Złoczyńcy Wiki
Advertisement
Circle spoiler alert.png
Uwaga!
Ta strona zawiera główne spoilery. Jeśli nie chcesz znać ważnych informacji na temat fabuły/elementów związanych z postacią, nie powinieneś czytać tego artykułu poza tym ostrzeżeniem: Nie ponosimy odpowiedzialności za jakiekolwiek negatywne skutki, jakie te fakty mogą mieć na użytkownika chcącego jednak przeczytać ten artykuł.
Do szablonu +18.png
Uwaga!
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla młodszych widzów takie jak: wulgarny język, brutalne obrazki lub podteksty seksualne. Jeżeli masz co najmniej 18 lat, lub mocniejsza treść nie robi na tobie wrażenia, możesz bez problemu przeglądać tą stronę. W przeciwnym wypadku, powinieneś ją zamknąć.


Sachiel to główny antagonista pilotażowego odcinka serialu telewizyjnego Neon Genesis Evangelion oraz jej komiksowej adaptacji, jak również poboczny antagonista w animowanym filmie Science-Fiction z 2007 roku pod tytułem Evangelion 1.0: You Are (Not) Alone.

Podczas gdy w serialu telewizyjnym oraz komiksie jest Trzecim Aniołem, film animowany nadaje mu zamiast tego rolę Czwartego Anioła. Jest to także pierwszy z dzieci Adama, który dokonał ataku na Tokio-III w roku 2015, zaledwie 15 lat po nastąpieniu Drugiego Uderzenia.

Biografia

Kanon Neon Genesis Evangelion

Sachiel jest po raz pierwszy widziany w oceanie, wychodząc na brzeg na wschodzie Tokio-3. Strategiczne Siły Samoobrony Japonii próbowały powstrzymać go przed dotarciem do miasta, wykorzystując serię czołgów i myśliwców, jednak broń konwencjonalna nie miała żadnego wpływu na Anioła.

Przechodząc przez batalion czołgów na brzegu, Sachiel zostaje znienacka zbombardowany przez rakiety z VTOL. Nagły atak zaskakuje Anioła i prawie powoduje u niego utratę równowagi, jednak po chwili traci swoją skuteczność. Kiedy jeden z myśliwców zatrzymuje się w powietrzu w celu złożenia raportu, Sachiel strąca go z nieba, przebijając go swoją lancą. Następnie opuszcza pole bitwy, wykonując skok na dużą odległość z użyciem swojego Pola AT.

Druga twarz Sachiela

Nie widząc innego wyjścia, wojsko zwabiło Sachiela w pobliże góry Takanosu, gdzie zdetonowały umieszczoną tam minę N² pod jego stopami. Nie tylko zawodzi to w zabiciu Anioła, ale także skutkuje wyrośnięciem nowej "twarzy" oraz wykształceniem u niego mocy strzelania laserami z oczu.

O zmierzchu, Jednostka-01 zostaje wysłana do walki z Sachielem, który stoi przez chwilę bez ruchu, wpatrzony w przeciwnika. Z powodu braku doświadczenia pilota, Jednostka-01 upada na twarz podczas próby zamknięcia dystansu pomiędzy nimi. Odpowiedzią Anioła jest chwycenie przeciwnika za głowę, a następnie wystrzelenie go lecącego w kierunku pobliskiego budynku.

Nieoczekiwanie, Jednostka-01 weszła w tryb "berserka", po czym wskoczyła na Anioła i wyrwała mu połowę jednej z jego twarzy. Nie odpuszczając, zaczyna szarżować na Sachiela, który odpowiada aktywacją Pola AT. Jednostka 01 szybko zregenerowała złamane ramię i zaczęła rozrywać je gołymi rękami. Sachiel próbował się bronić promieniami energii, jednak przeciwnik wykonał unik, po czym chwyta ramię Sachiela i łamie je. Zanim miał szansę na zareagowanie, Sachiel został wysłany w budynek kopniakiem, gdzie Jednostka-01 zaczęła powoli miażdżyć jego rdzeń. W akcie desperacji, Anioł postanowił zabić ich obu, owijając się wokół przeciwnika w kulkę i inicjując samozniszczenie. Skutkiem była ogromna eksplozja w kształcie krucyfiksu, górująca nad najwyższymi budynkami w mieście. Choć Sachiel poniósł śmierć, Jednostka-01 po chwili wyszła z eksplozji, z większością swej zbroi mocno uszkodzonej, jednak wciąż żywa.

Manga

Sachiel w mandze

Po porażce wojska w powstrzymaniu Anioła przed dotarciem do miasta, Sachiel zostaje zaatakowany przez Jednostkę-01, pilotowaną przez Rei Ayanami. Demonstrując zaskakującą zwinność, Anioł bez większego wysiłku pokonuje pilota i zmusza go do odwrotu.

Później, Sachiel ponownie zostaje skonfrontowany z Jednostką 01, tym razem kontrolowaną przez Shinjiego Ikariego. Kiedy Jednostka-01 w stanie berserka wskakuje na niego, Anioł próbuje użyć swojej prawej lancy, która zostaje złapana w szczękach jego przeciwnika, który następnie kopie go w twarz nogami. Wyrywając swoją ramię z ugryzienia, Sachiel zaczyna używać jej do cięcia przeciwnika. Jednostka-01 unika ataku poprzez zeskoczenie z potwora, a po uniknięciu kilku kolejnych cięć, zaczyna szarżować na Sachiela, który aktywuje Pole AT. Jednostka-01 regeneruje złamane przedramię, rozrywa barierę, po czym zostaje postrzelona promieniem energii z oczu Sachiela. Eva odbija atak i ciska Aniołem w budynek, a następnie wskakuje na niego oraz uderza w jego rdzeń kolanami. Kiedy okazuje się to nieskuteczne, Eva próbuje użyć prawej ręki, jednak zostaje złapana przez Sachiela, który owija się wokół przeciwnika i aktywuje samozniszczenie. Pomimo swoich rozmiarów, wybuch nie jest jednak w stanie zadać Jednostce-01 żadnych poważniejszych obrażeń.

Kanon Rebuild of Evangelion

Evangelion 1.0: You Are (Not) Alone

Losy Czwartego Anioła przebiegają dokładnie w ten sam sposób, co w serialu telewizyjnym.

Charakterystyka

Wygląd

Sachieldesign.png

Sachiel to pająkowaty, ziemnowodny humanoidalny Anioł o rozmiarach dochodzących do kilkudziesięciu metrów. Większość jego ciała jest koloru czarnego, z licznymi odsłoniętymi kościmi. Jego tułów jest niezwykle szeroki, cienkie ramiona sięgają poza kolana, a golenie i stopy wydłużone. Dłonie mają po trzy długie palce, a stopy nie mają żadnych. Jak wszystkie humanoidalne Anioły, rdzeń Sachiela jest zlokalizowany na jego splocie trzewnym w postaci czerwonej kuli. Zamiast głowy i szyi, Sachiel posiada dwie twarze - pierwszą z długim dziobem i drugą z krótszym wykształconą po ataku miną N², zbudowane z skostniałego materiału i ukształtowane na podobieństwo czaszki ptaka. Obie twarze Sachiela mają po jednej parze oczu z czerwonymi źrenicami, znajdujących się w głębokich oczodołach. Nietypowo pośród innych Aniołów, Sachiel posiada układ oddechowy na udach i kroczu, oddychając przez skrzela na udach i wydychając przez nozdrza na kroczu. Jego krew jest niebiesko-fioletowa w kolorze.

Osobowość

Ponieważ jest w większości skupiony na poszukiwaniu Lilith, Sachiel nie wykazuje zbyt rozwiniętej osobowości jak większość Aniołów w serii. Nie bierze ataków ze strony wojska na poważnie, gdyż nie były one zdolne nawet do zadraśnięcia go. Zamiast bronić się przed nimi, Sachiel pozwala wojsku marnować ich amunicję.

Jak wszystkie Anioły, wchodząc w kontakt z istotą o podobnej budowie genetycznej (nie będącą Lilithem), Sachiel wszedłby z nimi w konflikt. Kiedy EVA-01 upadła na twarz (ponieważ Shinji nie posiadał wtedy żadnego doświadczenia w pilotowaniu), Sachiel wykorzystał okazję i złamał jej ramię, po czym przebił się przez jedno z jej oczu. Kiedy jednak jednostka 01 wszedła w tryb berserka, Sachiel był bardziej zaniepokojony, do tego stopnia, że aktywował pole AT, a kiedy i to zawiodło, podjął próbę zabicia ich obu poprzez samozniszczenie.

Moce i Umiejętności

Fizjologia Humanoidalnego Anioła: Jak wszyscy przedstawicie swojego gatunku, Sachiela cechuje szereg ponadnaturalnych atrybutów oraz umiejętności, niektórych dzielonych razem z innymi Aniołami, innymi unikalnymi tylko dla niego.

 • Amfibiotyczność: Sachiel potrafi przetrwać zarówno na lądzie, jak i w wodzie. Dzięki skrzelom na swoich udach, Sachiel jest zdolny do oddychania pod powierzchnią wody.
 • Anormalna siła: Dzięki swoim ogromnym rozmiarom i metafizycznej naturze, Sachiel dysponuje poziomem siły fizycznej niespotykanym pośród normalnych organizmów. Nawet bez zwiększania masy mięśniowej swoich kończyn, Sachiel jest w stanie podnieść Jednostkę-01, która niemal dorównuje jego własnym rozmiarom, używając do tego tylko jednej ręki.
 • Anormalne skakanie: Chociaż jest niezdolny do lotu, Sachiel potrafi skakać na ogromne dystanse i wysokości. W filmie Rebuild of Evangelion: You Are (Not) Alone, nad głową Sachiela pojawiał się półprzezroczysty pierścień, co może sugerować, że Anioł wykorzystuje swoje Pole AT do wykonywania dalekich skoków.
 • Anormalna wytrzymałość: Sachiel jest naturalnie odporny na wszelkiego rodzaju broń konwencjonalną, z jakiej korzysta wojsko japońskie. Kule, czołgi i rakiety nie wywierały na Sachielu żadnego efektu, nawet kiedy jego Pole AT było dezaktywowane. Rdzeń Anioła okazał się niemniej odporny na obrażenia niż reszta jego ciała, gdyż wielokrotne ciosy jednostki 01 ledwo go zadrasnęły, nawet kiedy robot uderzał go jego własnymi żebrami.
 • Kontrola masy ciała: Unikalną cechą Sachiela pośród innych Aniołów w serii jest jego zdolność do kontrolowania własnej masy ciała. Przykład użycia tej zdolności można zaobserwować podczas bitwy Anioła z wojskiem, gdzie pochwycił rakietę wystrzeloną w jego kierunku, a następnie zmiażdżył, chwilowo zwiększając masę mięśniową w okolicy kończyn górnych. Innym jej przykładem jest konfrontacja Sachiela z jednostką EVA-01, gdzie Anioł ponownie zwiększył masę mięśniową jego ramion w celu zwichnięcia ramienia swojego przeciwnika.
 • Pole AT: Tak jak wszystkie Anioły w serii, Sachiel jest zdolny do generowania wokół siebie niemal nieprzepuszczalnego pola siłowego, nazywanego Polem Absolutnego Terroru lub Polem AT w skrócie. Może zatrzymać niemal każdy rodzaj ataku, a jedynie ogromne ilości skupionej energii (takie jak Mina N²) lub inne Pole AT o podobnej sile może je dezaktywować.
 • Projekcja energii: Kiedy wojsko zdetonowało Minę N² tuż pod jego stopami, Sachiel rozwinął zdolność do wystrzeliwania dalekodystansowych laserów z oczu. Wywołują one eksplozje w kształcie krucyfiksu i okazały się wystarczająco potężne, aby przebić się przez pancerz bazy NERV. Podobną zdolność posiadał Zeruel, a także EVA-01 i EVA-02.
 • Regeneracja: Sachiel ma niezwykle wydajny czynnik regeneracyjny, pozwalający mu na leczenie się z potężnych obrażeń fizycznych. Kiedy stracił 18% swojej biomasy, Anioł w zaledwie kilka godzin całkowicie zregenerował się z obrażeń.
 • Samowystarczalność: Będąc Aniołem, Sachiel nie wymaga żadnego rodzaju powietrza, pożywienia, wody czy odpoczynku do poprawnego funkcjonowania. Zamiast tego posiada specjalny narząd, nazywany Silnikiem S2, który zasila jego ciało niczym reaktor.
 • Samozniszczenie: Jeżeli zdolności defensywne i ofensywne Sachiela zawiodą w walce, Anioł może się owinąć w kulkę wokół przeciwnika, a następnie wybuchnąć. Skutkuje to ogromną eksplozją w kształcie krzyża, widoczną z bardzo dalekiego dystansu.
 • Wysuwanie lanc: Sachiel ma parę czerwonych "lanc", wysuwanych z jego przedramion. Są one prawdopodobnie jego kośćmi łokciowymi lub zewnętrznymi kośćmi ramiennymi. Mogą być również naładowane energią, co zwiększa ich destruktywny potencjał.

Ciekawostki

 • Sachiel w teologii

  Sachiel to również imię archanioła z zakonu Cherubinów, występującego w chrześcijaństwie oraz kabale. Jest związany z znakiem zodiaku Strzelca, jak również czwartkowym dniem tygodnia, bogactwem oraz dobroczynnością. Podczas gdy większość źródeł twierdzi, iż Sachiel czuwa nad czwartkiem, inne powiązują go z poniedziałkiem lub piątkiem. Wszystkie jednak powiązują go z planetą Jowisz. Pojawia się w książce The Magus autorstwa Francisa Barretta, a także pracy naukowej The Complete Book of Magic Science, opublikowanej w XVI wieku.
 • Imię "Sachiel" oznacza "Nakrycie Boga".
 • Twarz Sachiela wydaje się być zainspirowana maską lekarza plagi, wykorzystywanej w czasach plagi dżumy.
 • Oryginalny wygląd Sachiela

  Oryginalny wygląd Sachiela zaprezentowany w Neon Genesis Evangelion Proposal radykalnie różnił się od ostatecznej wersji. Jego ciało było pokryte pancerzem podobnym do skorupiaka, miał tylko jedno niebieskie oko, miał tylko jedną twarz z zębami i bez dziobu, kilka mniejszych pomarańczowych oczu, liczne skrzela i nieproporcjonalnie długie pazury. Wciąż jednak zachowywał wysoką i smukłą posturę.
 • Sachiel stanowił jedną z głównych inspiracji dla wyglądu Czaszkołazów w filmu Kong: Wyspa Czaszki.

Galeria

Advertisement