Złoczyńcy Wiki
Advertisement
Złoczyńcy Wiki
Disambig.svg Nazwa tego hasła odnosi się do więcej niż jednego pojęcia.

Zobacz inne pojęcia – Red Skull


Jego zło jest tak silne, że przekroczyło nawet barierę czasu... To Red Skull.

Beyonder


Johann Schmidt alias Red Skull — jeden z głównych antagonistów sezonu piątego serialu Spider-Man: The Animated Series.

Pojawił się też w X-Men: The Animated Series.

Jest to nazista, działający w czasie II Wojny Światowej i wróg Kapitana Ameryki.

Biografia

II Wojna Światowa

Johann Schmidt, zwany Red Skull był asem niemieckiego wywiadu, a później wysoko postawionym nazistowskim oficerem i pomysłodawcą potężnej broni Dzień Sądu, której konstrukcji podjął się Dr. Wolfgang Groitzig.

Miał syna, który później przyjął imię Rheinholt Kragov. Spotkał również młodego Kameleona, którego adoptował i szkolił na doskonałego zabójcę. Opracował również zaawansowaną technologię z myślą o nim.

Kiedy niemiecki szpieg powiadomił go o projekcie super-żołnierza, Red Skull chciał wykorzystać zdolnego chłopca imieniem John Hardesky, aby zapamiętał formułę i wyjawił ją nazistom. Jego ludzie zmanipulowali go, więc John myślał, że zwerbował go amerykański rząd. W końcu zrozumiał intencje zleceniodawców i uciekł.

Naukowcy ukończyli budowę broni i kompleksu Dzień Sądu, ale wtedy Red Skulla zaatakowało Sześciu Amerykańskich Wojowników, na czele których stał Kapitan Ameryka, czyli odwieczny wróg Schmidta. Chcieli oni powstrzymać go przed użyciem wynalazku. W rezultacie zaciekłej walki, Red Skull i Kapitan Ameryka zostali uwięzieni w innym wymiarze.

Spider-Man: The Animated Series

Powrót

Po ponad pięćdziesięciu latach, jego synowie dostali się do Kompleksu Dzień Sądu, przechytrzając zarówno Sześciu Amerykańskich Wojowników i Spider-Mana, jak i Kingpina. Używając generatora, otworzyli portal do innego wymiaru, zwanego Wirem, gdzie przebywał Red Skull i Kapitan Ameryka.

Red Skull powrócił i ponownie zjednoczył się z synami. Zobaczył schwytanych pięciu z Sześciu Amerykańskich Wojowników. Opowiedział, jak doszło do przemycenia broni do Nowego Jorku, ale w tym czasie pojawił się kolejny przybysz z Wiru - Kapitan Ameryka. Rozpętała się strzelanina, w którą zamieszani byli robotyczni Strażnicy Kompleksu Doomsday.

Wykorzystując niemałe zamieszanie, Red Skull i Kragov wyszli sekretnym przejściem.

Powstanie Electro

Cały czas deptali im po piętach Spider-Man i Silver Sable, ale wpadli w pułapkę, zastawioną przez Red Skulla. Znaleźli się w sercu Kompleksu Dzień Sądu, gdzie Schmidt rozpoczął tajemniczą przemianę Rheinholta w bezwzględnego wojownika. To właśnie ten proces był "Dniem Sądu".

Rheinholt ogłuszył Spider-Mana i Silver Sable, po czym wraz z ojcem udał się do pomieszczenia głównego. Red Skull przedstawił go wrogom jako Electro. Kingpin kompletnie zlekceważył przeciwnika i prawie zginął z rąk Electro. Niestety, moc Kragova tymczasowo się wyczerpała, przez co Red Skull i bracia byli zmuszeni do ewakuacji.

Kameleon zaprowadził ich do kryjówki, co usatysfakcjonowało Red Skulla. Electro, będący w spoczynku wybudził się po osłabieniu w czasie walki i odczuwał dyskomfort. Schmidt wyjaśnił, że w tej chwili jego ciało przystosowywało się do jego mocy, co pozwoli mu kontrolować i ustabilizować swoje zdolności.

Red Skull pochwalił swego syna i powiedział, że będzie odgrywał znaczącą rolę w jego nowym porządku świata. Electro oburzył się, ponieważ nie chciał zaledwie figurować w jego planie. Nagle zbuntował się, poraził prądem ojca i brata, zdradzając ich w celu zdobycia władzy.

Po odejściu Electro, Red Skull powiedział Kameleonowi, aby przestał rozpaczać, ponieważ wszystko przewidział. Ostatecznie Kragov został pokonany przez Kapitana Amerykę oraz Spider-Mana i zesłany do Wiru.

Chwilę potem, czoła stawił im Red Skull, który stoczył walkę na śmierć i życie z Kapitanem Ameryką. Jej rezultatem było ponowne uwięzienie obu mężczyzn w Wirze.

Tajne Wojny

Niedługo później, Red Skull był jednym z wybranych przez Beyondera do walki na odległej planecie Battleworld, w ramach jego "gry", zwanej Tajnymi Wojnami, których celem było wystawienie mocy Spider-Mana na próbę. Oznaczało to jego uwolnienie z innego wymiaru. Innymi złoczyńcami powołanymi do Tajnych Wojen byli: Doktor Octopus, Alistair Smythe, Jaszczur i Doktor Doom.

Szybko po przybyciu na planetę, złoczyńcy zaczęli siać chaos na niegdyś spokojnej planecie. Urządzili sobie swoje bazy, ale kiedy Doktor Doom zajął królestwo Octopusa i przyłączył je do swojej Nowej Latverii, rozpoczęła się rywalizacja o teren.

Został wezwany przez Alistaira Smythe'go, który skonstruował dla niego gigantyczne roboty - Cyber-Skulle. Następnie Schmidt zdradził, że zawarł sojusz z Dr. Octopusem, który chce udoskonalić Cyber-Skulle w zamian za pomoc w odzyskaniu Octavii z rąk Dooma, choć w rzeczywistości Red Skull nie zamierzał mu pomagać.

Później, jego twierdza została zaatakowana przez rebeliantów, a także superbohaterów, a jej obrony podjęły się Cyber-Skulle, którymi sterowali Smythe i Octopus. Nieprzyjaciel przeprowadził niespodziewany atak od tylnej strony fortecy, a następnie przedostał się do środka, więc Red Skull był zmuszony do ucieczki.

Nie słuchając rozkazów, Czarny Kot ruszyła za nim, chcąc pomścić ojca (Johna Hardesky'ego). Dr. Octopus powstrzymał ją, po czym złoczyńcy zabrali się do ewakuacji. Dogonili ich Spider-Man i Kapitan Ameryka, którzy zaczęli pojedynek. Kot została uratowana, ale Red Skull uciekł.

Kiedy Spider-Man i Fantastyczna Czwórka skoncentrowali się na obaleniu Dr. Dooma, w niejasnych okolicznościach doszło do walki Kapitana i Red Skulla. Doom przejął moce Beyondera, po czym zesłał na Ziemię z powrotem wszystkich złoczyńców biorących udział w Tajnych Wojnach, w tym Red Skulla.

Po zakończeniu Tajnych Wojen i zwycięstwie bohaterów, Beyonder zadbał o to, aby pionki w tej grze nie zachowały w pamięci tych wydarzeń.

Wystąpienia

Spider-Man: The Animated Series

 • Kot (sezon 4)
 • Sekret Sześciu (sezon 5)
 • Szóstka znowu w akcji (sezon 5)
 • Cena bohaterstwa (sezon 5)
 • Tajne Wojny, część 1 (sezon 5)
 • Tajne Wojny, część 2 (sezon 5)
 • Tajne Wojny, część 3 (sezon 5)

X-Men: The Animated Series

 • Weterani (sezon 5)

Relacje

Sojusznicy

Wrogowie

Galeria

Ciekawostki

 • Głosu użyczyli mu: Cedric Smith (X-Men), David Warner (Kot), a także Earl Boen w sezonie piątym serialu Spider-Man.
  • Natomiast w polskiej wersji językowej, zrobił to Jarosław Boberek (X-Men i Kot) i Ryszard Nawrocki.
Advertisement