FANDOM


Do szablonu +18
Uwaga!
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla młodszych widzów takie jak: wulgarny język, brutalne obrazki lub podteksty seksualne. Jeżeli masz co najmniej 18 lat, lub mocniejsza treść nie robi na tobie wrażenia, możesz bez problemu przeglądać tą stronę. W przeciwnym wypadku, powinieneś ją zamknąć.


Zostaw gnata, weź rurki.

—Peter Clemenza do Rocco Lampone'a


Peter Clemenza - drugoplanowa postać z powieści Ojciec chrzestny i jej filmowej adaptacji. Był jednym z dwóch oryginalnych caporegime rodziny Corleone, drugim był Salvatore Tessio.

W pierwszym filmie wcielił się w niego Richard S. Castellano, a w drugim filmie Bruno Kirby.

Biografia Edytuj

Clemenza urodził się w latach 90. XIX wieku w mieście Trapani na Sycylii. W młodym wieku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, osiedlając się w Hell's Kitchen w Nowym Jorku. W młodym wieku zaprzyjaźnił się z Salvatorem Tessio. W tym czasie Clemenza sąsiadował z innym młodym włoskim imigrantem imieniem Vito Corleone.

Clemenza poprosił Vito, aby przytrzymał dla niego koc pełen broni, aby uniknąć ich odkrycia przez policję. Vito to zrobił, a Clemenza odwdzięczył się, kradnąc dla niego drogi dywanik z nieświadomą pomocą Vito. Wkrótce Vito, Clemenza i Tessio wspólnie pracowali nad porwaniem ciężarówek z odzieżą, drobnymi przestępstwami i wyświadczaniem przysług w zamian za lojalność.

Wkrótce zwrócili uwagę lokalnego padrona, Dona Fanucciego. Fanucci zażądał, aby zapłacili mu znaczny hołd, inaczej poinformuje policję o ich działaniach. Clemenza i Tessio byli zaniepokojeni jego żądaniami i chcieli go natychmiast spłacić. Jednak Vito postanowił zagrać przeczucie, że Fanucci nie był prawdziwym mafioso i był niezależnym oszustem, który chciał, żeby ludzie myśleli, że jest związany z mafią. Przekonał Clemenzę i Tessia, aby pozwolili mu udać się do Fanucciego z mniejszą dolą pieniędzy, niż ten się domagał, mówiąc, że da mu „ofertę, której nie może odrzucić”. Dwaj mężczyźni spotkali się w lokalnej kawiarni. Pod wrażeniem odwagi Vito Fanucci opuścił kawiarnię z Vito, które dał mu $100. Potwierdziło to przeczucie Vito, że Fanucci był słaby i wrażliwy. Kilka tygodni później podczas dużego festiwalu Vito zastrzelił go. Clemenza, Tessio i Vito kontynuowali współpracę, a Vito był wyraźnym liderem grupy. Cała trójka przejęła dzielnicę, traktując ludzi o wiele lepiej niż Fanucci.

Zarabiając pieniądze na ochronę od różnych firm i liderów biznesów, Vito przelewał je do Genco Pura Olive Oil Importers, który był legalnym frontem jego nielegalnej działalności. W latach 30. XX wieku Vito stał się główną postacią mafijną, zakładając rodzinę przestępczą Corleone. Clemenza i Tessio zostali pierwszymi caporegimami rodziny, a Genco Abbandando - pierwszym consigliere rodziny. Później trenował Sonny'ego Corleone'a w celnym strzelaniu i technice zabójstwa, ale rozczarował się, że Sonny wolał używać broni niż garoty.

Przez te lata Clemenza pozostał blisko i lojalny wobec swojego przyjaciela Vito. Początkowo szczupły mężczyzna, Clemenza przybierał na wadze z wiekiem, co spowodowało, że stał się znany jako „Gruby Pete” lub „Gruby Clemenza”. Clemenza przeszkolił dużą liczbę żołnierzy i współpracowników rodzinnych. Jednym z nich był Paulie Gatto. Vito często dawał Clemenzie zlecenia wymagające gwałtownych czynów, wiedząc, że jego ludzie zrobią wszystko, co konieczne, ale nie dadzą się ponieść emocjom.

Niedługo po ślubie córki Vito Connie z Carlo Rizzim, wspólnik rodziny Tattaglia Virgil „Turek” Sollozzo zwrócił się do Vito z prośbą o pomoc w wejściu na handel narkotykami w Nowym Jorku. Czując, że wejście do handlu narkotykami było złym posunięciem, Vito odrzucił ofertę. W odpowiedzi Sollozzo wykorzystał informacje dostarczone przez Paulie Gatto, aby przeprowadzić próbę zabójstwa, która prawie zabrała życie dona.

Sonny Corleone szybko zorientował się, że Paulie był zdrajcą, i nakazał Clemenzie wyeliminowanie Pauliego. Clemenza zabrał Pauliego i żołnierza Rocco Lampone na zwiad, aby rodzina „poszła po materace” na wypadek wojny. Podczas pobytu na pół-wiejskim obszarze Long Island Clemenza poprosił Pauliego o zatrzymanie się w polu, aby Clemenza mógł się wypróżnić. Rocco wykorzystał okazję, by zabić Pauliego. Wracając do samochodu, Clemenza nakazał Rocco zostawić broń, ale zabrać rurki, które kupił dla swojej żony.

Clemenza pomógł później Michaelowi zamordować zarówno Sollozza, jak i skorumpowanego kapitana policji McCluskeya, który służył jako jego ochroniarz i strażnik. Przygotował pistolet, którego użył Michael, owijając go tak, aby nie zostawiał odcisków. Clemenza nastawił pistolet na głośny huk, aby przestraszył „każdego niewinnego przechodnia” i poinstruował Michaela, jak postępować, gdy popełni czyn. Powiedział Michaelowi, że represje, które nastąpią, będą dość złe, nie tylko ze strony organów ścigania, ale także z pozostałych czterech rodzin mafijnych. Zapewniał Michaela, że ​​te wojny musiały się zdarzać tak często, aby usunąć złą krew. Po powrocie do kompleksu Corleone Clemenza był zaskoczony wszystkimi nowymi strażnikami wokół kompleksu. Tessio poinformował go, że Sonny zabił Bruno Tattaglię o czwartej rano. Czekając, aby dowiedzieć się, gdzie odbędzie się spotkanie Michaela i Sollozza, Clemenza pokazał także Michaelowi, jak prawidłowo przygotować sos do makaronu i klopsiki.

Po udanym zabójstwie Michaela rozpoczęła się wojna, o której mówił Clemenza. Ponieważ organy ścigania i inne rodziny działały przeciwko nim, utrudniało to rodzinie Corleone. Kulminacją wojny było zabicie Sonny'ego w grobli Tollaligas w zemście za śmierć Bruno. Gdy Vito wyzdrowiał, poszedł do Komisji, aby wypracować porozumienie pokojowe z innymi rodzinami, aby bezpiecznie sprowadzić Michaela z Sycylii do domu i chronić swoją pozostałą rodzinę.

Gdy Michael wrócił do domu, Vito przekazał wodze władzy swojemu synowi i przeszedł na emeryturę. Michael zaczął planować przeprowadzkę rodziny do Las Vegas. Clemenza i Tessio poprosili Vito o zgodę na zerwanie i założenie własnej rodziny. Vito zapytał Clemenzę i Tessio, czy mu zaufali, a kiedy powiedzieli, że tak, Vito powiedział, by zaufać Michaelowi i współpracować z nim tak, jak teraz był Donem. Michael powiedział, że po założeniu Corleone w Las Vegas dwaj caporegime będą mogli to zrobić.

Krótko przed śmiercią Vito rozmawiał ze swoim synem Michaelem. W tym czasie ostrzegł go, że ​​po jego śmierci zdrajca w rodzinie zgłosi się, sugerując spotkanie z rodziną Barzini, spotkanie, na którym Michael zostanie zamordowany. Vito zmarł kilka dni później, bawiąc się w ogrodzie ze swoim wnukiem Anthonym.

Po procesji pogrzebowej Vito przybył na cmentarz i zbliżał się czas pochówku Vito, Tessio zbliżył się do Michaela z propozycją spotkania z Brazinim na jego terytorium na Brooklynie. To potwierdziło, że Tessio był zdrajcą. Tom Hagen był zaskoczony, myśląc, że to Clemenza okaże się zdrajcą. Michael odpowiedział, że to sprytny ruch i że Tessio zawsze był mądrzejszy z dwóch caporegimów.

Podczas chrztu syna Connie Michael kazał swoim ludziom systematycznie niszczyć rodzinnych wrogów. Clemenza otrzymał zadanie zabicia Victora Stracciego. Wychodząc z windy, Clemenza zabił go kilkoma strzałami ze strzelby. Następnie zamordował męża Connie, Carlo, za to, że zdradził Sonny'ego Tattagliom, co doprowadziło do jego śmierci.

Clemenza przejął kontrolę nad operacjami Corleone w Nowym Jorku po tym, jak Michael przeprowadził się do Las Vegas. Zmarł jakiś czas przed 1958 r. Na atak serca podczas gotowania swoich ulubionych posiłków ze swoimi ludźmi, choć w całej Rodzinie krążyły pogłoski, że jego śmierć nie była z naturalnych przyczyn. Jego następcą został jego porucznik Frank Pentangeli.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.