FANDOMYautja, lepiej znani jako Predatorzy – kosmiczni łowcy, a także tytułowi antagoniści w filmach z serii Predator, a także mniejsi antagoniści w serii filmów Obcy kontra Predator.

Yautja są doskonałymi myśliwymi, którzy polują na różne gatunki w całej galaktyce i posiadają liczne trofea. Trofea mogą składać się ze skór lub czaszek. Predatorzy praktycznie żyją dla polowania i szukają coraz trudniejszej zdobyczy. Często noszą maski i są wyposażeni w najnowocześniejszą technologię, dzięki której mogą stać się niewidzialni. Dysponują także dużym arsenałem broni, ale najczęściej używają działek zamocowanych na ich ramieniu.

Pomimo bezwzględnego i agresywnego zachowania, kiedy polują na zdobycz, wszyscy mają wielkie poczucie honoru i walczą z nim. Nigdy nie zabijają niewinnych, chorych, ciężarnych lub nieuzbrojonych ludzi i okazują ogromny szacunek tym, którzy pokonali ich własny gatunek. W razie porażki aktywują umieszczone na ich ramionach bomby, aby umrzeć z honorem.

Kultura Yautja obraca się wokół polowań i prześladowania niebezpiecznych form życia. Po dokonaniu zabójstwa Predatorzy zazwyczaj skórują ofiarę, zamieniając ją w trofeum. Niepowodzenie w polowaniu powoduje, że Predator popełniał honorowe samobójstwo. Często polowanie każdego Yautja nie służy przetrwaniu lub eliminacji zagrożeń, lecz rozrywce lub rytuałowi przejścia, ponieważ atakują one tylko formy życia, które mogą im sprostać. W filmie Predatorzy ujawniono, że istnieją co najmniej 2 różne plemiona Predatorów, które są zaangażowane w długotrwały konflikt krwi. W filmie pojawiła się także grupa czworonożnych zwierząt drapieżnych wykorzystywanych jako psy przez "Super Predatorów".

Yautja nawiązały kontakt z wczesnymi ludzkimi cywilizacjami, takimi jak starożytni Egipcjanie, imperium Khmerów w Kambodży i Aztekowie, a także fikcyjnego Bouvetøya. Po przybyciu na Ziemię, Predatorzy byli czczeni przez ludzi jako bogowie i nauczali wiele cywilizacji, jak budować piramidy (wyjaśnienie, dlaczego wiele z tych różnych starożytnych społeczeństw miało wyraźnie podobne kultury i architekturę), ale w zamian oczekiwano ofiar z ludzi ludzi do użytku jako gospodarze polujących obcych. Predatorzy wracały do ​​Bouvetøya każdego wieku, aby skonsumować tę transakcję, dopóki w pewnym momencie rytuału Obcy nie wymknęli się spod kontroli, w wyniku czego Predatorzy zdetonowali bombę, która zniszczyła całą cywilizację w ciągu nocy. Relacje z ludźmi i Predatorami pogarszały się od tego czasu, a Yautja zaczęli postrzegać ludzi jako zwierzynę łowną.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.