FANDOMPająki są ośmionogimi stawonogami z rzędu Araneae. W całym folklorze, mitach i fikcji pająki przedstawiane są jako tajemnicze stworzenia. Chociaż w niektórych folklorach i mitach są one postrzegane jako dobroczynne stworzenia, wiele późnych fikcji i folklorów przedstawiało je jako wrogie istoty. Pająki są uważane za szczególnie przerażające i niepokojące przez tych, którzy cierpią z powodu nieuzasadnionego strachu przed pajęczakami znanym jako arachnofobia.

Mitologia Edytuj

Podczas gdy w mitologiach, takich jak sumeryjskie, greckie, rzymskie, od Australijskich Aborygenów i wielu rdzennych Amerykanów pająki są przedstawiane jako nieszkodliwe lub wręcz dobroczynne stworzenia, inne starożytne wierzenia przedstawiały je jako oszustów i złoczyńców.

W micie Indian Ameryki Północnej Lakota, podobny do pająka oszust o imieniu Unktomi znany był z wyrywania podróżników i bohaterów z ubrań.

W starożytnym japońskim folklorze legendarny Minamoto no Raiko spotkał zmieniającego kształt pająka Tsuchigumo, który wciela się w postać młodego chłopca, aby zwabić bohatera w sieć, udającą dom.

W zachodnioafrykańskim micie Anansi był oszustem bóstwa uosabianym w postaci pająka.

Folklor Edytuj

Pająk był znany jako tytułowy główny antagonista wiersza z 1829 r. „Pająk i mucha” zmarłej autorki Mary Howitt:

„Will you walk into my parlour?" said the Spider to the Fly,
'Tis the prettiest little parlour that ever you did spy;
The way into my parlour is up a winding stair,
And I've a many curious things to shew when you are there.

„Oh no, no," said the little Fly, "to ask me is in vain,
For who goes up your winding stair
-can ne'er come down again."

Pająki prawdopodobnie zyskały reputację jako symbole zła z powieści Biedermeiera The Black Spider z 1842 r., autorstwa zmarłego Jeremiasa Gotthelfa, gdzie pająk symbolizuje zło i reprezentuje moralne konsekwencje zawarcia paktu z diabłem.

Ponadto pająk był znany jako główny antagonista dziecięcego rymu „Mała panna Muffet”, w którym tytułową postać przeraża duży pająk, który sprawia, że zaczyna uciekać.

Przyjęcie pająków jako przerażających i drapieżnych stworzeń sprawiło, że stały się popularnymi antagonistami horroru i fantasy, a także powszechnymi symbolami i ikonami Halloween.

Ponadto gigantyczne, zjadające ludzi pająki to zwykli wrogowie w fantasy, horrorach i science fiction, jak na przykład Szeloba z serii Władca Pierścieni, Aragog z serii Harry Potter, Kumonga z serii Godzilla i prawdziwa forma Pennywise'a/To z IT Stephena Kinga.

Dodatkowo, czarne charaktery w powieściach często kojarzą się z pająkami lub mają zdolności podobne do pająków, takie jak Venom z Marvel Comics, Arachne Gorgon z Soul Eatera i wiele innych.

We współczesnym folklorze pająki są przedmiotem wielu miejskich, horrorowych legend, takich jak to, że człowiek połyka pająki we śnie, małe pająki mogą wyłaniać się z ugryzień pająków, a pająki atakują banany wysyłane z zagranicy. W fałszywej wiadomości e-mail z Ameryki Południowej, która rozpoczęła się w 1999 r. i nadal się rozprzestrzenia do dziś, donosi się, że całkowicie fikcyjny gatunek pająka, znany jako South American Blush Spider, żyje w toaletach i gniazduje w jamach odbytu nieświadomych ofiar.

W kryptozoologii istnieją pogłoski o kongijskim olbrzymim pająku znanym jako J'ba Fofi, a raporty pojawiły się już w latach 90. XIX wieku.

Galeria Edytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.