I czego wrzeszczysz? Przecież sam tego chciałeś. Chodź! Pokażę ci "prawdę"!

—Prawda do Edwarda

Jestem tym, co wy nazywacie "światem", albo "kosmosem", albo też "prawdą", "wszystkim" i "jednym". Jestem też "tobą"! "By ludzie nie stali się zbyt dumni i zarozumiali, należy w odpowiedni sposób pozbawić ich nadziei... Na tym właśnie polega rola prawdy". To twoje własne słowa. W takim razie pozwól, że to właśnie zrobię... pozbawię cię nadziei! Pozbawić nadziei zbyt dumnych i zarozumiałych. Masz to, czego pragnąłeś.

—Prawda przed ostatecznym pozbyciem się Ojca


Prawda (真理, Shinri) jest antyzłoczyńcą w mandze i anime Fullmetal Alchemist. Jest rzekomą najwyższą istotą wszechświata i czasami nazywaną "Wszechświatem" lub samym "Światem". Prawda nadzoruje wszelkie zastosowania alchemii i zapewnia ich zgodność z obowiązującymi przepisami i zasadami. Obejmuje to karanie form alchemii, które łamią prawa pseudonauki za pomocą środków, które uzna za stosowne. W przypadku Transmutacji Człowieka, która łamie zasadę Równowartej Wymiany, Prawda sprowadza przestępcę do jego Bramy, udziela mu pełnej wiedzy i zabiera rzeczy, które mogą cenić najbardziej lub które można uznać za równe masie do zamierzonego wyniku.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Prawda pojawia się po raz pierwszy po tym, jak Edward i Alphonse Elric zawiedli podczas transmutacji człowieka, która miała wskrzesić ich martwą matkę. Edward zostaje doprowadzony przed swoją Bramę Prawdy. Pojawia się tam sama Prawda, przypominająca pustą i białą wersję samego Edwarda. Prawda drwi z niego, a następnie otwiera Bramę, aby ujawnić ogromne informacje na temat ograniczeń i praw alchemii. Prawda powiedziała Edwardowi, że aby odpłacić za tę wiedzę i jego próbę przywrócenia ludzkiego życia, musi zapłacić wysoką cenę. Prawda następnie bierze nogę Edwarda i zabiera ją ze sobą. Edward wraca do świata fizycznego, ale okazuje się, że całe ciało i dusza Alphonse'a zostały zabrane. W desperackiej próbie Edward rysuje Runę Krwi na zbroi i ponownie używa transmutacji, dając Prawdzie rękę w zamian za duszę brata. Jednak po powrocie Alphonse nie pamiętał ani Bramy ani Prawdy.

Prawda objawia się Edwardowi w koszmarach, dopóki nie został zjedzony przez Gluttony'ego, którego wnętrze jest niedokładnym odtworzeniem Bramy. Edward następnie dokonuje transmutacji za pomocą materii organicznej, którą znajduje w sobie, ale używa kawałka Kamienia Filozoficznego Envy'ego jako zapłaty, w przeciwieństwie do większej części jego duszy i/lub ciała. Gdy ucieka, Edward potyka się o Bramę Alphonse'a i widzi jego ciało zabrane i wykorzystane przez Prawdę. Zanim zdążył dotrzeć do ciała, Edward zostaje wciągnięty z powrotem do swojej Bramy.

Okazuje się, że nauczycielka Edwarda i Alphonse'a, Izumi Curtis, próbowała przeprowadzić transmutację człowieka, aby przywrócić swoje martwe dziecko. W ramach kary Prawda wzięła kilka jej narządów wewnętrznych, co spowodowało, że stała się sterylna i zdarzały się jej krwawe wymioty.

Kiedy Roy Mustang został zmuszony do otwarcia Bramy, Prawda była zmuszona wziąć jego wzrok za karę, pomimo faktu, że Mustang nie dokonał ludzkiej transmutacji własnowolnie.

Kiedy Ojciec zdobywa swoją moc, kpi z Prawdy i stwierdza, że ​​jest to okrutna rzecz, która istnieje tylko po to, by zadawać cierpienie ludziom, używając Edwarda, Alphonse'a, Izumi i Mustanga jako przykład. Edward walczy z Ojcem, a Alphonse postanawia poświęcić swoją duszę, aby Edward mógł odzyskać rękę i uzyskać przewagę. Edward następnie transmutował Runę Krwi Ala, a Prawda ponownie zyskuje jego duszę. Ciało i dusza Ala zostają zjednoczone, a Prawda pyta, czy Edward planuje sposób, aby do niego wrócić. Al odpowiedział pozytywnie. Po powrocie do świata fizycznego Edward, wspomagany przez Greeda, jest w stanie pokonać Ojca.

Fizyczna forma Ojca zostaje zniszczona, a jego uproszczona forma homunculusa zostaje postawiona przed Prawdą i Bramą. Błaga Prawdę o litość, próbując się usprawiedliwić, ale Prawda drwi z niego, otwiera Bramę i każe mu wrócić z powrotem do pustki, z której przybył.

Prawda pojawia się wtedy przed Edwardem, pytając go, co da, aby zwrócić Ala, jego ciało i duszę, z powrotem do świata fizycznego. Edward postanawia zrezygnować ze swojej Bramy, tracąc w ten sposób wszelkie moce alchemii. Prawda jest tym zaskoczona i pyta Edwarda, jak będzie żył bez niej. Edward oświadcza, że ​​wciąż ma przyjaciół i że alchemię można uznać za uczciwy handel. Prawda entuzjastycznie mówi Edwardowi, że pomysłowo to rozgryzł i że Portal Prawdy był uczciwą wymianą. Następnie zwraca Ala i Edwarda do świata fizycznego, chociaż Edward nie może już nigdy więcej wykonać alchemii.

Oko Boga[edytuj | edytuj kod]

Oko Boga jest bytem znajdującym się za Bramą i ma być samą wiedzą. Żaden śmiertelnik nigdy nie może udać się do swojej krainy, a ilekroć złamane zostanie prawo alchemii, ciągnie on przestępcę tuż za Bramą, aby zaszczepić dosłowną prawdę w ich umysłach. Jednak istnieje znaczna spekulacja i prawdopodobieństwo, że istota i Prawda są jednym i tym samym, ponieważ obaj są nazywani „Bogiem” i są połączeni z Bramą. Kiedy Edward poświęca swoją Bramę, zostaje odcięty od Prawdy i zrywa swoje więzi z istotą poza nią. Oznaczałoby to, że Prawda i/lub byt są źródłami wszelkiej alchemii.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Prawda ukazuje się inaczej dla każdej osoby, pokazując się jako pusta wersja samych siebie. Dla Edwarda wygląda jak biała, pozbawiona jakichkolwiek zewnętrznych cech sylwetka podobna do niego samego. Ta wersja Prawdy nie ma formy poza kształtem i dużymi białymi ustami. Prawdę otacza czarna aura, która obrysowuje jej sylwetkę. Prawda posiada także wszystko, co zabrała danej jednostce; Wersja Prawdy u Edwarda ma rękę i nogę, wersja Alphonse'a posiada całe ciało, a wersja Izumi posiada utracone narządy.

Osobowość[edytuj | edytuj kod]

Prawda jest przebiegła i bezlitosna, ale także sprawiedliwa i mądra. Wierzy w przestrzeganie prawa i zasad alchemii w jakikolwiek sposób, a wszelkie ich nieprzestrzeganie skutkuje surowymi karami. Prawda zawsze robi to, co uważa za uczciwe w wymianach i będzie silnie odbierać rzeczy istotom złym. Prawda nie ma uprzedzeń, opcji ani przesądów, ponieważ uważa, że ​​wszyscy, którzy łamią zasady alchemii, są równi w swoich przestępstwach i w ten sposób otrzymają taką samą karę, tracąc to, co cenią sobie najbardziej. Prawda nie ma faworytów wśród swoich ofiar i nigdy nie okazuje litości ani wyjątków. Pomimo tego wszystkiego, Prawda stara się przestrzegać praw, które wiążą wszechświat, a tym samym skazuje każdego, kto próbuje dokonać czynów niezgodnych z prawami wszechświata.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Prawda miała swoje cameo w amerykańskiej, internetowej kreskówce RWBY na okładce magazynu w sklepie Dust.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.