FANDOM


Do szablonu +18
Uwaga!
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla młodszych widzów takie jak: wulgarny język, brutalne obrazki lub podteksty seksualne. Jeżeli masz co najmniej 18 lat, lub mocniejsza treść nie robi na tobie wrażenia, możesz bez problemu przeglądać tą stronę. W przeciwnym wypadku, powinieneś ją zamknąć.


Norman Bates - jest fikcyjnym amerykańskim seryjnym zabójcą i właścicielem fikcyjnego Motelu Bates w Kalifornii.

Bates cierpiał na psychozę i zaburzenie tożsamości dysocjacyjnej, uważając się za swoją kontrolującą matkę. W tym samym czasie cierpiał na halucynacje wzrokowe i słuchowe, w których jego matka najwyraźniej namówiła go do popełnienia aktów przemocy, aby ją uspokoić. Kiedy osobowość Matki przejęła władzę, Bates wpadł w mordercze szaleństwo wymierzone w kobiety, które go podniecały, zwykle w strojach. Wiadomo, że ostatecznie zabił swoją matkę i trzymał jej zmumifikowane zwłoki w piwnicy swojego domu przez wiele lat.

Jest tytułowym głównym antagonistą powieści Psychoza i filmu z 1960 roku o tej samej nazwie i występuje jako tytułowy antybohater w trzech kontynuacjach.

Norman Bates był wzorowany na amerykańskim mordercy i porywaczu ciała Edu Geinie.

Biografia

Wczesne życie

Norman Bates urodził się w sierpniu 1934 roku na obrzeżach Fairvale w Kalifornii, u Johna Batesa i Normy Spool. Norma była manipulującą i kontrolującą kobietą, która nie pozwalała Normanowi prowadzić życia towarzyskiego. Była głęboko religijna i paranoiczna, prawdopodobnie cierpiała na ciężką postać schizofrenii. Norma indoktrynowała syna i nauczyła go, że seksualność jest grzechem i że wszystkie kobiety oprócz niej są prostytutkami. W 1940 r., Gdy Norman miał 6 lat, jego ojciec został ugryziony przez pszczoły. W Psycho II i III zabiła go siostra Normy, Emma Spool, podczas gdy w oryginalnej powieści John po prostu opuścił rodzinę, gdy Norman był dzieckiem.

Po jego śmierci Norma zaczęła praktykować sadystyczną kontrolę nad swoim synem i kilkakrotnie przez całe jego dojrzewanie seksualne pobudzało go celowo, tylko po to, aby go później ukarać i upokorzyć, ubierając go jako kobietę i nazywając dziewczyną. W wyniku apodyktycznej kontroli Normy i nieprzyzwoitego niewyżycia seksualnego Norman miał ekstremalny kompleks Edypa. Później, w dorosłym życiu, Norman przyznał się do pełnego stosunku seksualnego z Normą, gdy był nastolatkiem, a jeden szczególny przypadek spowodował jej zajście w ciążę. Norma odraziła się na myśl, że nosi dziecko i dokonała aborcji. W powieści powiedziano, że Norman próbował raz dołączyć do armii, ale został odrzucony.

W 1949 roku Norma związała się z Chetem Rudolphem (Joem Considinem w powieści), z którym ostatecznie wyszła za mąż. To Chet dał jej pomysł otwarcia motelu. Mniej więcej w tym czasie Norman pokłócił się z nią, zawieszając pranie, podczas którego nazwała go błędem i wyraziła wobec niego skrajną nienawiść. Jej nowy mąż był prymitywny, egoistyczny, szowinistyczny i wielokrotnie drażnił Normana z powodu jego związku z Normą - nawet pokonując chłopca podczas jednej z lekcji boksu. Chet wielokrotnie wspominał o swoim życiu seksualnym z Normą w rozmowie. Z czasem Norman stał się bardzo zazdrosny o Cheta, a letniej nocy Norman zatruł Normę mrożoną herbatą a Cheta arszenikiem, zabijając ich obu. Chet nie dał się tak łatwo i ostatecznie zaatakował Normana, pogrążony w bolesnym zatruciu arszenikiem, ostatecznie ulegając toksynie i spadając ze schodów na śmierć. Po śmierci zarówno Cheta, jak i Normy, zaciągnął zwłoki Normy do piwnicy i zabalsamował je.

Gdy Norman dojrzał do młodego dorosłego, zaczął naśladować Normę, czasami uważając się za nią, nawet posuwając się do ubrania i peruki. Czasami siedział na jej krześle i mówił jej głosem, robiąc wszystko, aby przekonać się, że ona wciąż żyje.

W odróżnieniu od wersji filmowej, w której Norman jest przedstawiany jako przystojny, wysoki, a także jako dwudziestolatek, w powieści został przedstawiony jako niski alkoholik z nadwagą po czterdziestce. Hitchcock zmienił to, aby postać była bardziej sympatyczna, a także, aby zwrot akcji był bardziej nieprzewidywalny. W powieści pokazano także, że interesuje go zarówno okultyzm, jak i satanizm.

W tym okresie przejął własność Motelu Bates. Norman miał kilka nieudanych kontaktów seksualnych z młodymi kobietami, przy czym co najmniej dwa spowodowały morderstwo po tym, jak go podnieciły. Jedna z jego wczesnych ofiar, nastolatka o imieniu Holly, wkradła się do jego domu i przypadkowo weszła do sypialni matki, gdzie znalazła zmumifikowane zwłoki Normy leżące na łóżku. Odsuwając się z przerażenia, wkrótce została zadźgana na śmierć przez Normana, który ukrywał się w szafie ubranej w damską odzież i perukę. Norman później udusił i utopił inną nastolatkę w podobnych okolicznościach.

Osobowość „Matki” w jego głowie ostatecznie stała się tak narzucająca się, że pochłonęła go całkowicie, przejmując jego ciało i popełniając straszne akty przemocy i morderstwa. Kiedy osobowość Matki ustąpiła, normalnie po popełnieniu morderstwa, Norman niewiele pamiętał z zabójstwa i stał się bardzo zaniepokojony i miał wyrzuty sumienia, czasem nawet zdziwiony, skąd pochodzą dowody, takie jak krew i podarte ubrania. Jego osobowość Matki jest zimna, wyrachowana i przypomina panterę, ale kiedy Norman jest zaskoczony i jest wciąż „sobą”, jest niezdarny, jąka się i bardzo panikuje.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.