FANDOMPre Vizsla – Mandalorianin, przywódca Straży Śmierci podczas Wojen klonów. Znany z posiadania miecza świetlnego o czarnym ostrzu. Podczas Wojen Klonów sprzymierzył się z Sithem Darth Maulem i razem przejęli władzę nad Mandalorą. Został później zdradzony przez Sitha i zabity w pojedynku z nim.

Biografia

Starając się obalić księżnę Satine Kryze i jej pacyfistyczny rząd, aby przywrócić Mandalorę do jej wojennej przeszłości, Vizsla potajemnie sprzymierzyła się z hrabią Dooku i jego Konfederacją Niezależnych Systemów. Jako premier jednego z księżyców Mandalory, Concordii, udawał swą lojalność wobec księżnej. Jednocześnie przy tym prowadził w tajemnicy Straży Śmierci. Ataki terrorystyczne zbuntowanych Mandalorian dotarły do Jedi, którzy postanowili wysłać Obi-Wana-Kenobiego. Kiedy Kenobi odkrył sekretną bazę Straży Śmierci, Vizsla ujawnił swą tożsamość i stanął do pojedynku z Kenobim. Pojedynek pozostał nierozstrzygnięty, gdyż Kenobi i Satine uciekli z Concordii.

Vizsla zaczął spiskować z senatorem o imieniu Tal Merrik i razem zaplanowali zamach na Satine podczas jej podróży na Courscant. Zamach się jednak nie powiódł. Rozwścieczony tym Vizsla chciał zaatakować Mandalorę, ale został powstrzymany przez Dooku. Vizsla wysłał więc zabójcę na Courscant z celem zabicia Satine, co umożliwiłoby Straży Śmierci zyskanie poparcia na Mandalorze. Misja zabójcy się nie powiodła.

Jakiś czas później Vizsla spotyka się z Dooku. Hrabia Dooku zdradza mężczyznę i zadaje mu bliznę na policzku. Vizsla po tym wydarzeniu poprzysiągł zabić Dooku.

Vizsla i jego ludzie przenieśli się na Carlac, gdzie terroryzowali tamtejszą ludność. W międzyczasie Lux Bonteri zawiera układ z Vizslą, gdyż chce pomścić śmierć swojej matki. Następnie Straż Śmierci zaatakowała jedną z wiosek na planecie, a następnie ją spalili na rozkaz Vizsli. Ahsoka Tano próbowała go powstrzymać, ale została pojmana. W obozie Vizsla chciał zabić młodą Jedi, ale przerwało mu to bunt droidów.

W ostatnim roku Wojny, Vizsla i jego żołnierze natknęli się na kapsułę ratowniczą z Darth Maulem i jego bratem, Savage Opressem. Vizsla i Maul zawarli przymierze, gdyż oboje darzyli nienawiścią Kenobiego. Zebrali armię przestępców m.in. Czarne Słońce, Pyke'ów oraz Huttów. Przestępcy rozpoczęli atak na Mandalorę, a po pewnym czasie Straż Śmierci wkroczyła na planetę i pokonała przestępców. Vixsla dzięki temu przejął kontrolę nad Mandalorą. Zdradził swoich Sithowskich sojuszników i ich uwięził. Jednak zdołali oni uciec, a Maul wyzwał Vizslę na pojedynek. Doszło do długiego pojedynku w którym to Vizsla został pokonany, a Maul ściął mu głowę. Jednak część Straży Śmierci na czele z Bo-Katan pozostała mu wierna i starała się obalić Maula.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.