Ojciec Cornello, samozwańczo nazywający się "Wysłannikiem Boga" jest pomniejszym antagonistą w mandze i anime Fullmetal Alchemist. Jest fałszywym prorokiem i założycielem kościoła Leto w małym pustynnym miasteczku Reole we wschodnim Amestris.

W mieście Reole (Liore w angielskim dubbingu) bracia Elric spotykają księdza Cornello prowadzącego kościół w Leto. Podejrzewając go o oszustwo, gdy są świadkami jego „cudów”, Elricowie prowadzą dochodzenie.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Cornello pojawia się w trzecim odcinku anime Brotherhood i dwóch pierwszych odcinkach anime z 2003 roku, wygłaszając kazania swoim zwolennikom przez radio. Jedna z wyznawczyń, Rose Thomas, zamierza udowodnić swoje praktyki sceptycznym braciom Elric, którzy po obejrzeniu demonstracji zauważają, że Cornello tylko manipuluje ludźmi za pomocą Kamienia Filozoficznego. Starają się go zdemaskować z nadzieją na zdobycie Kamienia, by naprawić własne błędy.

Spotykając ich, Cornello ujawnia swoje prawdziwe ja jako oszust i próbuje zabić ich lwią chimerą, która nie zraniła Edwarda z powodu ugryzienia jego metalowego ramienia. Bracia przyprowadzają również Rose, odsłaniając oszustwa Cornello, chociaż kapłan próbuje ją następnie przekonać, obiecując jej, że przywróci jej chłopaka za pomocą Kamienia. Edward mówi inaczej, odnosząc się do siebie i Ala jako dowód. Niemniej jednak Edward i Cornello walczą, gdy kapłan używa Kamienia do stworzenia potężnej broni. Podczas ich konfrontacji Cornello ujawnia swoje zamiary stworzenia ogromnej armii fanatyków religijnych, którzy umrą w imię jego celu, jakim jest zostanie władcą Amestris. Edward ujawnia wszystkim jego zamiary, włączając mikrofon przez który głosił swoje kazania, tym samym demaskując go.

Zdeterminowany, aby go zabić, Cornello próbuje użyć Kamienia, w celu zwiększenia mocy tylko po to, aby obrócił się przeciwko niemu, przerażająco łącząc swoje ramię z bronią poprzez alchemię. Widząc, że to nieprawda, Edward wpada w szał, używając swojej alchemii, by sprowadzić pięść gigantycznego posągu Leto na Cornella, który ledwo unika ataku. Cofając się, Cornello szuka Lust, która w pierwszej kolejności dała mu kamień, i pyta się jej, dlaczego to nie zadziałało. Lust po prostu go karci i, widząc, że jego przydatność już się skończyła, zabija go. Gluttony następnie pochłania ciało, a Envy udaje fałszywego księdza, zachowując się tak, jakby Cornello był oszustem. W swojej formie Envy wywołuje zamieszki w Liore/Reole między tymi, którzy wierzą słowom proroka, a tymi, którzy w to nie wierzą.

Jednak w Brotherhood użycie Kamienia spowodowało, że Cornello stał się potworem podobnym do Hulka, który próbował zabić Edwarda. To mu niewiele pomogło, ponieważ Edward i tak go pokonał.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Co ciekawe, sposób ubierania się ojca Cornello - czarna kurtka z wysokim kołnierzem, który ma cienką lamówkę wokół niego i srebrne zapięcia, wraz z czarnymi spodniami - jest dość podobna do ogólnej odzieży Edwarda, z wyjątkiem znanego u tej postaci, czerwonego płaszczu.
  • Chociaż Cornello jest jednym z niewielu złoczyńców, którzy tak naprawdę nie oskarżają Eda o to, że jest „taki jak on” (jak zwykle robi to wielu innych złoczyńców w całej serii), sugeruje to, odwołując się do chęci Eda, by zdobyć Kamień Filozoficzny i w serii z 2009 roku, jest gotowy włączyć Eda jako spiskowca w jego planie przejęcia Amestris.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Arrogant Father Cornello.jpg
Cornello.jpg
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.