FANDOM


Zdaje ci się, że możesz wygnać Rasputina? Bardzo się mylisz, carze Mikołaju. To prędzej ty odejdziesz. Zapamiętaj – ty i twoi najbliżsi zginiecie! Dwa tygodnie... Rzucam na was klątwę, która was dosięgnie i sprawi, że zginiecie na zawsze!

—Rasputin rzuca klątwę na cara Mikołaja II Romanowa i jego rodzinę

Grigorij Jefimowicz Rasputin (znany jako po prostu Rasputin) jest głównym antagonistą w filmie animowanym z 1997 pt. Anastazja.

Postać ta jest luźno oparta na rzeczywistym Grigoriju Rasputinie. Oboje byli zwani "szalonymi mnichami", jednak Rasputin z filmu jest wrogi rodzinie carskiej i posługuje się czarną magią, aby ją zniszczyć.

Głos w oryginalnym dubbingu podkłada mu Christopher Lloyd, partie śpiewane wykonuje Jim Cummings.

Historia

Pierwsza śmierć

Rasputin był kiedyś wpływowym człowiekiem na dworze cara Rosji Mikołaja II Romanowa, lecz został wygnany za zdradę.

Anastasia-disneyscreencaps.com-442

Rasputin oddaje swoją duszę

Pragnąc zemsty za swoje wygnanie, Rasputin planuje zniszczyć rodzinę królewską. Sprzedaje swoją duszę siłom ciemności w zamian za amulet i moc do zniszczenia Mikołaja II i jego rodziny, stając się liszem (rodzaj nieumarłego z magicznymi mocami). Następnie wraca do pałacu cara, gdzie właśnie odbywa się wielki bal z okazji trzechsetnej rocznicy panowania dynastii Romanowów. Przerywa uroczystości i napawa wszystkich gości lękiem, rzucając cień na cały pałac. Rzuca klątwę na rodzinę carską, przepowiadając, że zginą w ciągu dwóch tygodni.

Złe moce Rasputina rozchodzą się, siejąc w ludziach uczucie gniewu i nienawiści. Wkrótce wybucha rewolucja, która ogarnia całe państwo. Rozgniewany tłum rusza na siedzibę władcy. Niemal wszyscy członkowie rodziny carskiej zostają zamordowani przez rosyjskich żołnierzy, z wyjątkiem matki cara, Marii, i jego najmłodszej córki, Anastazji. Gdy Rasputin zobaczył, że Anastazja ze swoją babcią ucieka przez zamarzniętą rzekę, próbuje ją złapać i zamordować, lecz łamie się pod nim lód i wpada do przerębli, tracąc przy tym swój amulet. Topi się w lodowatej wodzie, lecz nie jest w stanie umrzeć i odpłacić się mrocznym mocom, dopóki klątwa nie wypełni się całkowicie.

10 lat później

Od czasu utraty amuletu Rasputin jest uwięziony w otchłani jako żywy trup. Bartok, jego albinotyczny nietoperz – sługa, wyjaśnia mu, że Anastazja nadal żyje w Sankt Petersburgu. Bartok przynosi także amulet swemu panu, w ten sposób przywracając mu jego dawne moce. Kierowany żądzą zemsty, Rasputin przyzywa legion demonów, który ma zabić Anię, co skutkuje dwoma nieudanymi próbami morderstwa – w pociągu i na statku. Te niepowodzenia sprawiają, że Rasputin zdaje sobie sprawę, że musi ją zabić osobiście.

Rasputin wraz z Bartokiem wracają z otchłani do świata żywych, do Paryża, by zabić Anastazję.

Anastasia-disneyscreencaps.com-9863

Rasputin walczy z Anastazją

Uświadomiwszy sobie, że zachowanie Rasputina nie może być już usprawiedliwiane, Bartok odmawia mu pomocy i zostaje artystą estradowym. Tymczasem Rasputin staje do walki z Anastazją na moście Aleksandra III nad Sekwaną. Dymitr próbuje ją uratować, lecz jeden z demonów Rasputina uderza go, przez co traci przytomność. Podczas ostatecznego starcia z Anastazją Rasputin upuszcza swój amulet, a księżniczka depcze go, mszcząc swoją rodzinę i niszcząc złego czarnoksiężnika na zawsze. Jego ciało rozpływa się i znika, a potem jego szkielet rozsypuje się w proch, który zostaje rozwiany na wietrze.

Osobowość

Od początku filmu Rasputin jest przedstawiany jako bardzo manipulujący, diaboliczny i arogancki człowiek, nikczemny do tego stopnia, że zabił całą rodzinę Anastazji bez żadnych wyrzutów sumienia. On jest typem człowieka, który jest w stanie dać wszystko, by wypełnić swoje obietnice – oddał swoją duszę siłom ciemności tylko po to, by mieć moc zniszczenia rodziny Romanowów. Jest także nieco lekkomyślny, impulsywny i zajadły, gdy nie osiąga swojego celu, na przykład w przypadku Anastazji. Ma surową i groźną naturę, co widać, gdy ciągle uderza swojego pomocnika Bartoka. Rasputin jest prawdziwie zły, choć jednocześnie gra też rolę komediową w tym filmie.

Ciekawostki

  • Prawdziwy Rasputin, choć nielubiany wśród rosyjskiego społeczeństwa, był blisko związany z rodziną królewską (zwłaszcza z carycą). Kilka razy udało mu się zatamować krwotok jej jedynego syna Aleksego, który był chory na hemofilię, za co został uhonorowany wyjątkowym miejscem na dworze królewskim. W odróżnieniu od postaci z filmu, nie przyznawał się do żadnych diabelskich mocy. Był znany jako ekscentryczny prawosławny mnich, mistyk i uzdrowiciel.
  • W rzeczywistości Rasputin nie zdradził rodziny królewskiej ani nie został wygnany. Zabito go w zamachu ponad półtora roku przed wybuchem rewolucji bolszewickiej. W jego pogrzebie uczestniczyła rodzina carska.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.