Złoczyńcy Wiki
Advertisement
Disambig.svg Nazwa tego hasła odnosi się do więcej niż jednego pojęcia.

Zobacz inne pojęcia – Mysterio


Bez względu na wielkość publiczności... Zawsze rób wejście, chłopcze... Zawsze rób wejście!

—Mysterio.

Nauczyłem się tego dawno temu. Nigdy nie słuchaj Mysterio. Nie dlatego, że ma tendencję do gadania w nieskończoność (choć jest to prawda)... Ma iluzje, gaz, a hełm nadaje jego wzorcowi mowy pewne szalone właściwości zaginania umysłu.

—Spider-Man o Mysterio.


Mysterio jest jednym z głównych antagonistów w Marvel Comics, najczęściej służącym jako wróg Spider-Mana, Deadpoola i Daredevila. Jest super-złoczyńcą, który przede wszystkim wykorzystuje iluzje i inne gadżety do popełniania przestępstw.

Tożsamość Mysterio została przyjęta przez trzy różne osoby na przestrzeni lat: Quentin Beck, Daniel Berkheart i Francis Klum.

Biografia[]

Geneza[]

Quentin Beck urodził się w Kalifornii. Zaczął karierę w Hollywood jako kaskader, a następnie jako specjalista od efektów specjalnych w filmach. W końcu doszedł do wniosku, że musi zostać przestępcą, aby odnieść sukces.

Pierwsze starcie ze Spider-Manem[]

Beck zawarł sojusz z wynalazcą Tinkererem. Potwierdzone zostało, że Quentin był jednym z "kosmitów". Quentin podszywał się za Spider-Mana i w jego imieniu dokonywał zbrodni w Nowym Jorku. Następnie, jako Mysterio udał się do redakcji Daily Bugle, obiecując pozbycie się szkodnika.

Mysterio wyzwał go na pojedynek na Moście Brooklińskim, gdzie odniósł zdecydowane zwycięstwo. W taki sposób został okrzyknięty nowym bohaterem miasta.

Następnym razem Spider-Man odnalazł go i zapytał o jego genezę. Mysterio przyznał, że podszywał się za Pająka, a w tym czasie bohater nagrał go na magnetofonie. Zdołał łatwo pokonać przeciwnika i oddać go w ręce policji.

Sinister Six[]

Niedługo później, Mysterio zjawił się na spotkaniu zorganizowanym przez Doktora Octopusa, na które zaproszone było jeszcze czterech innych łotrów. Na spotkaniu zostało założone Sinister Six - grupa superzłoczyńców, złożona wtedy z Sandmana, Electro, Kravena Myśliwego, a także Vulture'a. Mysterio udał się pod adres, gdzie skonstruował roboty przypominające członków X-Men. Spider-Man domyślił się, że są one sterowane przez Quentina, więc odnalazł go za szybą i tam powalił. Wraz z innymi członkami został aresztowany.

Diabeł Stróż[]

U Mysterio stwierdzono raka płuc, wywołanego zbyt długim przebywaniem w okolicy niebezpiecznych urządzeń podczas kariery w Hollywood. Pozostał mu zaledwie rok życia.

Jego następnym celem był Daredevil. Mysterio spotkał się z Kingpinem, który dostarczył mu potrzebne informacje o Diable z Hell's Kitchen, a później opracował plan wytrącenia go z równowagi. Nie udało mu się doprowadzić Murdocka do szaleństwa, ale za to prawie zmusił go do zabicia niewinnego dziecka, a także wynajął Bullseye'a, który zamordował Karen Page. Po walce z Daredevilem, Mysterio strzelił sobie w twarz, popełniając samobójstwo.

Ciekawostki[]

  • Tożsamość Mysterio skradli również Daniel Berkhart i Francis Klum.
  • U Quentina w grze Spider-Man z 2000 roku w trybie "What If?" w swojej szklanej kuli ma rybę.

Galeria[]

Advertisement