Złoczyńcy Wiki
Advertisement

Przyjmij więc tę przysięgę: Jeśli muszę pić krew, niech będzie to krew zepsutych – tych, którzy zasługują na śmierć. Krew winnych.

—Morbius.


Doktor Michael Morbius to postać z Marvel Comics, służąca jako wróg Spider-Mana, Blade'a i Ghost Ridera. Był biogenetycznym naukowcem, który umierał na chorobę niszczącą krew. Wstrzyknął sobie radioaktywnie zmienione DNA nietoperza-wampira, co przekształciło go w żywego wampira. Morbius wykształcił w sobie tęsknotę i zapotrzebowanie na ludzką krew, zwłaszcza na radioaktywną krew Spider-Mana, która według niego wyleczy jego niekończący się głód.

Biografia[]

Wczesne życie[]

Michael Morbius urodził się w Grecji jako syn Makarioa Morbiusa i nienazwanej matki, a później został naukowcem, który zdobył Nagrodę Nobla w dziedzinie biochemii i zaczął spotykać się z Martine Bancroft w nieznanym czasie.

Zostanie wampirem[]

Morbius cierpiał na wyniszczającą chorobę krwi, która go zabijała, i pracował nad opracowaniem lekarstwa, która miała go wyleczyć z choroby. Morbius opracował eksperymentalne leczenie, które polegało na wstrzyknięciu sobie DNA nietoperza wampira i poddaniu się elektrowstrząsom.

Skutki uboczne leczenia zmieniły go w pseudo-wampira, który zyskał nadludzkie zdolności, niechęć do światła słonecznego, ale zmienił jego wygląd fizyczny i musiał spożywać krew, aby przeżyć. Pierwszą ofiarą Morbiusa był asystent, który pomógł mu opracować leczenie, a każdy, kogo ugryzł, by skonsumować ich krew, sam stał się żywym wampirem.

Morbius udał się do Stanów Zjednoczonych i wymordował załogę ludzi na statku, na którym był, a później próbował się zabić, ale mu się nie udało. Morbius napotkał i zaatakował Spider-Mana, który próbował wyleczyć się ze swoich sześciu ramion, ale ich walka została przerwana przez doktora Curta Connorsa, który zmienił się w Jaszczura. Morbius ugryzł Connorsa i uciekł z walki, a Connors częściowo wrócił do normy z powodu ugryzienia wampira.

Spider-Man i Connors zdali sobie sprawę, że krew Morbiusa może uleczyć ich obu i postanowili pomóc sobie nawzajem, wyśledzili Morbiusa i ponownie walczyli z wampirem. Obaj byli w stanie zdobyć krew Morbiusa, a Spider-Man i Connors wrócili do swoich normalnych stanów.

Morbius napotkał innych bohaterów, takich jak Blade i Fantastyczna Czwórka, ale udało mu się z nimi pracować nad powstrzymaniem innych zagrożeń, takich jak Daemond. Morbius stał się również bohaterem na swój własny sposób, na przykład ocalając Amandę Saint przed kultem Demonicznego Ognia i pomagając Simonowi Stroudowi w powstrzymaniu Helleyów.

Później Morbius dołączył do Legionu Potworów, który zjednoczył się, by zbadać Starseed, istotę, która pojawiła się losowo. Morbius i Wilkołak zaatakowali Starseed, ponieważ obaj zostali pokonani przez swój głód, ale Ghost Rider i Man-Thing próbowali interweniować. Starseed próbował wyleczyć Legion z ich potwornych form, ale zmarł od ran spowodowanych przez Man-Thinga z powodu wielkiego strachu przed stworzeniem.

Inne wystąpienia[]

Marvel Animated Universe[]

Główny artykuł: Morbius (Marvel Animated Universe)

Sony's Marvel Universe[]

Główny artykuł: Michael Morbius (Sony's Marvel Universe)

Morbius pojawia się jako tytułowy główny bohater filmu Morbius z 2022 roku, będącego częścią trwającego obecnie kinowego uniwersum Sony we współpracy z Marvelem.

Wcielił się w niego Jared Leto, który wcześniej grał Jokera, Harry'ego Goldfarba, Angel Face'a i Niandera Wallace'a.

Advertisement