Saren Arterius jest drugorzędnym antagonistą w grze Mass Effect. Pracował u boku żniwiarza zwanego Suwerenem. Jest on turiańskim Widmem i czołowym przedstawicielem Rady Cytadeli, słynącym ze swojej brutalności i bezwzględności, mając niewiele szacunku dla życia. Nienawidzi on ludzi, uważając, że powinni znajdować się niżej w hierarchii społeczeństwa galaktycznego.

W angielskiej wersji językowej głosu użyczył mu Fred Tatasciore, a w wersji polskiej Jacek Mikołajczak.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przymierze z Maszynami[edytuj | edytuj kod]

Po wydarzeniach z Mass Effect: Revelation, aktywność Sarena jest zagadką. Jedyne dane z tamtego czasu otrzymujemy od Wrexa, który został najęty by wraz z innymi najemnikami atakować fregaty towarowe Volusów. Kiedy Wrex sprawdzał czy nie ma czegoś cennego na statku, zobaczył Sarena chodzącego po statku, ignorującego najemników którzy do niego mówili. Wrex nie wiedział dlaczego oni atakowali te fregaty, ponieważ nie było tam niczego wartościowego. Kroganin miał jednak złe przeczucia o tej robocie, więc opuścił statek bez czekania aż jemu zapłacą. Jego intuicja go nie zawiodła, każdy najemnik który został zatrudniony do tej roboty zginął w przeciągu tygodnia. Do dzisiaj nie jest wiadomo dlaczego Saren atakował fregaty, albo czy znalazł to czego szukał.

W tym czasie Saren uczynił ostatnie przygotowania do odnalezienia artefaktu Dr. Shu Qian. Napotkał wtedy Suwerena, poprzez starożytnego Żniwiarza, poznał losy wielu cywilizacji na przestrzeni wieków. Zamiast używać Suwerena jako broni, on postanowił, że jego celem będzie ocalenie wszystkich ras w galaktyce przez pomoc Żniwiarzom, pokazując im, że organiczne formy życia są do czegoś przydatne i mogą zostać oszczędzone. Wierzył, że służenie Żniwiarzom było jedynym logicznym wnioskiem, zamiast by walczyć do końca.

Jednakże, Suweren miał inne plany. Im dłużej Saren spędził na służbie u Suwerena, być coraz bardziej zindoktrynowany. Jego wolna wola została szybko zastąpiona przez wole Żniwiarza, a wszystkie wartości jego ludu w które Saren ciągle wierzył – osobiste interesy są zawsze drugorzędne, gdy chodzi o dobro grupy – zostały stopniowo przekręcone, więc Saren mógł wierzyć że to on ma racje. Powoli, Saren stał się potężnym agentem Suwerena. Zdolnym do rozpoczęcia planu który Suweren układał przez stulecia, gdy reszta Żniwiarzy ukrywała swoją naturę. Saren działał jako agent Suwerena na froncie. Gethy wyszły z Mgławicy Perseusza by służyć Suwerenowi, zapatrzeni w ogromny statek z ich nowym bogiem-maszyną i Sarenem jako jego prorokiem.

Interwencja Sheparda[edytuj | edytuj kod]

Saren popełnił straszne zbrodnie przeciwko mieszkańcom galaktyki, zabijał tych których miał ochraniać, używał ludzi do swoich prywatnych eksperymentów, zamordował nawet swojego starego przyjaciela także Widmo, Nihlusa. Kiedy odkryto Proteański nadajnik na ludzkiej koloni Eden Prime, Saren poprowadził gethy by użyć przekaźnika by znaleźć wskazówki które poprowadziły by go do Kanału, ponieważ wiadomość byłą zakodowana i tylko organiczne umysły mogły ją zrozumieć.

Działania by zniszczyć kolonie Eden Prime by ukryć jego motywy, nie udały się gdy statek Przymierza SSV Normandia przyleciał szybciej niż Saren się spodziewał. Komandor Shepard poprowadził naziemny zespół by zabezpieczyć przekaźnik, dowiedział się wtedy że Saren i gethy były odpowiedzialne za atak na kolonie. Później, Saren został poinformowany że Shepard miał kontakt z przekaźnikiem i postanowił go wyeliminować.

Po wstępnych raportach dla Rady o tym że Saren działa na własną rękę, Rada nie uwierzyła że ich najlepsze Widmo zdradziło ich. Podczas przesłuchania, Saren nie nie przyznał się że zabił Nihlusa, nawet jeśli świadek (pracujący w doku Powell) widział to zdarzenie. Stwierdził, że wie o wydarzeniach z Eden Prime przez dostanie się do plików Nihlusa po jego śmierci. Ponadto jego wspólna przeszłość z Kapitanem Andersonem, pogorszyła jeszcze bardziej skomplikowała sprawę i Rada nie znalazła żadnych dowodów by osądzić Sarena. Przez to Shepard został zmuszony by szukać dowodów zdrady Widma, podczas gdy ten został ostrzeżony o tym że Komandor jest na jego tropie.

Śledztwo Komandora, przerwane przez zabójców lojalnych Sarenowi, zaprowadziło go do młodej quarianki Tali'Zorah nar Rayya będącej na swojej Pielgrzymce. Miała ona plik audio pochodzący ze zniszczonego getha, który potwierdzał że to Saren nakazał zaatakować Eden Prime. Saren przekupił jeden z kontaktów Handlarza Cieni, Pięść by mieć pewność że quarianka zginie, jednak Shepard ocalił i Tali i nagranie. Z nowymi dowodami, Rada zabrała Sarenowi status Widma, to jednak tylko trochę spowolniło jego postępy.

Polowanie na Kanał[edytuj | edytuj kod]

Razem z Matką Benezją — która chciała by Saren powrócił na dobrą stronę, jednak skończyła jako zindoktrynowana przez Suwerena — Saren kontynuował szukanie Kanału kiedy budował swoją armię. Chciał on wzmocnić Gethy przez dodanie Raknii, przywróconych do życia dzięki znalezieniu jaja na prastarym okręcie, dzięki wpływowi i inwestycjom Sarena w Binary Helix. Królowa Raknii posiadała genetyczną wiedzę o miejscu gdzie znajduje się Przekaźnik Mu, Benezja wyciągnęła siłą te informacje z umysłu raknii. Saren wierzył że przekaźnik Mu zaprowadzi go do Kanału. Na Feros, Saren poświęcił potężna pomocnice, Shialę, by uzyskać wiedzę od Toriana o Szyfrze. To pozwoliło mu zrozumieć wizje, jednak niektóre części nadal brakowało. Bojąc się o to że Shepard także dostanie Szyfr, Saren rozkazał by jego gethy zniszczyły Toriana by ukryć jego ślady.

Bardziej znamienne było znalezienie przez Sarena leku na genofagium by kontrolować, hodować i manipulować Kroganami. Razem z gethami, Saren wierzył że stworzy sobie niezniszczalną armię by wypełniać wole Suwerena.

Jednakże Saren coraz bardziej niepokoił się o moce Suwerena do indoktrynacji, bojąc się że on może być na nią wystawiony. W jego bazie operacyjnej na tropikalnym świecie, gdzie umieścił swoją fabrykę do hodowania krogan, Saren zrobił tam laboratorium by badać efekty indoktrynacji. Zatrudnił naukowców, na przykład Rana Thanoptis, i nakazał eksperymenty na salarianach których złapały jego siły z Oddziału do Zadań Specjalnych którzy stacjonowali na Virmirze.

Z jego badań, Saren dowiedział się że im więcej kontroli wywiera Suweren na człowieka, tym mniej zdolny się staje. Póki Suweren widział w Sarenie użyteczny zasób, Saren wierzył że jego umysł zostanie nienaruszony przez indoktrynacje. Saren przekonał sam siebie, że Suweren potrzebuje go by znaleźć Kanał i że Żniwiarz w podzięce zaoferuje mu wolną wole. Najmniej jednak, ciągle bał się indoktrynacji, podejrzewając że Suweren manipuluje jego umysłem.

Po pościgu przez kilka światów, Saren spotkał Sheparda twarzą w twarz na Virmirze. Podczas bitwy, Saren próbował zaciągnąć Sheparda do jego sprawy. Komandor powiedział wtedy że Saren został zindoktrynowany i że Suweren manipuluje nim tak subtelnie, że nie jest on w stanie uświadomić sobie co się z nim dzieje. Saren odmawia tym oskarżeniom i ucieka przed wybuchem atomowym który niszczy ośrodek.

Słowa Sheparda zasiały jednak zwątpienie w umyśle Sarena. Suweren zauważył, że przekonanie do sprawy u Sarena zaczyna się chwiać, więc wszczepił mu cybernetyczne implanty, tworząc z niego całkowicie oddanego sprawie Żniwiarzy cyborga. Saren widział siebie jako "przyszłość", prawdziwego cyborga, fuzje organizmu i technologii, która posiada "Siłę obydwu i nie posiada żadnych słabych stron".

Dołącz do nas[edytuj | edytuj kod]

Następna konfrontacja pomiędzy Shepardem a Sarenem, powinna odbyć się na ukrytym świecie Protean Ilos, gdzie Kanał został ukryty. Kiedy Shepard został opóźniony przez Radę, która sądziła że blokada zatrzyma Sarena przed atakowaniem Cytadeli, Saren był już na powierzchni kiedy Shepard dotarł do Ilos. Aktywowany Kanał przesłał Sarena do Cytadeli, gdzie jego gethy i Suweren przeprowadziły atak z zaskoczenia. Po zabiciu operatorów Kontroli Cytadeli. Saren udał się w kierunku głównej jednostki zarządzania Cytadelą. Chciał przekazać kontrole Cytadeli dla Suwerena, by on aktywował ukryty przekaźnik masy, torując drogę reszcie Żniwiarzy by przybyli oni z ciemnej przestrzeni. Zostało to jednak przerwane przez Sheparda i jego oddział naziemny z Ilos.

Jeśli Shepard ma duży współczynnik moralności może przekonać Sarena że czy jest zindoktrynowany czy nie, ciągle może powstrzymać Suwerena. Saren strzela sobie wtedy w głowę, by powstrzymać siebie przed otwarciem przekaźnika Cytadeli, przed tym jednak mamrocze, "Żegnaj, Shepard. Dziękuje ci.". Jeśli Shepard nie ma odpowiednio wysoko tych współczynników, to czeka go walka z Sarenem na szczycie platformy Rady. Gdy Saren ginie, spada on przez podłogę ze szkła i jego głowa nabija się na kawał szkła. Zespół Sheparda upewnia się że Saren nie żyje poprzez strzał w jego głowę. Suweren nie był gotowy na porzucenie Sarena, dzięki implantom które otrzymał od Suwerena, Żniwiarz reanimował jego ciało, spalił całe mięso i tym ujawnił jego cybernetyczne ulepszenia.

Przez kontrolowanie korpusu Sarena i mówienie jego głosem, Suweren walczył turianinem jego ostatnią bitwę. Gdy Shepard i jego drużyna zniszczyła tą diabelską konstrukcje, syntetyczne resztki Sarena zostały zdezintegrowane. Zniszczenie avatara sprowadziło do tego, że Suweren stracił kontrole nad swoimi tarczami, pozwalając flocie przymierza na jego zniszczenie.

Jednakże, Shepard wiedział to, że Saren miał racje. Prędzej lub później Żniwiarze powrócą i Shepard musi znaleźć jakiś sposób na ich powstrzymanie.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.