Złoczyńcy Wiki
Advertisement
Disambig.svg Nazwa tego hasła odnosi się do więcej niż jednego pojęcia.

Zobacz inne pojęcia – Ronan Oskarżyciel

Skull-32-xxl.png
Uwaga!
Ten złoczyńca został uznany za Czyste Zło. W związku z tym jest jednym z najgorszych złoczyńców, pozbawionym pozytywnych cech i bez żadnych szans na odkupienie. Nawet jeśli posiada jakieś pojedyncze, pozytywne cechy to najczęściej są one fałszywe, nieszczere i w ogóle nie usprawiedliwiają ohydnych zbrodni jakich złoczyńca się dopuścił. Dla tego rodzaju złoczyńcy robienie złych rzeczy jest tak naturalne, jak oddychanie.


Nazywają mnie terrorystą, radykałem, gorliwcem, ponieważ przestrzegam starożytnych praw moich ludzi, Kree ... i karam tych, którzy tego nie robią. Ponieważ nie wybaczam ludziom, że zabrali życie mojego ojca, jego ojca i jego ojca przed nim. Nie zapomnę tysiąca lat wojny między nami!


Ronan znany również jako Ronan Oskarżyciel – radykalny członek rasy Kree i okrutny, ludobójczy militarysta. W 1995 roku, podczas wojny pomiędzy Kree i Skrullami, Ronan pracował z Yon-Roggiem i Starforce po zasadzce na Torfa w celu zabicia ostatnich uchodźców Skrulli. Ronan i oskarżyciele zostali następnie wezwani do zrzucenia głowic na planetę C-53, aby zniszczyć pozostałą opozycję Skrullów, ale został zmuszony do odwrotu, gdy Kapitan Marvel rozpoczęła kontrofensywę przeciwko Kree, obiecując odpłatę.

W roku 2014 był rozgniewany traktatem pokojowym pomiędzy Imperium Kree, a Xandarem. Zawarł sojusz z Thanosem. Ronan miał dla niego dostarczyć Glob, a ten drugi miał zniszczyć dla niego Xandar. Po długich poszukiwaniach ostatecznie zdobył Glob, ale dowiedziawszy się o jego niszczycielskich możliwościach postanowił zatrzymać go dla siebie, zdradzając tym samym Thanosa. Używając siły Globu i swojej armii zaatakował Xandar, ale został zabity przez połączone siły Strażników Galaktyki.

Biografia

Wczesne życie

Ronan był dogmatycznym członkiem rasy Kree, który posiadał wysoką pozycję na wojsku swojego ludu. W bliżej nieznanym okresie z żądzy zemsty na Xandarze sprzymierzył się z Thanosem. Podczas jednej z wielu jego akcji w galaktyce Ronan zamordował Hovat oraz Kamarię, żonę i córkę Draxa Niszczyciela. To spowodowało, że Drax stracił poczucie humoru i zaczął pałać żądzą zemsty na Ronanie.

W poszukiwaniu Kamieni Nieskończoności dla Thanosa, Ronan, który próbował doprowadzić do ludobójstwa na rasie Xandarian, zgodził się pomóc Thanosowi w poszukiwaniu Globu w zamian za pomoc Thanosa w ataku na świat Xandarczyków. Podczas poszukiwań Ronan odkrył, że Glob znajduje się na planecie Morag. Wysyła tam więc swoich żołnierzy pod dowództwem Koratha Prześladowcy na Morag, aby wynieśli Glob ze znajdującego się tam skarbca.

Wojna Skrulli i Kree

Podczas wojny przeciw Kree do Skrullów, Ronan, który przyłączył się do Zakonu Akwizytorów Kree, wziął udział w misji na planecie Torfa. Korzystając z kilku okrętów wojennych, Ronan i jego oskarżyciele zrzucili na Torfę głowice bojowe, aby wyeliminować Skrulle i oczyścić drogę dla Starforce, by mogli uratować szpiega Soh-Larr. Okazało się jednak, że Starforce wpadli w zasadzkę Skrulli, Po porwaniu Vers, Ronan skontaktował się z Yon-Roggiem i obwinił Starforce za niepowodzenie misji.

Ronan został później weznany przez Yon-Rogga, który kazał mu i Oskarżycielom przybyć nad Ziemię i zrzucać bomby, aby wyeliminować Talosa i pozostałych Skrulli. Jednak po tym, jak Oskarżyciel zrzucił głowice, Ronan był zdumiony, widząc, jak zostały zniszczone w powietrzu przez Kapitan Marvel. Ronan póżniej zdecydował się wycofać i powiedział, że wkrótce wrócą.

Początek pościgu

Ronan nakłada swoją zbroję

Na flagowym statku, Dark Aster, Ronan ubierał się w zbroję zanim zaczął rytualnie zabijać członka Nova Corp. Jeniec mówił Ronanowi, że on nigdy nie będzie rządził Xandarem, na co Ronan odparł, że zamierza go uleczyć. Po tych słowach zabił swoim młotem więźnia ciosem w głowę. Podczas, gdy on patrzył na spływającą krew członka NC, Nebula poinformowała go, że Korath wrócił z misji.

Korath poinformował Ronana, że Glob został ukradziony przez Star Lorda. Korath wyjawił również, że dowiedział się, że złodziej planuje sprzedać Glob człowiekowi o nazwie Broker na Xandarze. Ronan nie chcąc stracić szansy na zemstę i nie narazić się na gniew Thanosa, podjął decyzję i kazał Nebuli wyruszyć na Xandar i odzyskać Glob w każdy możliwy sposób.

Ronan wysyła Gamorę, aby odnalazła Glob

Gamora jednak sprzeciwiła się jemu, argumentując że nie może on pozwolić sobie na kolejną porażkę i żeby wysłał ją. Ronan zgodził się na to, posłał ją na Xandar mówiąć, że on nie zawiedzie w tej misji. Ronan nie był jednak świadomy tego, że Gamora postanowiła porzucić życie zabójczyni, zdradzić jego oraz Thanosa i sprzedać Glob osobie trzeciej. Chciała sprzedać Glob Kolekcjonerowi i wykorzystując od niego pieniądze uciec od zabijania i przybranej rodziny.

Wkrótce Ronan został poinformowany, że Gamora została schwytana podczas misji i uwięziona w więzieniu Kyln Nova Korpus. Kiedy Thanos dowiedział się o złapaniu i zdradzie Gamory, wezwał Ronana i swoją córkę Nebulę do Sanktuarium, aby omówić ostatnie wydarzenia. Chociaż Ronan nadal twierdził, że Gamora prawdopodobnie została po prostu przechwycona i nadal planuje dostarczenie Globu, Inny poinformowali go, że Thanos posiada źródła wewnątrz Kyln, które potwierdziły zdradę Gamory i zażądał, aby mógł z nim osobiście porozmawiać.

Spotkanie z Thanosem

Proszę tylko, abyś potraktował tę sprawę poważnie.

—Ronan do Thanosa


Ronan przemawia do Thanosa

Gdy przybył do Sanktuarium, rozpoczął rozmowę z Innym, który go oskarżył, że to on jest przyczyną zdrady Gamory i zażądł, aby okazywał szacunek Thanosowi. Wywiązała się kłótnia. Ronan w przypływie złości zabił Innego łamiąc mu kark i zażądał od Thanosa, aby potraktował tę sprawę poważnie.

Ronan Oskarżyciel.png

Thanos nie przejął się śmiercią swojego sługi, ale zaczął szydzić i grozić Ronanowi, twierdząć, że jego polityka go znudziła, a jego cała postawa jest żałosna. Ronan nie był w stanie rozmawiać z Thanosem, gdyż był sparaliżowany jego słowami. Thanos oznajmił, że nadal dotrzyma umowy, ale jeżeli Ronan zawiedzi, wtedy zginie. Nebula potwierdziła, że Ronan nigdy by nie pokonał Thanosa.

Rzeź na Kyln

Thanos kazał Ronanowi oraz Nebuli udać się na Kyln, aby zlokalizować zagubiony Glob i złapać Gamorę. Kiedy przybyli wraz z armią Saakarian na miejsce, Gamora już wtedy dawno uciekła wraz z nowymi towarzyszami.

Wściekły, że po raz kolejny nie zdobył Globu, nakazał Nebuli torturować strażników więzienia, ale nie udało się dowiedzieć niczego sensownego. Wiedząc, że Nova Corp zbliża się do więzienia, nakazał wyeliminować wszystkich więźniów oraz strażników.

Potyczka na Knowhere

Ronan spogląda na Draxa

Ronan oraz jego podwładni ostatecznie wyśledzili Gamorę i jej sojuszników na planecie Knowhere, gdzie znajdował się dom Kolekcjonera. Wszystko to, dzięki wiadomości od Draxa, który żądał zemsty za śmierć rodziny. Doszło do spotkania Ronana i Draxa. Drax atakowało agresywnie wiele razy, ale Ronan unikał tych ataków. Ronan kilka razy uderzył Draxa oraz pozbawił go jego sztyletów. Ostatecznie Ronan rzucił Draxem o ziemię, a następnie postanowił go utopić w zbiorniku z płynem rdzeniowym. Chwilę po tym Nebula poinformowała go, że odzyskała Glob, a zaraz po tym Ronan powrócił na Dark Aster.

Zdrada Thanosa

Ronan bierze moc Globu dla siebie

Będąc w posiadaniu Globu Ronan skontaktował się z Thanosem, aby zgłosić mu wykonanie zadania. Jednak gdy Thanos zażądał, aby Ronan przyniósł mu natychmiast Glob, Ronan oznajmił, że rozważył ponownie umowę pomiędzy nimi i doszedł do wniosku, że Thanos nie jest mu do niczego potrzebny. Korath przekazał Ronanowi Glob, który postanowił wyjąć z niego potężny kamień. Ignorując ostrzeżenia innych Ronan otworzył Glob, a następnie spożytkował moc w nim zawartą w swoim młocie. To mu pozwoliło stać się silniejszym nawet od Thanosa, który patrzył w milczeniu na zdradę. Ronan oznajmił Thanosowi, że po zniszczeniu Xandaru przyjdzie po niego. Nebula powiedziała Ronanowi, że pomoże zniszczyć mu tysiąc planet w zamian za zabicie Thanosa.

Atak na Xandar

Ronan rozpoczyna atak na Xandar

Gdy wraz ze swoją armią zbliżył się do planety, został zaatakowany przez Strażników Galaktyki i ludzi Yondu Udonty. Ronan patrzył na ten atak ze spokojem. Nebula wysłała flotę z Dark Aster, aby pokonać wrogów. Po tym jak Nova Corps przybyli i rozpoczęli blokadę Dark Aster. Ronan nakazał lecieć naprzód, podczas gdy jego Saakarianie kontynuowali walkę na niebie. Po tym jak została zrobiona w burcie statku, wysłał tam Nebulę, aby powstrzymać wrogów. Nova Corp skutecznie blokował Dark Astera, a Rocket z ludźmi Udonty skutecznie chronili cywili. Ronan nie zrażony tym wykorzystał moc kamienia, aby zniszczyć flotę Xandaru. Ronan zaczął następnie patrzeć na otaczające jego zniszczenia z satysfakcją. Jakiś czas później Ronan spotkał się ze Strażnikami Galaktyki, którzy pokonali Nebulę oraz Koratha. Ronan został trafiony w klatkę piersiową, doszło do małej eksplozji, którą Ronan przeżył. Wykorzystał swój młot, aby rzucić Strażnikami. Drax próbował ponownie z nim walczyć, ale Ronan go szybko chwycił za gardło i zaczął go dusić. Ronan zaczął szydzić z martwej rodziny Draxa, twierdząc, że przypomniał sobie jakie to ich krzyki było żałosne. Nim Ronan zabił Draxa, Rocket wleciał w Dark Astera swoim myśliwcem, uderzając mocno Ronana oraz powodując awarię statku, co spowodowało jego upadek.

Na Xandarze

Ronan opuszcza Dark Aster

Dark Aster uderzył o powierzchnię Xandaru, zaraz po tym jak Groot poświęcił swoje życie. Ronan jednak przeżył i opuścił spokojnie wrak statku. Rocket próbował zaatakować go z zemście za zabicie przyjaciela, ale został łatwo powstrzymany przez Ronana. Zaczął kpić z żałosnych prób powstrzymania go. Przygotowywał się do uwolnienia mocy kamienia. Jego uwaga jednak została rozproszona przez Star Lorda, to pozwoliło Rocketowi naprawić działa hadronowe, dzięki czemu Drax strzelił w młot Ronana powodując jego rozpad na kawałki. Gdy to nastało, Ronan i Peter Quill rozpaczliwie próbowali złapać kamień. Niestety to Star Lord złapał kamień pierwszy. Po tym jak Quill chwycił kamień, wokół mężczyzn pojawiła się wielka chmura, a moc kamienia zaczęła niszczyć Star Lorda. Wszystkiemu temu przyglądał się Ronan.

Śmierć

Śmierć Ronana

Ronan przyglądał się, jak moc kamienia niszczy Star Lorda. Po chwili był świadkiem, jak resztą Strażników łączy się z Quillem i razem przejmują kontrolę nad kamieniem. Ronan patrzył na to z przerażeniem i zapytał jak udało im się to osiągnąć. Star Lord skierował moc kamienia na Ronana wywołując u niego potworny ból i niszcząc przy tym jego ciało.

Wiadomości o śmierci Ronana szybko dotarły do ​​Hali i wywołały wielkie oburzenie wśród mieszkańców Imperium Kree, którzy uznali Strażników Galaktyki jako heretyków i wrogów ludzi Kree.

Cytaty

Mówione przez Ronana

Obiecałem Thanosowi, że zdobędę dla niego Klejnot tylko wtedy, zniszczy dla mnie Xandar.

—Ronan


Nie przypominam sobie, żebym zabił twoją rodzinę. Wątpię, że zapamiętam, że cię zabiłem.

—Ronan do Draxa Niszczyciela


Myliłem się. Pamiętam twoją rodzinę. Ich krzyki były żałosne i...

—Ronan do Draxa Niszczyciela


Xandarze, jesteś oskarżony. Twój nieszczęsny traktat pokojowy nie zbawi cię.

—Ronan


Mówione o Ronanie

Fanatyk Kree, oburzony traktatem pokojowym, który nie spocznie, dopóki kultura Xandarian, moja kultura, nie zniknie z istnienia!

—Broker o Ronanie


Ronan zamordował moją żonę, Hovatę i moją córkę Kamarię. Zabił ich tam, gdzie stali. I śmiał się! Jej życie nie należy do ciebie. Zabił moją rodzinę, w zamian zabiję jedną z jego.

—Drax do Moloka Dara


To jest jedna z tych walk, której nie wygrasz.

Nebula do Ronana


Ciekawostki

  • Lee Pace chciał początkowo zagrać Star-Lorda, lecz ta rola przypadła Chrisowi Prattowi.
  • Ronan jest uważany za jednego z najbardziej nikczemnych złoczyńców w filmowym uniwersum Marvela, ze względu na jego okrutne traktowanie wobec Xandarian.

Galeria

Strażnicy Galaktyki

Advertisement