FANDOMNajwyższy Porządek był polityczną i wojskową frakcją rządzoną przez Najwyższego Dowódcę Snoke i sprzymierzoną z Rycerzami Ren, która powstała z resztek Imperium Galaktycznego. W następstwie Bitwy o Jakku Imperium oficjalnie podporządkowało się Nowej Republice podpisując Ugoda Galaktyczna, traktat pokojowy, który oznaczał zakończenie Galaktycznej Wojny Domowej w 5 ABY. Pomimo upadku, dziedzictwo Imperium przetrwało w Nieznanych Regionach galaktyki, gdzie byli imperialni oficerowie knuli plany powrotu do władzy. Udało im się pozyskać wielu sprzymierzeńców, dzięki którym mogli rosnąć w siłę. Inspirując się ideałami Imperium, organizacja starała się być lepsza i pozbawić się wszelkich słabości i wad, które doprowadziły Imperium Galaktyczne do upadku.

W dziesięcioleciach, które nastąpiły po klęsce Imperium, Najwyższy Porządek stopniowo rozwijał swoją siłę poprzez tajne mobilizowanie nowej floty i armii, naruszając warunki Ugody Galaktycznej. Mimo dalszych aktów sprzeciwu wobec traktatu, Senat Galaktyczny nie uznał Najwyższego Porządku za poważne zagrożenie dla Republiki. Jednak bezczynność Senatu zmotywowała weterana Rebelii, księżniczkę Leia Organa, do założenia Ruchu Oporu. Choć Najwyższy Porządek został uwikłany w konflikt z ruchem Organa, Republika pozostała głównym celem. Po trzydziestu latach planowania zemsty wobec rządu, który obalił Imperium, Porządek użył nowej Gwiazdy Śmierci znanej jak Starkiller do zniszczenia Hosnian Prime. Wkrótce jednak potem Ruch Oporu zaatakował bazę, co doprowadziło do jej zniszczenia.

Historia Edytuj

Przez trzy dekady po Endorze Najwyższy Porządek w dużej mierze unikał uwarunkowań galaktycznych, wielu z Senatu Nowej Republiki uważało, że ​​nie stanowi on realnego zagrożenia dla całej galaktyki. Powtarzając te słowa kanclerz Lanever Villecham twierdził, że dopóki Najwyższy Porządek przestrzega wymagań Ugody Galaktycznej, nie ma potrzeby do obaw. Mimo to Porządek wyraźnie sprzeciwiał się postanowieniom, uruchamiając masową mobilizację największych sił szturmowych, a także łamiąc zakazy Republiki z tytułu sprzedaży uzbrojenia Najwyższy Porządek. Testując czujność Nowej Republiki, niewielkie potyczki sporadycznie wybuchły między Najwyższym Porządekiem a Republiką, podczas gdy Porządek szukał najlepszej planety do budowy bazy Starkiller.

W miarę rosnącego zagrożenia wielu ludzi chciało walczyć przeciwko Najwyższemu Porządkowi, w tym senator Leia Organa. Wkrótce wybuchł konflikt pomiędzy Porządkiem, a Ruchem Oporu, który był finansowany przez innych senatorów. Pomimo tego członkowie Senatu Republiki byli pogrążeni w korupcji i biurokracji, a senatorowie, na przykład Erudo Ro-Kiintor zmówili się z Najwyższym Porządekiem w zamian za obietnicę władzy i bogactwa. W rezultacie Ruch Oporu musiał sam walczyć z Porządkiem, dopóki nie dostarczyłby dowodów na złamanie przez niego umowy.

Wkrótce Porządek wydobył od Poe Damerona fragment mapy prowadzący do Luke'a Skywalkera. Jednak fragment został skradziony przez droida BB-8 oraz zbuntowanego szturmowca FN-2187. Rozpoczął się pościg za droidem. W czasie niego siły Najwyższego Porządku dotarły na Takodane, gdzie dla Kylo Rena udało się pochwycić Rey. W międzyczasie została przetestowana najpotężniejsza broń Porządku – Baza Starkiller. Porządek użył tej broni do zniszczenia Hosnian Prime, stolicę Nowej Repbliki oraz część stacjonującej tam floty. Najwyższy Porządek był gotowy do przejęcia władzy.

Jednak do Bazy Starkiller przybyli Finn, Han Solo oraz Chewbacca, którzy zniszczyli tarczę planety. To dało szansę Ruchowi Oporu na zaatakowanie i zniszczenie Bazy. Po zniszczeniu bazy i części armii, Snoke wezwał do siebie Generała Huxa i Kylo Rena. Zniszczenie Bazy Starkiller doprowadziło do zaniechania przez jakiś czas podboju galaktyki przez Najwyższy Porządek.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.