Nazgûle lub Upiory Pierścienia − niegdyś ludzi pragnący władzy, którzy zostali zniewolenie przez podarowane im przez Saurona Pierścienie Władzy. Było ich dziewięciu, a najbardziej znanym z nich był Czarnoksiężnik z Angmaru.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Druga Era[edytuj | edytuj kod]

Nazgule byli kiedyś potężnymi władcami ludzi, którym Sauron ofiarował Pierścienie Władzy. Dziewięciu królów wykorzystał Pierścienie do osiągnięcia potęgi, bogactwa i prestiżu w życiu. Z upływem czasu Pierścienie jednak zaczęły przejawiać szkodliwe właściwości. Wkrótce ludzie przemienili się w niewidzialne dla nikogo Upiory, które były poddane woli Saurona.

Z całej dziewiątki, znanych jest tylko dwóch Czarnoksiężnik z Angmaru oraz Khamûl.

Po raz pierwszy pojawili się w 2251 roku Drugiej Ery i wkrótce stali się głównymi sługami Saurona. W 3434 roku rozproszyli się tymczasowo po porażce Saurona w wojnie z Ostatnim Przymierzem Ludzi o Elfów. Utracili zdolność przybierania jakiejkolwiek formy fizycznej. Jedyny Pierścień nie został zniszczony, dzięki czemu Nazgule przeżyły.

Trzecia Era[edytuj | edytuj kod]

Powrót Nazgûli[edytuj | edytuj kod]

Poszukiwania Pierścienia[edytuj | edytuj kod]

Amon Sûl[edytuj | edytuj kod]

Nie udało się znaleźć Hobbita. Dziewiątka opuściła Bree. Kilka dni później na wzgórzu Amon Sul spotkali się z Gandalfem Szarym, który był w drodze do Rivendell. Stoczyli walkę, ale Gandalfowi udało się uciec. Czterach Nazguli zaczęło go ścigać, natomiast reszta pozostała w pobliżu wzgórza. Kilka dni później Aragorn, Frodo, Sam, Pippin i Merry obozowali u stóp ruin Amon Sula. Odkrywszy ich, pięciu Nazgul zaatakowało grupę. Gdy stawili czoła czterem Hobbitom, Frodo założył Pierścień i usiłował oprzeć się Nazgulem. Przywódca Nazguli szybko dźgnął Froda za pomocą ostrza Morgulu, ale potem Nazgul uciekł, ponieważ Aragorn przybył niosąc ognień.

Bruinen[edytuj | edytuj kod]

Bitwa na Polach Pelennoru[edytuj | edytuj kod]

Ostatnia walka[edytuj | edytuj kod]

Podczas bitwy nad Morannon pozostałe osiem Nazguli na Skrzydlatych bestiach zaatakowało Armię Zachodu. Po chwili jednak musiały stoczyć walkę z Wielkimi Orłami pod wodzą Gwaihira.

Zaraz po tym, Sauron zdał sobie sprawę z tego, że Frodo chce zniszczyć Jedyny Pierścień w Górze Przeznaczenia. Czarny Pan rozgniewany kazał Nazgulom jak najszybciej się tam udać. Nie powiodło się to, gdyż Frodowi udało się zniszczyć Pierścień. Pozostałe Nazgule zginęły zaraz po Sauronie.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.