Złoczyńcy Wiki
Advertisement


Poggle Mniejszy – antagonista w serii Gwiezdne wojny. Pojawia się zarówno w filmach takich jak Gwiezdne wojny: część II – Atak klonów i Gwiezdne wojny: część III – Zemsta Sithów, jak i w serialu Gwiezdne wojny: Wojny klonów.

Arcyksiążę Poggle Mniejszy był publicznym przywódcą Geonosjan podczas Wojen Klonów. Choć podporządkowany królowej Karinie Wielkiej, miał nominalną kontrolę nad rojem Stalgasin, a dzięki nadzorowaniu fabryk droidów bojowych, stał się potężną postacią w Konfederacji Niezależnych Systemów. Arcyksiążę dowodził armiami droidów, które walczyły z Republiką podczas pierwszej i drugiej bitwy o Geonosis. Podczas tej ostatniej, został schwytany i uwięziony areszcie Republiki. Uwięziony na dwa lata na Coruscant, został później zwerbowany przez Orsona Krennica do pomocy w budowie Gwiazdy Śmierci. Podczas trwania prac skorzystał z okazji i uciekł do Separatystów. Podczas ostatnich etapów wojny on i pozostali członkowie Rady Separatystów zostali przeniesieni na Utapau, a później na Mustafar, gdzie został zabity przez Dartha Vadera.

Biografia

Podczas Kryzysu Separatystów, Poggle był jednym z pierwszych i jednym z najbardziej zagorzałych zwolenników nowo powstałego ruchu. Następnie odbyło się spotkanie innych konspiratorów Separatystów na Geonosis, w którym obiecał on armię swojego ludu byłemu Jedi, hrabiemu Dooku.

Pierwsza bitwa o Geonosis

Poggle, Dooku i pozostali Separatyści udali się na arenę Petranaki, by obejrzeć egzekucje Padmé Amidali, Obi-Wana Kenobiego i Anakina Skywalkera. Jednak Mistrz Jedi Mace Windu i zespół 212 Jedi przybyli, aby uratować Kenobiego, Skywalkera i Amidalę. Gdy droidy bojowe pokonały Jedi, zostali uratowani przez żołnierzy klonów pod dowództwem Mistrza Yody. Poggle i reszta separatystycznych spiskowców poszli do podziemnej sali wojennej, by nadzorować bitwę. Gdy Armia Republikańska zmusiła ich armię Droidów do odwrotu, Poggle nakazał swoim wojownikom ukrycie się w katakumbach. Następnie dał Dooku plany swojej Ostatecznej Broni, który zapewnił, że będą bezpieczni ze jego Mistrzem, Lordem Sidious.

Advertisement