Złoczyńcy Wiki
Advertisement
Skull-32-xxl.png
Uwaga!
Ten złoczyńca został uznany za Czyste Zło. W związku z tym jest jednym z najgorszych złoczyńców, pozbawionym pozytywnych cech i bez żadnych szans na odkupienie. Nawet jeśli posiada jakieś pojedyncze, pozytywne cechy to najczęściej są one fałszywe, nieszczere i w ogóle nie usprawiedliwiają ohydnych zbrodni jakich złoczyńca się dopuścił. Dla tego rodzaju złoczyńcy robienie złych rzeczy jest tak naturalne, jak oddychanie.


Obadiah Stane był wspólnikiem Tony'ego Starka i przyjacielem jego ojca Howarda. By przejąć władzę w firmie zdradził Tony'ego i zlecił jego zabójstwo. Kiedy ten plan się nie powiódł, na podstawie szczątków zbroi Starka zbudował własny kostium nazywając go Iron Monger.

Biografia

Wczesne życie

Obadiah Stane był współpracownikiem i przyjacielem Howarda Starka we wczesnych latach działalności Stark Industries, a po śmierci Howarda tymczasowo pełnił rolę dyrektora naczelnego. Kiedy Tony Stark przejął firmę, zajął jego miejsce, a Stane stał się drugą najważniejszą osobą w korporacji.

Zdrada Starka

W następnych latach przez pewien okres, bez wiedzy Starka zaopatrywał w broń zarówno armię Stanów Zjednoczonych jak i walczących z nimi terrorystów. Zwieńczeniem jego zdrady było nawiązanie współpracy z grupą terrorystyczną Ten Rings i zlecenie im zabicia Tony’ego Starka. Jednak kiedy porywacze poznali tożsamość więźnia, postanowili zostawić go przy życiu i wykorzystać do zbudowania dla nich pocisku Jerycho, gdyż uważali, że Stane za mało im zapłacił by zabili tak wartościowy cel.

Gdy Stark powrócił do kraju Stane udawał, że go popiera i pomaga przywrócić dobre wyniki firmy. Zamiast tego złożył wniosek o odsunięcie Tony’ego od władzy i starał się przejąć kontrolę nad Stark Industries.

Kiedy Ten Rings znalazło szczątki pierwszej zbroi, porzuconej przez Starka na pustyni, skontaktowali się ze Stanem , który postanowił polecieć do Afganistanu i osobiście spotkać się z terrorystami. Przywódca grupy Raza, zaproponował mu układ. W zamian za oddanie resztek zbroi Starka, terroryści chcieli by Stane zbudował dla nich armię podobnie uzbrojonych żołnierzy. Obadiah nie miał jednak zamiaru z nimi współpracować, unieruchomił Razę przenośnym urządzeniem paraliżującym, następnie kazał wszystkich zabić, a sam przywłaszczył sobie zbroję Mark I.

Będąc z powrotem w Stanach rozpoczął pracę nad własnym, ulepszonym modelem zbroi, opierając się na technologii zbudowanej przez Starka. Gdy zorientował się, że asystentka Tonny’ego wykradła z firmowego komputera wszystkie pogrążające go informacje, ponaglił naukowców pracujących nad strojem. Uświadamiając sobie jednak, że badacze nie sprostają zadaniu, zdecydował się pojechać do willi Starka i pozbawić go reaktora łukowego niezbędnego do zasilenia jego projektu, zostawiając szefa na pewną śmierć.

Pojedynek z Tony'm

Gdy podłączył reaktor do swojej nowej zbroi i przywdział strój Iron Mongera mały oddział S.H.I.E.L.D., który przybył go aresztować nie miał najmniejszych szans w starciu z mechanicznym pancerzem. Stane chciał się również zemścić na Pepper za kradzież danych, lecz w porę pojawił się Iron Man ratując kobietę i atakując Iron Mongera. W trakcie walki Obadiah wpadł w pułapkę Starka dając się zapędzić w wysokie warstwy atmosfery, gdzie jego strój pokrył się lodem, a następnie wyłączył. Mimo to Stane wyszedł z tego bez szwanku i kontynuował walkę z Iron Manem. Gdy zasilanie zbroi Starka spadło niebezpiecznie nisko, Tonny rozkazał Pepper wysadzić reaktor łukowy znajdujący się w pomieszczeniu pod nimi. W wyniku erupcji energii z reaktora, Stane został porażony potężną dawką elektryczności, a następnie razem ze zbroją wpadł w jego środek ginąc w spektakularnym wybuchu.

Następnego dnia agent Coulson zatuszował jego śmierć przed opinią publiczną mówiąc, że Stane zaginął w trakcie wakacyjnego lotu prywatnym odrzutowcem.

Advertisement