Złoczyńcy Wiki
Advertisement
Złoczyńcy Wiki


Richard Fisk – antagonista w serialu Spider-Man: The Animated Series.

Jest to syn Kingpina i skorumpowany przedsiębiorca, który kieruje jego firmą Fisktronics.

Biografia

Spider-Man: The Animated Series

Wrobienie Petera Parkera

Kiedy FBI wpadło na trop Kingpina, po tym jak ten zaczął sprzedawać sekrety rządowe, Alistair Smythe zasugerował wrobienie w to jakiegoś pracownika Fisktronics.

Richard Fisk, obecny prezes firmy, złożył propozycję pracy Peterowi Parkerowi, który niegdyś uratował życie jego ojcu. Podczas pracy, powierzono mu pozornie diagnostyczny dysk, który w rzeczywistości zawierał ściśle tajne informacje. Fisk opłacił nawet agentkę federalną, aby aresztowała go pod zarzutem zdrady.

Po procesie Petera Parkera, Fisk zaaranżował jego ucieczkę, wykorzystując Kameleona, w celu rozwiania wszelkich wątpliwości co do tego, że jest winny.

Następnie, Parker został zabrany do kryjówki Richarda i umieszczony w komorze pozbawionej tlenu. Pozbycie się go jednak nie powiodło się, ponieważ tuż po wyjściu Fiska, zjawił się Daredevil, który ocalił fotografa.

Później, Spider-Man oraz Daredevil zaczęli współpracę i włamali się do Fisktronics, gdzie zdobyli dowody na udział Richarda w przestępstwach. Pomimo wysłania tam swoich ludzi, a nawet wybuchu w Chrysler Building, bohaterowie uciekli z dyskiem zawierającym dowody.

May Parker, czyli ciocia Petera zasłabła w swoim domu, więc znalazła się w szpitalu. Dowiedziawszy się o tym Kingpin poinformował Richarda, że trzeba zastawić tam pułapkę na Parkera. Jego plan zakończył się sukcesem, jednak wcześniej Peter przekazał dysk swemu adwokatowi - Mattowi Murdockowi.

Zjawiła się policja i Richard chciał uciec, ale złapali go Daredevil i Spider-Man. Został postawiony przed sądem, który skazał go na pobyt w więzieniu na Rooker's Island.

Rooker's Island

W więzieniu, Richard spotkał Tombstone'a, który pałał żądzą zemsty na Robbie'm Robertsonie. Fisk zdecydował się pomóc mu i skontaktował się ze swoim ojcem, który zaaranżował akcję wrobienia Robbie'go w przestępstwo.

Akcja przebiegła pomyślnie i Robbie został skazany. Na dodatek, Kingpin zadbał o to, aby został przeniesiony do więzienia na Rooker's Island - tego samego, w którym wyrok odbywali Fisk i Tombstone.

Próbowali uciec z nim helikopterem, aby dokonać swej zemsty, ale Spider-Man zatrzymał pojazd i przestępcy wrócili do więzienia.

Jeszcze później, Richard został zaatakowany przez konkurencję. Przed zamachem uratował inny więzień - Hobie Brown, któremu na znak wdzięczności Kingpin znalazł prawnika i podarował mu strój Prowlera.

Wystąpienia

Spider-Man: The Animated Series

 • W potrzasku (sezon 3)
 • Nieustraszony (sezon 3)
 • Doskonały zabójca (sezon 3)
 • Winny (sezon 4)
 • Prowler (sezon 4)

Relacje

Sojusznicy

Wrogowie

 • Spider-Man
 • Daredevil
 • Peter Parker
 • Robbie Robertson

Galeria

Ciekawostki

 • W Amerykańskiej wersji głosu użyczył mu Nick Jameson, który użyczył też głosu Michaelowi Morbiusowi.
 • W Polskiej wersji głosu użyczył mu Tomasz Bednarek.
 • Jak na razie jest to jedyna wersja tej postaci poza komiksami. Tak było do premiery filmu Spider-man Universum.
Advertisement