FANDOMPong Krell – mistrz Jedi rasy Besalisk, żyjący w czasach wojen klonów.

Pojawia się w 4 sezonie serialu 3D Gwiezdne Wojny: Wojny Klonów, jako główny antagonista swojej czteroodcinkowej sagi.

Biografia Edytuj

Gwiezdne Wojny: Wojny klonów Edytuj

Ciemność w Umbarze Edytuj

Podczas misji na mrocznej planecie Umbara, generał Anakin Skywalker był zmuszony wrócić na Corusant, wezwany przez kanclerza Palpatine'a. Dowództwo przejął właśnie Krell, który wśród klonów był słynnym generałem.

Spotkał się z kapitanem Rexem i docenił jego honor, lecz po chwili okazał się nietolerancyjny wobec klonów, uważając ich za gorszą rasę.

Krell prowadził zupełnie inną politykę wojskową i rozkazał marsz 501 Legionu na stolicę umbarańską. Kazał iść klonom przez godziny, skazując ich na katorgę, co nie spodobało się oddziałowi. Rex zaproponował postój, lecz Krell nie zamierzał się zatrzymywać.

Zostali zaskoczeni przez Umbaranów, ale Krell nie rozkazał odwrotu. Kiedy Fives skrytykował sposób dowodzenia generała, ten zagroził mu mieczem świetlnym.

Generał Edytuj

Z generałem skontaktował się Obi-Wan Kenobi, który zaproponował zniszczenie bazy lotniczej Umbaran, lecz po chwili połączenie zostało przerwane.

Kapitan Rex wciąż był lojalny, choć wątpliwy wobec ryzykownych zagrań Krella, lecz m.in. Jesse oraz Fives nie byli szczęśliwi z powodu jego dowodzenia.

Oddział podzielił się na tych, którzy popierali Krella, jak na przykład klon Dogma, oraz na opozycję - między innymi Fivesa i Jessego.

Krell zarządzał coraz więcej samobójczych misji, co sprawiało, że w sercach klonów narastał bunt i coraz większa niechęć do Besaliska.

Różnica zdań Edytuj

Fives zaproponował, aby użyć umbarańskich kodów i myśliwców, po to, by przedostać się niepostrzeżenie do bazy lotniczej i zniszczyć ją, lecz Krell odrzucił ten pomysł. Zawiedziony Rex przekazał tę wieść oddziałowi, jednak nie powstrzymało to klonów.

Fives, Hardcase oraz Jesse postanowili zbuntować się przeciw Krellowi i wbrew jego woli zaatakować bazę Umbaran. Rzeczywiście, choć nie mieli dużego doświadczenia w lataniu, udało im się ją zniszczyć, choć Hardcase musiał poświęcić się dla sukcesu akcji.

Krell dowiedział się o buncie klonów i skazał ich na egzekucję.

Masakra Krella Edytuj

Przed straceniem żołnierzy, Fives zwrócił się do oddziału, krytykując jego postawę. Żołnierze nie chcieli zabijać jego i Jessego, przez co Krell wpadł w szał i uznał to za zdradę.

Mimo to, poinformował żołnierzy, że Umbaranie zaatakują przebrani w zbroje klonów, więc powinni uważać. Faktycznie, oddział spotkał na swojej drodze agresywne „klony”. Rex odkrył jednak, że nie byli to przebrani Umbaranie tylko prawdziwe klony, więc nakazał wstrzymać ogień.

Jak się okazało, Krell zdradził Republikę, napuszczając klony przeciw sobie. Rex postanowił aresztować mistrza, choć było to złamaniem procedury. Generał dowiedział się o ich sprzeciwieniu i zaatakował ich, nie pozostawiając im żadnych szans.

Rex inteligentnie wprowadził Krella w mięsożerną roślinę, która zaczęła go miotać. Co prawda uwolnił się z jej macek, lecz został ogłuszony przez klony.

Będąc w areszcie, wyznał, że od dawna nie „bawi” się w Jedi, przewidując upadek Republiki po wojnach klonów, a także powstanie nowego porządku, którego on miałby być częścią. Rex miał wykonać jego egzekucję, ale zawahał się, więc Krella zastrzelił jego dawny zwolennik, Dogma.

Cechy charakteru Edytuj

Mistrz Krell był oszukańczym, podstępnym i okrutnym zdrajcą Jedi, który uważał, że prawdziwą drogą do potęgi jest droga Sithów. Wierzył, że po wojnach klonów Republika Galaktyczna upadnie, a on stanie się częścią nowego porządku, który nastanie w galaktyce.

Krell był surowym generałem, który sądził, że nie liczy nic oprócz zwycięstwa, za wszelką cenę zawsze chciał osiągnąć wygraną. Uważał, że straty podczas bitew były niczym więcej niż tylko kosztem sukcesu.

Był również rasistą, żywiącym nienawiść do klonów, uważając ich za gorszy gatunek. Kiedy posunął się nawet do zdrady, nie żałował swoich żołnierzy. Poza tym, gdy został zdemaskowany, był szczęśliwy, że nie musi się dłużej ukrywać, po czym z ogromną przyjemnością zabił dużą ilość klonów.

Galeria Edytuj

Ciekawostki Edytuj

  • Głosu użyczył mu Dave Fennoy.
  • Krell wydaje się być najbardziej złowrogim złoczyńcą pojawiającym się w The Clone Wars.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.