Nazywam się Sasuke Uchiha. Nienawidzę wielu rzeczy i nie lubię niczego. To, co mam, nie jest snem, ponieważ sprawię, że stanie się rzeczywistością. Zamierzam przywrócić mój klan i zniszczyć pewną osobę.

—Sasuke Uchiha

Ja w końcu... w końcu zdobyłem fragment zemsty za Itachiego... to tak jak hańba klanu Uchiha została oczyszczona. Jakbym odseparował klan Uchiha od popsutego świata ninja. Możecie nawet powiedzieć, że to jest to czego Konoha zawsze pragnęła. Zawsze odrzucaliście klan Uchiha, więc teraz znikniemy z waszych wspomnień tak jak zawsze tego chcieliście. Kiedy zabiję wszystkich mieszkańców Konohy! Dzięki zerwaniu więzi, zostaniemy oczyszczeni! To będzie prawdziwe odrodzenie klanu Uchiha!

—Sasuke


Sasuke Uchiha (po japońsku: Uch ち は サ ス ケ, Uchiha Sasuke) jest deuteragonistą i służy jako ostatni antagonista serii Naruto. Jest rywalem tytułowego protagonisty Naruto Uzumakiego. Jednak pragnienie zemsty i manipulacja Orochimaru, a później Tobiego sprawiły, że Sasuke stał się głównym antagonistą. Później jednak powraca do Ukrytego Liścia i rezygnuje z zemsty.

W japońskiej wersji językowej głosu użyczył mu Noriaki Sugiyama, a w wersji angielskiej Yuri Lowenthal.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Sasuke jest jasnoskórym ninja, ma onyksowe oczy i czarne włosy do podbródka. Jego włosy są kolczaste z tyłu z grzywką, która wydłuża się w miarę rozwoju historii. Jako małe dziecko jego grzywka wisiała nad oczami. Później wisiała po obu stronach jego twarzy, z grubsza oplatając mu policzki, a później ponownie powracano do pierwotnego stylu. Według Hashiramy, Sasuke jest uderzająco podobny do Izuny Uchiha. Sasuke jest uważany za dość przystojnego, ponieważ większość dziewcząt w jego wieku bardzo się nim zauroczyła. Na początku części I odzież Sasuke składała się z tradycyjnej odzieży Uchiha: granatowa koszula z krótkim rękawem, z wysokim kołnierzem i herbem Uchiha na plecach oraz białe ocieplacze na ręce, które przestał nosić po egzaminach na Chūnina, wraz z białymi szortami. W ostatnim etapie egzaminów na Chūnina nosił czarną, jednoczęściową wersję tego stroju z wieloma małymi paskami na ramionach zdobiącymi lewe ramię i podobnymi opaskami na obu nogach. W miarę rozwoju historii symbol Uchiha stawał się coraz mniejszy, dopóki nie pokona swojego brata.

Początkowo Sasuke nosił krótki ochraniacz na czoło w niebieskim kolorze z symbolem Konohy na metalowej płytce. Po drugiej porażce z ręki Itachiego, Sasuke przestał go nosić na jakiś czas. Założył go z powrotem podczas drugiej połowy bitwy z Naruto w Dolinie Końca, tylko po to, by odpadł na końcu. Od tego czasu Sasuke nie nosił ochraniacza na czoło.

W części II Sasuke urósł wyraźnie w ciągu 2,5 roku i był bardziej umięśniony. Po raz pierwszy pokazano go w białej koszuli z długimi rękawami, podobnej do lawendowej koszuli z długimi rękawami noszonej przez Kimimaro i otwartej na torsie, z mniejszą wersją herbu Uchiha na kołnierzu. Nosił ciemnoniebieskie spodnie z niebieskimi materiałami zwisającymi z połowy brzucha do kolan oraz czarne osłony ramion, które zakrywały jego przedramiona i rozciągały się, aż sięgały górnych bicepsów. Nosił także fioletowy pas ze sznurkiem, zawiązany w kokardę, w której nosi miecz.

Po walce z Deidarą przeszedł na ciemnoszarą koszulę bez rękawów. Jego ochraniacze na ramiona również zostały zdjęte i zaczął nosić bandaże na nadgarstkach, pod którymi nosił specjalne opaski z pieczęciami, w których przechowuje różne shurikeny. Z tym też nosił czarny płaszcz.

Po tym, jak spotkał Itachiego i walczył z nim, wrócił do białej (szarej w anime) koszuli z krótkim rękawem z wysokim kołnierzem, podobnej do niebieskiej koszuli, którą zwykle nosił w części I, ale z zamkiem błyskawicznym. Nosi także niebieskie ocieplacze na nadgarstki z ukrytymi pod nimi opaskami shuriken. Przez krótki czas nosił płaszcz Akatsuki. Kolejną zauważalną cechą jest to, że wraz z tym nowym strojem Sasuke zaczął pozwalać swoim włosom zwisać na czole. Herb Uchiha na plecach jego stroju powrócił do swojego pierwotnego rozmiaru od czasu bitwy z Itachim. Dostosowując się do oczu Itachiego na Górzystym Cmentarzu, widziany jest w czarnych szatach Uchiha podobnych do tych noszonych przez Madarę w młodości z paskiem wokół talii, choć powrócił do swojej poprzedniej odzieży. Po spotkaniu z duchem Hagoromo uttsutsuki i otrzymaniu Yin połowy swojej mocy, Sasuke uzyskał na lewej dłoni ciemny półksiężyc.

We wczesnym dzieciństwie Sasuke nosił prostą czarną koszulę z długim rękawem z podniesionym kołnierzem i herbem Uchiha z tyłu oraz czarne szorty (białe w anime). Sasuke miał na sobie mundur Anbu, kiedy dołączył do Itachiego z misją schwytania dzika.

Pod koniec serii Sasuke traci lewe ramię podczas ostatecznej bitwy z Naruto, chociaż w przeciwieństwie do niego, który stracił prawe ramię w tej bitwie i zastąpił je po wojnie, Sasuke ostatecznie postanowił nie zastępować swojego.

Osobowość[edytuj | edytuj kod]

Jako dziecko Sasuke był bardzo miły i kochał swoją rodzinę oraz szanował swój klan i nauczycieli. Był bardzo dumny z bycia synem Fugaku i bratem Itachiego i bardzo pragnął ich naśladować, chcąc aprobaty i uznania ojca. Zmieniło się to po masakrze klanu Uchiha, kiedy Sasuke zmienił się w zimnego, cynicznego i aroganckiego młodego człowieka, stając się samozwańczym mścicielem poświęconym zabiciu Itachiego i przywróceniu klanu Uchiha.

Podczas pobytu w Akademii Sasuke był samotnikiem, spędzając więcej czasu samemu na doskonaleniu swoich umiejętności niż na spotkaniach towarzyskich z innymi studentami, ignorując wiele dziewcząt podkochujących się w nim na rzecz samotności. Kiedy po raz pierwszy przedstawił się drużynie Kakashiego, Sasuke wykazywał wielką obojętność wobec innych, czując, że jego doskonałe umiejętności stawiają go tak wysoko nad kolegami z drużyny, że byli oni bardziej przeszkodą dla niego i dla jego awansu. Mimo to, współpracując z drużyną Kakashiego, Sasuke przywiązał się do swojego zespołu i był gotów zaryzykować życie, aby uratować bliskie mu osoby. Sasuke miał również pasję konkurencyjną, czasami przyjmując wyzwania Naruto, choćby po to, aby pokazać, że był od niego lepszy. Według Kakashiego, Sasuke ma zarówno wyższość, jak i kompleks niższości, ponieważ nie chce się dowiedzieć, kiedy ktoś jest silniejszy od niego, ale obsesyjnie, gdy wierzy, że tak jest. Sasuke lekceważył swoją rywalizację z Naruto, gdy był pewien, że jest lepszy, ale miał obsesję na punkcie szybkiego przewyższenia Naruto po tym, jak pokonał Gaarę. Po krótkim starcie z Itachim, który pokonał Sasuke bez większego wysiłku, doszedł do wniosku, że jego pobyt w Konosze w otoczeniu jego przyjaciół osłabił go i że Orochimaru i jego Przeklęta Pieczęć Nieba dadzą mu moc do zemsty. Niezależnie od tego, Sasuke nie spadł do poziomu, w który wierzył Itachiemu, decydując się nie zabijać Naruto, aby zdobyć Mangekyō Sharingana, zamiast tego zdecydował się zdobyć swoją moc na swój sposób.

Po dwóch i pół roku treningu u Orochimaru w Otogakure Sasuke stał się zimnym i wyrachowanym człowiekiem, tak bardzo oddanym pragnieniu zabicia Itachiego, że jego życie nie ma dla niego znaczenia. Zrywając więzy, które według niego go ograniczały, Sasuke był gotów zabić Naruto, aby udowodnić, jak bardzo się zmienił. Ze względu na nowo odkryte zdolności zachował nawyk niedoceniania swoich przeciwników, rzucania się do walki bez jasnego zrozumienia ich możliwości i cierpienia z tego powodu, choć czasami zdaje sobie sprawę ze swoich błędów. Sasuke rozwinął także silne poczucie dumy ze swojego klanu; co widać po jego pogardzie dla nie-Uchiha do trzymania Sharingana. Mimo to Sasuke był w stanie nawiązać więzi z otaczającymi go ludźmi, tworząc nową drużynę, którą postrzegał podobnie do Drużyny Kakashiego i robił wszystko, co w jego mocy, aby ich chronić.

Według Tobiego, sam Sasuke bierze na siebie całą nienawiść do klanu Uchiha - ideał przekazywany od pokoleń w obrębie klanu. Po poznaniu prawdy o działaniach Itachiego i masakrze klanu Uchiha, pomimo faktu, że działania Uchihów doprowadziłyby do katastrofy dla całego świata, w tym samego klanu, Sasuke poprzysiągł zemstę na całej wiosce Konoha za wydanie takiego polecenia Itachiemu, chcąc wymazać wioskę i oczyścić nazwę Uchiha. Początkowo Sasuke przynajmniej nie chciał zabijać tych, którzy nie byli związani z zemstą, ale z czasem, gdy jego nienawiść wzrosła, takie przekonania zostały porzucone, stając się okrutnym i bezwzględnym. Pragnąc zemsty, Sasuke postawił się daleko ponad kimkolwiek lub czymkolwiek wokół niego, chętnie współpracując z Tobim, który, jak dobrze wiedział, pomógł Itachiemu zniszczyć jego klan, aby pomóc mu w zniszczeniu Konohy, porzucając swój zespół, gdy nie byli już przydatni i poświęcając Karin, aby zabić Danzō, pomimo tego, że leczyła go przez większość misji. Jeśli ktoś wspomina o Itachim w sposób, który Sasuke uważa za pośrednią zniewagę, rozwija on morderczy gniew. Pod wpływem manipulacji Tobiego Sasuke postanowił pomścić swój klan, zabijając każdego mieszkańca Konohy, aby usunąć powiązania klanu Uchiha z wioską i przywrócić jej honor. Okazał nawet pogardę Kakashiemu za to, że ma Sharingana i nie jest Uchiha. To nie znaczy, że nie komplementuje (choć sarkastycznie) swoich wrogów; widać to było, kiedy chwalił siłę Gaary podczas ich bitwy na szczycie Kage, a później prędkość Kakashiego. Po spotkaniu z Naruto po raz ostatni przed Czwartą Wojną Shinobi, Sasuke przysięgał, że zabije Naruto w jego dążeniu do zemsty, prowadząc go do wzięcia oczu Itachiego do przebudzenia Wiecznego Mangekyō Sharingana.

Podczas wojny Sasuke spotkał się z ożywionym Itachim i oboje pracowali razem, aby pokonać Kabuto Yakushi, aby wypuścić Nieskazitelny Świat Reinkarnacji. Podczas rozmowy Sasuke skonfrontował Itachiego z jego decyzjami. Był zszokowany i zły na oświadczenie Itachiego o tym, że jest dumny z ochrony wioski, a Sasuke odpowiedział, że może wybaczyć Itachiemu, ale nie wiosce, i w sposób odmienny od tego, jak Itachi ją chronił, Sasuke ją zniszczy. Kiedy Itachi dał Sasuke swoje pożegnalne słowa, Sasuke zaczął kwestionować, co to znaczy być shinobi i dlaczego Itachi zdecydował się stracić wszystko dla wioski i jego brata. Chcąc odpowiedzi, ożywia Orochimaru i każe mu uwolnić i reinkarnować poprzedniego Hokage, aby mógł posłuchać ich historii. Nie będąc już manipulowanym przez nikogo i swobodnie podejmując własne decyzje, Sasuke posłuchał ich historii, zaakceptował działania Itachiego i postanowił chronić Konohę, ale chce zrobić to po swojemu. Wierząc, że poprzedni Hokage i obecna piątka Kage byli odpowiedzialni za świat i jego problemy, przyrzekł, że zostanie Hokage i zmieni go. Podczas gdy te zamiary były szlachetne, wielu z nich było mniej niż entuzjastycznie nastawionych, aby ponownie dołączyć do jego sprawy, nie ufając jego motywom; Niezależnie od tego, Sasuke walczył wyłącznie z zamiarem pokonania Obito, Madary i Dziesięcioogoniastego, chociaż jego powodem było oczyszczenie planszy dla nowego świata i to, że chronił tylko Naruto, aby tylko on mógł go później pokonać. Sasuke był jednym z niewielu shinobi, którzy nigdy nie stracili determinacji w walce z Dziesięcioogoniastym, karcąc nawet Naruto za to. Niezależnie od tego charakterystyczne oddanie Sasuke dla jego sprawy pozostało niezmienione, ponieważ był bardziej niż chętny do porzucenia Kakashiego i Sakury podczas rzucania Nieskończonej Tsukuyomi, ratując ich tylko swoim Susanoo, ponieważ byli wtedy z Naruto. Nie jest jednak ponad wdzięcznością dla innych za pomoc, ponieważ podziękował Sakurze i Obito, gdy uratowali go z jednego z wymiarów Kaguyi.

Po pokonaniu Kaguyi, Sasuke ujawnił, że jego współpraca z Aliantami Sił Shinobi była jedynie środkiem do celu; mając prawie wszystkich, którzy mogliby go powstrzymać, poprowadziłby świat przez rewolucję, aby pozbyć się obecnych systemów shinobi i przerobić go ze skoncentrowaną na nim nienawiścią świata. Aby rozpocząć ten plan, otwarcie wyraził zamiar egzekucji pięciu Kage i dziewięciu ogoniastych bestii. Chociaż amoralny i bezwzględny ze swej natury, Sasuke wykazał, że ma dobre intencje za swoimi wątpliwymi działaniami. Podziwiając wysiłki Itachiego w równoważeniu świata z daleka, pozwalając całemu światu skierować swój gniew na niego, Sasuke uwierzył, że aby zjednoczyć świat, emocje wszystkich muszą być skierowane na jeden cel. Podobnie jak Itachi, chętnie zostając wrogiem całego świata, Sasuke postanowił zerwać wszystkie powiązania z przeszłością, aby prowadzić życie w odosobnieniu i będąc znienawidzonym przez wszystkich, uznając to za właściwe znaczenie bycia Hokage. Jednak w przeciwieństwie do Itachiego, Sasuke nie planuje pozostać w cieniu. Zamiast tego zapalił każdy płomień nienawiści w każdej wiosce i zjednoczył je pod jego rządami dzięki zgromadzonej mocy ogoniastych bestii, gdzie wydawałby wyroki i egzekucje podobne do tych, jakie zrobiłby dyktator. Jego pragnienie narzuconej sobie izolacji i odrzucenia od reszty świata nawet postanowił rozwiązać kwestię zabicia Naruto, który pomimo różnic stał się najbliższym przyjacielem, jakiego kiedykolwiek miał Sasuke. Rozpoczęła się w ten sposób ostatnia bitwa, która kończy się utratą ręki u obu postaci. Sasuke był zdezorientowany wysiłkami Naruto, aby zachować więź i domagał się odpowiedzi, i był zszokowany, gdy Naruto odpowiedział nie tylko, że byli przyjaciółmi, ale Naruto odczuwał ból, gdy Sasuke przeżywał ciężki okres. Gdy kontynuowali rozmowę, Sasuke w końcu uznał Naruto za równego sobie i oświadczył, że przegrał walkę. Dalej zmienił swoje pragnienie rewolucji, decydując się na oddanie swojego Rinnegana Kakashiemu w celu uwolnienia Nieskończonego Tsukuyomi, ale chciał umrzeć za swoje długi wobec świata. Kiedy Naruto odmówił i przyrzekł, że będzie tam dla swojego przyjaciela, bez względu na wszystko, Sasuke był poruszony do łez. Po tym Sasuke nawraca się. Następnie widać było, jak uśmiecha się i śmieje z Naruto i Sakurą, gdy Kakashi z radością oznajmił, iż jego drużyna powróciła na dobre. Jednak Sasuke postanowił udać się w podróż odkupienia, aby przeanalizować świat i zobaczyć rzeczy, które przeoczył; odrzucił prośbę Sakury, by pójść z nim, i spotkał się z Naruto przy bramie wioski i zaakceptował swojego byłego obrońcę jako znak prawdziwego pojednania. Z czasem Sasuke naprawdę zakochał się w Sakurze, co doprowadziło do ich małżeństwa i posiadania córki o imieniu Sarada (co w gruncie rzeczy spełnia cel Sasuke, jakim jest przywrócenie klanu Uchiha).

Jako dorosły Sasuke znacznie dojrzał i stał się naprawdę ciepłą i troskliwą osobą dla swojej rodziny i przyjaciół, zwłaszcza dla żony i córki. Jest przyjazny dla swojej rodziny, przyjaciół i towarzyszy, chociaż zachowuje tendencję do nieuznawania niektórych ludzi i obrażania innych, ale bardziej komicznie niż chłodno. On i Naruto stali się szczerymi zastępczymi braćmi i najlepszymi przyjaciółmi, do tego stopnia, że ​​żartują i są do siebie bardzo przyjaźnie nastawieni. Mimo to Sasuke wciąż potrafi być zimny i obojętny, szczególnie gdy jest zmuszony do zachowania tajemnicy, a nawet daje swojej córce zimne ramię, gdy pyta go o jego nieobecność w życiu. Chociaż podczas swojej misji był oddzielony od rodziny przez kilka lat, ma z nimi silny związek, do tego stopnia, że ​​zareagował natychmiast, gdy Sarada mówiła o swoim ojcu Sakurze. Stając się bardziej podobny do Itachiego, Sasuke był pozornie daleki emocjonalnie od swojej rodziny ze względu na swoje obowiązki i uciekł się do ukrywania przed nimi tajemnic w celu ich ochrony, nawet jeśli oznaczało to okłamywanie Sarady. Jednak Sasuke bardzo kocha swoją córkę, ponieważ jest gotów zaryzykować życiem, aby ją chronić, nie lubi patrzeć na nią smutną i okazywał jej wielką sympatię, przytulając ją i klepiąc w czoło. Sasuke ma również wysoką opinię na temat Sakury, w przeciwieństwie do dzieci, co jest oczywiste, gdy zagroził Orochimaru po porwaniu jej przez Shina i skrytykował go za to, że była słaba, a Sasuke powiedział dalej, że Sakura mogła go wykończyć, gdy ją znajdą. Podczas gdy jego miłość do Sakury jest oczywista, Sasuke nadal nie chciał całować swojej żony, gdy ich córka ich obserwowała, i wydaje się, że zabawnie jest drażnić ją, komicznie odrzucając jej uczucia. Sasuke rozwija zamiłowanie do syna Naruto, Boruto, którego bierze za swojego ucznia po tym, jak ten zadeklarował chęć przewyższenia Naruto. Był gotów zaryzykować życiem, aby chronić Boruto, i czuł się swobodnie, potajemnie wychwalając Boruto przy Naruto. Pod okiem Sasuke, Boruto nazywa go „Wujkiem Sasuke”, a Sasuke posunął się nawet do zachęcania Boruto, mówiąc, że chłopiec jest silnym shinobi z potencjałem przewyższającym Naruto i zrozumiał błędy, które Boruto popełnił, by zyskać uznanie. Sasuke wydaje się również dogadywać z obecną piątką Kage, pomimo złych chwil między nimi wiele lat wcześniej, ponieważ Sasuke nie miał problemu z sojuszem z nimi, aby uratować Naruto i pozował do zdjęcia z nimi, Boruto i Naruto.

Umiejętności[edytuj | edytuj kod]

Tak jak jego starszy brat Itachi, Sasuke jest uznawany za naturalnego geniusza klanu Uchiha, kończąc Akademię jako najlepszy uczeń w swojej klasie. Wywarł ogromne wrażenie na Kakashim Hatake w czasie testu dzwonków i walkach z silnymi shinobi, takimi jak Haku i Gaara w I części. Potężne osoby dostrzegły w Sasuke wielki potencjał: oferta pomocy Orochimaru drastycznie zwiększyła jego moc; Madara Uchiha stwierdził, że zrekrutowałby Sasuke, gdyby ten urodził się parę lat wcześniej. Dzięki treningowi pod okiem Orochimaru, trwającym dwa i pół roku, Sasuke stał wystarczająco silny, aby móc walczyć z członkami Akatsuki, takimi jak Deidara i Itachi, dwoma z pięciu Kage i pokonać Danzō Shimurę, jednego z najsilniejszych ninja Konohy. Dzięki czakrze Sześciu Ścieżek, był w stanie pomóc w obezwładnieniu Madary w jego formie jinchūriki Dziesięcioogoniastego, a Kurama porównał sprawność Sasuke z tą, należącą do Mędrca Sześciu Ścieżek. W dorosłości, pomimo utraty swojej lewej ręki, był w stanie pokonać wszystkich shinobi z kekkei genkai w Koloseum, bez aktywacji swojego Sharingana, a lata później samodzielnie stawić czoła Kinshikiemu Ōtsutsuki. Dzięki temu, jest uważany za legendarnego shinobi, który byłby stanie wyzwać cały świat na pojedynek. Jedyną, istniejącą osobą zdolną do pokonania Sasuke jest Naruto.

Czakra i Sprawność Fizyczna[edytuj | edytuj kod]

Czakra Sasuke jest dość silna, co jest po części zasługą bycia reinkarnacją Indry Ōtsutsuki. Choć ta zaleta nigdy nie została wspomniana w I części, w II części zaś jest często poruszana; wraz z pogłębieniem się u Sasuke Klątwy Nienawiści, jego czakra staje się silniejsza, mroczniejsza i bardziej złowroga. Jego rezerwy czakry są również dość spore, wystarczające aby móc użyć chidori dwa razy dziennie w czasie I części bez wsparcia. W II części, Sasuke jest w stanie używać chidori i powiązanych technik wielokrotnie jednego dnia, a także przywoływać stworzenia o wielkości Mandy. Jego kontrola czakry, choć jest mniej wyrafinowana od tej należącej do Sakury Haruno, jest niemniej jednak bardzo wysoka. W anime, potrafił efektywnie wykonać pieczęcie ręczne w połączeniu swojej dłoni oraz dłoni przeciwnika. W dorosłości, po utracie jednej ręki, nauczył się używać jednoręcznych pieczęci ręcznych. Choć nie jest sensorem, co oznacza, że nie jest w stanie wykryć lub śledzić cele dzięki ich czakrze, w czasie swojej finałowej walki z Naruto, wyczuł rosnącą czakrę Naruto i naturalną energię Kuramy. Dodatkowo, dzieląc połowę mocy Hagoromo z Naruto, jest w stanie wyczuć czakrę Naruto z innych dymensji. Jednakże, Sasuke nie ukazał zdolności wyczucia czakry innych osób, oprócz tej należącej do Naruto.

Przeklęta Pieczęć[edytuj | edytuj kod]

Dopóki Sasuke posiadał otrzymaną przez swojego byłego mentora pieczęć, dawało mu to szereg dodatkowych możliwości. Przede wszystkim zyskiwał większą siłę, sprawność i prędkość. Co więcej, moc pieczęci dawała mu skrzydła, dzięki którym może latać. Pieczęć dostarcza Sasuke nowe pokłady czakry, co jednak wiąże się z pewnym ryzykiem, bowiem, jeśli zabraknie mu jego własnej czakry, władzę nad ciałem chłopca przejmuje autor owej techniki (ówcześnie zamknięty w genjutsu), chcący się wydostać za pomocą swojej techniki — Yamata no Jutsu.

Warto dodać, że Sasuke był jednym z dwóch użytkowników przeklętej pieczęci, który był zdolny tylko do częściowej przemiany swojego ciała. To stawia go ponad innych użytkowników tajemniczego zaklęcia Orochimaru.

Sasuke stracił Przeklętą Pieczęć podczas walki ze swoim bratem Itachim. Starszy Uchiha "wyzwolił" go spod władzy klątwy. Podczas zabierania pieczęci "uwolnił" się (zgodnie z zamierem wężowatego) twórca owego jutsu - Orochimaru. Szybko jednak został pokonany.

Ninjutsu[edytuj | edytuj kod]

Sasuke nauczył się przywoływać węże w czasie treningu z Orochimaru. Zazwyczaj przywołuje je w charakterze tarczy, szybkich transportacji ziemi lub, aby unieruchomić przeciwników. Oprócz Chikushōdō, Sasuke może także przywoływać drugi gatunek zwierzęcia: jastrzębie. Jego użytkowanie jastrzębi jest bardziej ograniczone niż w przypadku węży, używając ich tylko dla lotu i dodatkowej sterowności. W dorosłości, Sasuke jest w stanie wykonać technikę Kage Bunshin no Jutsu, z łatwością tworząc osiem klonów jednocześnie.

Bukijutsu[edytuj | edytuj kod]

Sasuke, w ciągu dwóch lat, doskonale opanował sztukę władania mieczem. Wykorzystuje to podczas walki, dodając do broni element błyskawicy, dzięki czemu staje się niesamowicie niebezpiecznym przeciwnikiem w walce w zwarciu.

Dzięki technice Kuchiyose: Raikō Kenka Sasuke może wykorzystywać ogromne ilości shurikenów, wyciągając je "jak asy z rękawa". Ta technika pozwala mu zwiększyć dystans między sobą i wrogiem bądź zaatakować oponenta z większej odległości.

W walce, Sasuke korzysta także z wybuchowych notek, kunaiów, a także ogromnych shurikenów sterowanych cienkimi żyłkami. Broń wykorzystuje zwykle na początku walki, bądź pod sam jej koniec, by zachować jak najwięcej czakry. Dzięki swoim wyjątkowym oczom celnością dorównuje Tenten.

Transformacje Natury[edytuj | edytuj kod]

Sasuke potrafi kontrolować wszystkich pięć podstawowych transformacji natury oraz Uwolnienie Yin; obie był w stanie użytkować w wieku 13 lat. Jako Uchiha, posiada naturalnie wrodzone Uwolnienie Ognia, opanowując technikę swojego klanu Katon: Gōkakyū no Jutsu parę lat przed zostaniem geninem, co wielce zszokowało Kakashiego. Sasuke potrafi także obtoczyć ogniem swoje shurikeny, kierować swoim płomieniem za pomocą drutów lub tworzyć serię kul ognia w kształcie głowy smoków. Jego sprawność w kontrolowaniu Ognia jest ukazana za wystarczająco silną, aby z łatwością rozmieść większość technik Uwolnienia Wody. Kolejnym naturalnie wrodzonym żywiołem Sasuke jest Uwolnienie Błyskawicy, używając go pierwszy raz za pomocą chidori, które nauczył go Kakashi. Choć to efektywny atak przebijający na wskroś przeciwników, standardowe chidori jest atakiem bardzo bliskiego zasięgu. Z tego powodu, w II części Sasuke stosował reguły chidori do stworzenia technik na długi dystans, takie jak rzucane igły, przedłużalne miecze oraz strumienie błyskawic. Często kieruje swoją czakrę do Miecza Kusanagi, aby zwiększyć moc jego cięcia. W czasie używania swojej przeklętej pieczęci lub Czakry Sześciu Ścieżek, jego czakra przybiera ciemniejszy kolor, choć nie do końca wiadomo czy to zmienia w jakiś sposób jej właściwości.

Dōjutsu[edytuj | edytuj kod]

Sharingan[edytuj | edytuj kod]

Sasuke przebudził swój Sharingan po raz pierwszy w noc Upadku Klanu Uchiha, nie był w stanie uczynić to ponownie aż do paru lat później, na początku I części. Sharingan Sasuke jest w szczególności potężny, co podkreślił sam Orochimaru pomimo nie posiadania jego pełnej formy w tym czasie, był nawet silniejszy i większy w przejrzystości od tego, który posiadał Itachi. Później, jego sprawność i umiejętność związana z jego maksymalnie dojrzałym dōjutsu, zdobyły mu przydomek "Sasuke z Sharinganem" (写輪眼のサスケ, Sharingan no Sasuke).

Mangekyō Sharingan[edytuj | edytuj kod]

Pełny potencjał swoich umiejętności ukazuje dopiero kiedy zdobywa Mangekyō Sharingan, który odblokowuje mu dostęp do jeszcze większej ilości unikalnych umiejętności i technik swojego rodu takich jak na przykład Tsukuyomi. W przeciwieństwie do brata, który korzystał głównie z genjutsu, Sasuke skupia się na ofensywnych technikach swoich oczu, takich jak kombinacja Susanoo z Amaterasu. To połączenie daje mu nie tylko obronę absolutną ale przede wszystkim uzupełnia zakres zdolności Sasuke o ataki dalekiego zasięgu.

Po ponownym spotkaniu ze swoimi byłymi kompanami, Sasuke decyduje się przeszczepić sobie oczy należące do jego brata. Dzięki temu zyskuje nowy poziom niewyobrażalnej mocy - Wieczny Mangekyō Sharingan (widzimy tylko odrobinę tej siły, kiedy zabija białego Zetsu przy pomocy Susanoo pokrytego czarnymi płomieniami Amaterasu). Poza tym, po przeszczepieniu oczu Itachiego nie odczuwa już takiego bólu i dyskomfortu jak przed.

Rinnegan[edytuj | edytuj kod]

Sasuke otrzymał Rinnegana w lewym oku od Mędrca Sześciu Ścieżek, przed walką z Madarą. Rinnegan z wyglądu przypomina oko Dziesięcioogoniastego, ponieważ można zauważyć, że jest to połączenie Sharingana z Rinneganem (sześcioma tomoe połączonych wspólnie ze sobą). Jego Rinnegan daje mu zdolność krótkodystansowej teleportacji i klasycznych zdolności tego Dojutsu.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.