytat Michaela, a także jeden z najbardziej kultowych cytatów filmowych wszechczasów.


Michael Corleone - protagonista noweli Mario Puzo p.t Ojciec Chrzestny, oraz deuteragonista Sycylijczyka. Pojawia się także jako protagonista trylogii filmowej Ojciec Chrzestny w reżyserii Francisa Forda Coppoli.

Michael urodził się w 1920 roku, i jest najmłodszym synem Dona Vito Corleone. Był młodszym bratem Sonny'ego i Fredo, przybranym bratem Toma Hagena i starszym bratem Connie Corleone. Później zastąpił swojego ojca jako dona rodziny Corleone po przejściu na emeryturę. Dzięki fachowemu manewrowi Michaela wszyscy wrogowie i rywale Rodziny zostali zabici, a Rodzina Corleone stała się najpotężniejszą mafią w Nowym Jorku.

W jego rolę wcielił się Al Pacino, który zagrał również Tony'ego Montanę, Johna Miltona, Króla Ryszarda III, Big Boya, Davida Fiska, Willy'ego Banka oraz Roy'a Cohna.

Biografia Edytuj

Ojciec Chrzestny Edytuj

Jak po raz pierwszy widać w „Ojcu chrzestnym”, Michael jest młodym mężczyzną po dwudziestce. Początkowo nie chce mieć nic wspólnego z rodzinnym biznesem. Michael zapisuje się do Dartmouth College, aby uciec od dziedzictwa Corleone. 21 lat później, po przystąpieniu Stanów Zjednoczonych do II wojny światowej w 1941 r., Michael odpada, by zaciągnąć się do Korpusu Morskiego i walczy na Pacyfiku, pomimo obaw ojca. Michael został ranny w bitwie, ale został wyróżniony Krzyżem Marynarki Wojennej za odwagę i znalazł się w magazynie Life w 1944 roku.

Michael zostaje zwolniony jako kapitan na początku 1945 r., Aby wyleczyć się z ran. Wraca do Dartmouth, gdzie spotyka swoją przyszłą żonę, Kay Adams, i marzy o tym, by prowadzić bardziej normalne, amerykanizowane życie z dala od swojej rodziny. Jednak kiedy jego ojciec został prawie zamordowany pod koniec 1945 r., Zostaje ponownie wrzucony w świat, którego tak długo unikał. Potwierdzając swoją lojalność przy łóżku ojca, Michael zgłasza się na ochotnika, by zabić obu odpowiedzialnych ludzi: barona narkotykowego Virgila Sollozza i skorumpowanego kapitana policji Marka McCluskeya. Sonny, który kieruje rodziną pod nieobecność ojca, jest pod wrażeniem lojalności Michaela, ale wątpi, by jego „miły chłopak z college'u” miał w nim popełnienie morderstwa. Ma również obawy dotyczące zabicia gliny, w mafii od dawna panuje zasada, że ​​policjantów nie wolno skrzywdzić. Jednak Michael twierdzi, że skoro McCluskey służy jako ochroniarz Sollozza, że jest to fair. Sonny się zgadza, a Michael zabija obu mężczyzn w restauracji.

Po morderstwach Michael ucieka na Sycylię, gdzie mieszka dwa lata pod opieką przyjaciela rodziny Dona Tommasino. Tam zakochuje się i poślubia piękną młodą kobietę o imieniu Apollonia. Zostaje jednak zabita przez bombę samochodową przeznaczoną dla Michaela, posadzoną przez skorumpowanego ochroniarza.

Podczas pobytu na Sycylii Michael dowiaduje się, że Sonny został zamordowany. Michael wraca do Nowego Jorku około 1950 roku i w pełni angażuje się w rodzinne przedsięwzięcia przestępcze, przejmując rolę Sonny'ego jako spadkobiercy Vito. Rok później odnawia swój związek z Kay i poślubia ją, obiecując jej, że rodzina Corleone będzie legalna w ciągu pięciu lat. Michael próbuje wykupić kasyno od Moe Greene'a, zamierzając przenieść rodzinę do Nevady, ale Greene odmawia.

13 lat później, po przejściu ojca na emeryturę w 1954 r., Michael zostaje szefem rodziny, i oficjalnie zostaje Donem po śmierci ojca w 1955 r. Przed śmiercią Vito ostrzega Michaela, że ​​głowa rywalizującej rodziny zrobi zamach na życię Michaela pod pozorem zorganizowania szczytu pokojowego między obiema rodzinami. Na pogrzebie Vito, Salvatore Tessio nieumyślnie ujawnia, że ​​spiskował z ich rywalem Donem Emilio Barzinim przeciwko niemu.

Michael organizuje morderstwa liderów innych rządzących rodzin mafijnych w Nowym Jorku: Barzini, Philipa Tattaglia, Carmine'a Cuneo i Victora Stracca, a także Moe Greene'a. Podczas chrztu dziecka Connie wszyscy ci ludzie zostali zabici przez współpracowników Corleone. Tessio i Carlo Rizzi, jego szwagier - którzy wcześniej skazali Sonny'ego na morderstwo - wkrótce zostają wyeliminowani. Jednym pociągnięciem Michael przywraca rodzinę Corleone do najpotężniejszej rodziny przestępczej w kraju i zyskuje reputację jeszcze bardziej przebiegłego i bezwzględnego niż jego ojciec.

Kiedy Connie dowiaduje się, że Michael zabił Carlo, wpada w szał. Kiedy Kay go o to pyta, Michael zaprzecza jakiemukolwiek udziałowi w morderstwie. Chwilę później Michael spotyka się jednak ze swoimi capo, gdzie Peter Clemenza wita go jako „Don Corleone” i całuje go tak samo, jak jego ojca. Kay zdaje sobie sprawę, że Connie w końcu mówiła prawdę, że jej mąż został nowym Donem Rodziny Corleone.

Ojciec Chrzestny 2 Edytuj

W Ojcu Chrzestnym 2, osadzonym kilka lat po przeprowadzce do Nevady, Michael ma teraz około 30 lat i jest już w pełni przywódcą imperium Corleone. Frank Pentangeli, szef byłego reżimu Clemenza, teraz prowadzi rodzinną firmę w Nowym Jorku. Wysiłki Michaela zmierzające do odkupienia rodziny były jednak w dużej mierze nieskuteczne, ponieważ jego liczni wrogowie i rosnąca obsesja na punkcie zemsty utrzymywały go w kryminalnym podziemiu. Michael zaczyna układać umowę z partnerem biznesowym i rywalem Hymanem Rothem o kontrolę operacji w kasynie. Jednak Roth manipuluje bratem Michaela, Fredo, w celu dostarczenia mu informacji, których używa, aby zorganizować zamach na życie Michaela. Roth próbuje również zamordować Pentangeliego, przekonując go, że winny za to był Michael.

Michael, Fredo i Roth udają się na Kubę pod rządami Fulgencio Batisty, aby nawiązać współpracę z rządem kubańskim, która pozwoli im na swobodę prowadzenia działalności na Kubie bez ingerencji władz, w zamian za hojne płatności na rzecz Batisty. Podczas pobytu na Kubie Michael wysyła swojego ochroniarza, aby wyeliminował Rotha w Sylwestra, ale plan się nie udaje, ponieważ stary człowiek jest hospitalizowany. Tej nocy Michael odkrywa, że ​​Fredo spiskował z Rothem. Podczas uroczystości sylwestrowych siły rebeliantów Fidela Castro wkraczają do Hawany, zmuszając Batistę do wygnania, a szefowie przestępczości z kraju, i ich plany na Kubie zostają zrujnowane. Fredo, obawiając się swojego brata, ucieka w tłum. Tymczasem Roth ucieka do Miami.

Po powrocie do USA Michael spotyka się z Fredo, który ujawnia, że ​​prawa ręka Rotha, Johnny Ola, obiecał, że uczyni go bogatym niezależnie od rodziny, jeśli poinformuje o nim Michaela, i że ukrył kluczowe informacje o śledztwie senackim. Fredo wyjawia również, że zawsze był urażony swoim bratem i uważa, że ​​powinien był przejąć rodzinę po śmierci ojca. Michael wypiera się Fredo i mówi ochroniarzowi Alowi Neri, że nic nie stanie się jego bratu, gdy ich matka żyje; implikacja jest taka, że ​​kiedy umiera, Neri ma zamordować Fredo.

Tymczasem Pentangeli został przekonany do zeznawania przeciwko Michaelowi w śledztwie Senatu w sprawie przestępczości zorganizowanej. Jednak Michael organizuje, by brat Pentageli, Vincenzo, przybył z Sycylii na przesłuchania. Widząc swojego brata w sali przesłuchań i rozumiejąc zagrożenie, Pentageli rezygnuje z wcześniejszych zaprzysiężonych oświadczeń, pogrążając przesłuchania w chaosie i skutecznie kończąc sprawę rządu przeciwko Michaelowi.

Tymczasem Kay zdaje sobie sprawę, że Michael zawsze będzie żył w świecie przestępczości i przemocy, i postanawia go zostawić i zabrać ze sobą dzieci. Michael błaga ją, aby ponownie rozważyła, ale Kay ujawnia, że ​​to, co początkowo powiedziała Michaelowi, że było poronieniem, było w rzeczywistości aborcją; mówi Michaelowi, że nie chce sprowadzać na świat drugiego z jego dzieci. Rozwścieczony Michael uderza Kay w twarz i wyrzuca ją z rodziny; rozwiedli się później tego samego roku, a Michael sprawował opiekę nad dziećmi. Później zrezygnował z opieki nad dziećmi dla Kay, gdy zdał sobie sprawę, że będzie to dla nich najlepsze.

Po śmierci matki i na polecenie jego siostry Connie, Michael wydaje się pogodzić ze swoim bratem. Jednak wciągnięcie go jest tylko sztuczką; wkrótce potem Neri morduje Fredo na rozkaz Michaela. W tym samym czasie Michael wysyła konsorcjum Toma Hagena, aby przekonał Pentageli do popełnienia samobójstwa w celu oszczędzenia zemsty na reszcie jego rodziny, i wysyła Rocco Lampone, by zabił mocno strzeżonego Rotha na międzynarodowym lotnisku w Miami po jego powrocie do USA.

Ojciec Chrzestny 3 Edytuj

W Ojcu Chrzestnym 3, którego akcja dzieje się w 1979–1980 roku, starzejący się Michael poczynił wielkie kroki, aby uczynić rodzinę legalną, przygotowując się do przekazania swoich zainteresowań hazardem innym rodzinom mafijnym, ustanawiając fundację charytatywną. Po ceremonii spotyka się z Kay, która mówi mu, że ich syn Anthony zna prawdę o śmierci Fredo.

To nowe połączenie z Kościołem daje Michaelowi możliwość zakupu pakietu kontrolnego w dużej firmie deweloperskiej Immobiliare. Zaczyna także ożywiać swój związek z Kay i zaczyna pielęgnować nieślubnego syna Sonny'ego, Vincenta Manciniego, jako nowego szefa rodzinnego biznesu. Związek nie jest jednak pozbawiony tarcia; Michael jest głęboko zaniepokojony romansem swojej ukochanej córki Mary z Vincentem, obawiając się, że narazi ją to na niebezpieczeństwo.

W nocy, kiedy Michael ogłasza, że ​​rozwiązuje swoje imperium hazardowe, jeden z jego ludzi, Joey Zasa, niszczy większość Komisji podczas skomplikowanego ataku helikopterem w Atlantic City; Michael i jego stary przyjaciel Don Altobello uciekają z pomocą Vincenta. Po traumatycznym ataku Michael ma udar cukrzycowy, przez co zostaje krótko obezwładniony; pod jego nieobecność Connie daje Vincentowi i Neriowi pozwolenie na zabicie Zasy.

Michael wkrótce odkrywa, że ​​Immobiliare, a zwłaszcza podstępny Licio Lucchesi i arcybiskup Gilday, zamierzają go zaatakować i szuka pomocy u Dona Tommasino. Tommasino kieruje go do kardynała Lamberta (przyszłego papieża Jana Pawła I), do którego Michael składa swoją pierwszą spowiedź od 30 lat, załamując się, gdy przyznał się do zamordowania Fredo. Lamberto mówi Michaelowi, że po prostu cierpi za swoje straszne grzechy, ale wciąż ma szansę na odkupienie.

Później Michael wraca na Sycylię, aby obejrzeć występ Anthony'ego w Teatrze Massimo. Wkrótce jednak dowiaduje się o mordercy Mosca, którego Altobello, w porozumieniu z spiskowcami, wynajął, aby go zabić. Mosca zabija Tommasino, a Michael przysięga przed trumną swojego starego przyjaciela, że nigdy więcej nie zgrzeszy.

Niedługo potem, zmęczony krwawym, samotnym życiem dona, Michael przechodzi na emeryturę i czyni swojego siostrzeńca nową głową rodziny, pod warunkiem zakończenia relacji z Mary. Zdając sobie sprawę z tego, że potężne interesy we włoskiej polityce i biznesie działają, aby zapobiec przejęciu rodziny przez Immobiliare, Michael z pomocą Vincenta po raz kolejny przygotowuje się do działania przeciwko swoim wrogom. Ta krwawa fala morderstw ma miejsce, gdy Michael, pojednany z Kay i Anthonym, patrzy, jak jego syn występuje w operze Cavalleria Rusticana. Jednak tej samej nocy Mosca nieumyślnie zabija Mary podczas zamachu na jej ojca. Śmierć Mary łamie ducha Michaela, oraz płacze nad jej zwłokami. Wraca na Sycylię, gdzie umiera lata później, zupełnie sam. Według grafiki na osi czasu zawartej w zestawie DVD, śmierć Michaela Corleone ma miejsce w 1997 roku.

Sycylijczyk Edytuj

Michael jest deuteragonistą powieści Puzo, która ma miejsce podczas jego wyjechania na Sycylię. Dowiaduje się od Clemenzy o legendarnych wyczynach głównego bohatera powieści Salvatore Guiliano (na podstawie Salvatore Giuliano, ale Puzo zmienił nazwisko) i chętnie chce go poznać, ale Guiliano zostaje zamordowany, zanim spotkanie się odbędzie. Ze względu na prawa autorskie Michael został pominięty w filmowej adaptacji powieści.

Kontynuacja powieści Edytuj

Michael pojawia się w powieściach Marka Winegardnera Powrót ojca chrzestnego oraz Zemsta ojca chrzestnego. W „Powrocie ojca chrzestnego”, z grubsza osadzonym w czasach Ojca chrzestnego 2, Michael walczy z nowym wrogiem, zdradzieckim capo Corleone, Nickiem Geraci, próbując zalegalizować swoją rodzinę. W "Zemście Ojca chrzestnego", osadzonym tuż po drugim filmie, stara się chronić swoje zbrodnicze imperium przed potężną rodziną polityczną, jednocześnie radząc sobie z poczuciem winy z powodu zabicia Fredo.

Ciekawostki Edytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.