Stub.svg Ta strona to zalążek artykułu. Możesz pomóc Złoczyńcy Wiki, rozbudowując ją!


Morgana Pendragon, znana lepiej jako Morgana – początkowo protagonistka, a następnie główna antagonistka w serialu Przygody Merlina. Morgana to nieślubna córka Uthera Pendragona, druga córka i najmłodsze dziecko Vivienne, przyrodnia siostra Artura, młodsza przyrodnia siostra Morgause i przybrana córka Gorloisa. Na początku serii była dobroduszną osobą. Zmieniła się jednak w złą osobę, po tym, jak została spaczona przez Morgause i zdradzona przez swojego byłego przyjaciela Merlina. Potem zdradziła swoją rodzinę i przyjaciół, nawet będąc zaangażowana w śmierć własnego ojca. Była zdecydowana przejąć Camelot i nie chciała pozwolić, by coś stanęło jej na drodze do tego celu.

W jej rolę wcieliła się Katie McGrath.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Sezon 1[edytuj | edytuj kod]

Morgana pojawia się jako bardzo dobra kobieta, która była wychowanką Uthera. Jednak nieznany był w tym czasie dla niej fakt, że jest właściwie jego córką i przyrodnią siostrą Artura. Blisko przyjaźniła ze swoją służącą Gwen, Arturem oraz Merlinem.

Morgana w końcu odkryła, że ​​miała dar proroctwa, który był czymś, co bardzo ją przeraziło. Kiedy spała, miała koszmary przewidujące przyszłość tych w Camelocie i ludzi, na których jej zależało. Szukała pomocy Gajusza, ale to nie miało nic wspólnego z jej proroczymi snami, ponieważ pomagał tylko, dając jej środek nasenny. Morgana pomaga także Merlinowi w jego działaniach, takich jak ratowanie Camelotu od zarazy i spotkanie z młodym druidem o imieniu Mordred, z którym natychmiast się związała.

Morgana wykazywała opór wobec rządów Uthera i nie lubiła jego nienawiści do magii i tego, jak obchodził się z tymi, którzy posiadali moc. Uther ostatecznie uwięził ją i stracił ojca Gwen, który doprowadził ją do zaplanowania jego zabójstwa. Przy tej okazji oskarżyła także Uthera, że ​​wiele lat wcześniej opuścił jej (rzekomo) ojca Gorloisa na polu bitwy, powodując jego śmierć. Zatrzymała się, gdy Uther pokazał, że się o nią troszczy, kiedy razem odwiedzili grób domniemanego ojca.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Postać Morgany opiera się na wiedźmie o tym samym imieniu z Legend arturiańskich.
  • W serialu Morgana nigdy nie zostaje nazwana swoim pełnym imieniem z legend - Morgana Le Fay.
  • W legendzie znana była również jako "Morgain" lub "Morgaine".
  • W serialu ona i Artur Pendragon mają tego samego ojca, Uthera, podczas gdy w wielu legendach mają tę samą matkę.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.