Złoczyńcy Wiki
Advertisement
Circle spoiler alert.png
Uwaga!
Ta strona zawiera główne spoilery. Jeśli nie chcesz znać ważnych informacji na temat fabuły/elementów związanych z postacią, nie powinieneś czytać tego artykułu poza tym ostrzeżeniem: Nie ponosimy odpowiedzialności za jakiekolwiek negatywne skutki, jakie te fakty mogą mieć na użytkownika chcącego jednak przeczytać ten artykuł.


Wanda Maximoff, lepiej znana jako Scarlet Witch - jedna z głównych postaci w Marvel Cinematic Universe.

Po raz pierwszy pojawia się jako postać epizodyczna w Kapitan Ameryka: Zimowy Żołnierz, powracając jako jeden z dwóch drugorzędnych antagonistów (obok Quicksilvera) Avengers: Czas Ultrona, drugoplanowa postać zarówno w Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów, jak i Avengers: Wojna bez granic, pomniejsza postać w Avengers: Koniec gry i jeden z dwóch tytułowych protagonistów (obok Visiona) w serialu WandaVision. Powraca w filmie pod tytułem Doktor Strange: W multiwersum obłędu.

Pochodząca z Sokovii mściła się na Tonym Starku po tym, jak jego broń została użyta w zamachu bombowym, w którym zginęli jej rodzice. Porzuca urazę, aby powstrzymać niszczenie ludzkości przez Ultrona. Po tych wydarzeniach staje się życzliwym (choć czasem bezwzględnym) członkiem Avengers. Jednak po śmierci Visiona i po klęsce Thanosa Wanda przejmuje kontrolę nad miastem Westview, aby stworzyć własną idealną rzeczywistość, jako sposób na radzenie sobie z przeszłymi traumami i depresją, ale robiąc to, nieumyślnie łapie mieszkańców miasta, nie pozwalając im uciec od jej wyobrażenia o idealnym świecie.

W jej rolę wciela się Elizabeth Olsen (która również grała Theresę Raquin), podczas gdy Michaela Russell zagrała młodszą wersję tej postaci.

Biografia[]

Kapitan Ameryka: Zimowy Żołnierz[]

Pojawiła się epizodycznie w scenie po napisach filmu jako siostra bliźniaczka Quicksilvera, przy czym oboje zgłosili się na ochotnika, aby pomóc Wolfgangowi von Struckerowi i HYDRZE w zniszczeniu Avengersów i pomocy Ultronowi. Pod koniec sceny miażdży dwa klocki w swojej celi.

Avengers: Czas Ultrona[]

Wanda Maximoff i jej brat Pietro początkowo znajdują się w bazie HYDRY, którą atakują Avengers. Razem postanawiają zaangażować ich w walkę, a Wanda, zdając sobie sprawę, że Tony Stark (Iron Man) jest tutaj, by zabrać berło Lokiego, używa na nim swoich mocy umysłu, przekonując go, że jego działania ostatecznie zakończy Avengersów i że obrazy z jego umierającymi sojusznikami to przyszłość jego spuścizny. Wanda uśmiecha się złośliwie, gdy Stark wyrywa berło, czując teraz potrzebę ukończenia projektu Ultrona, aby lepiej bronić ludzkości. Ona i Pietro uciekają z bazy HYDRY.

Po aktywacji Ultron ucieka i zaczyna przekształcać swoje ciało w potężne nowe zagrożenie, dowiadując się również o bliźniakach. Wzywa Wandę i jej brata, a ona stwierdza, że ​​nie jest w stanie go odczytać. Ultron ujawnia swoje nowe ciało i zaprasza ich do przyłączenia się do niego w tworzeniu ewolucji ludzkości poprzez zniszczenie Avengers. Ultron czyta ich historię, a Pietro i Wanda wyjaśniają, że stracili rodzinę, gdy byli dziećmi, w ataku rakietowym, w którym użyto broni Stark Industries, ujawniając, dlaczego chcą zemsty na Tonym. Ultron stwierdza, że ​​Wanda potrafi rozerwać Avengersów od środka za pomocą swoich zdolności kontroli umysłu.

Kiedy Avengers zlokalizują tę trójkę, Wanda walczy i używa swoich mocy umysłu na Czarnej Wdowie, Kapitanie Ameryce i Thorze, ale zanim może zrobić to samo z Hawkeyem, ogłusza ją elektryczną strzałą w czoło. Quicksilver wpada, chwyta ją i ucieka. Po tym, jak dochodzi do siebie, Wanda mówi, że chce „dokończyć robotę” i atakuje umysł Bruce'a Bannera, powodując, że przemienia się w Hulka i szaleje w mieście.

Kiedy Ultron zaczyna przesyłać swój umysł przez rurkę do nowszego, bardziej organicznego ciała, którego chce użyć, Wanda uświadamia sobie, że może go odczytać – i jest przerażona odkryciem, że Ultron wierzy, że ludobójstwo i zniszczenie to jedyny sposób na ewolucję. Gdy Ultron następnie zaatakuje Kapitana Amerykę, zanim wgranie jego mózgu do nowego ciała dobiegnie końca, Wanda i Pietro odwracają się od niego, zdając sobie sprawę, że się mylili i stają po stronie Avengersów. Ultron prosi Wandę, aby tego nie robiła, ale Wanda odpowiada: „Jaki mamy wybór?”

Po tym, jak Ultron odchodzi, a Avengersi zabezpieczyli organiczne ciało, Wanda wyjaśnia, że ​​nie podoba jej się pomysł umieszczenia ciała w pobliżu Starka, ponieważ nadal czuje, że Stark jest winny sytuacji, że Ultron nie może odróżnić ochraniających i niszczących świat, i że dostał to od Starka.

Kapitan Ameryka prowadzi Wandę i Pietro przeciwko planowi Tony'ego i Bruce'a, aby przesłać J.A.R.V.I.S.a do ciała. Bruce chwyta Wandę, ale ona usuwa go z drogi w samoobronie. Thor wkracza i kończy przesyłanie młotem, tworząc w ten sposób Visiona z J.A.R.V.I.S.a i ciała. Nowa kreacja jest w stanie przekonać niechętnych bohaterów, że jest po ich stronie. Z pomocą Visiona wyruszyli na poszukiwanie Ultrona, Wanda zyskała nowe i ciekawe zainteresowanie Visionem.

Okazuje się, że plan Ultrona polega na wyrzuceniu miasta w niebo i rozbiciu go jak meteoru na Ziemi, powodując masowe wymieranie i ponownie resetując życie. Gdy miasto się podnosi, a Sentinele Ultrona przejmują miasto, Wanda przechodzi załamanie i wstydliwie mówi Hawkeye'owi, że ​​cała sprawa jest jej winą i że gdyby nie zaatakowała umysłu Starka, nigdy nie poczułby potrzeby ukończenia Ultrona. Hawkeye mówi, że to już nie ma znaczenia, a teraz liczy się teraźniejszość i przyszłość, mówiąc, że jeśli Wanda wyjdzie na zewnątrz, by walczyć, zostanie Avengersem.

Po minucie jest zdeterminowana, aby naprawić swój błąd i dołącza do walki, używając swojej telekinetycznej mocy, by zniszczyć roboty wroga. Dołączając do bohaterów w obronie mechanicznego rdzenia, który utrzymuje miasto w locie, tak aby każda żywa istota mogła opuścić wyspę poprzez helikoptery T.A.R.C.Z.Y, Wanda szybko niszczy armię Ultrona wraz ze swoimi sojusznikami. Jeden po drugim bohaterowie rozdzielają się, aby wykonać różne zadania. Wanda mówi Pietro, że sama będzie bronić rdzenia, a on odchodzi, aby pomóc eskortować ludzi do helikopterów, podczas gdy ona kontynuuje walkę z robotami w pojedynkę.

Ostatecznie Pietro zostaje zestrzelony przez Ultrona, który wcześniej porwał Quinjet, powodując, że Wanda czuje, że jej brat został zabity i załamuje się z krzykiem, a jej wściekłość i smutek niszczy pozostałe Sentinele w potężnym wybuchu. Po tym, jak Hulk uderza Ultrona i porywa Quinjet, Wanda osobiście konfrontuje się z Ultronem. Mówi jej, że umrze, jeśli tu zostanie, a ona odpowiada, mówiąc, że właśnie to zrobiła, co oznacza, że ​​umarła w środku, dzięki temu, co Ultron zrobił Pietro, powodując, że czuje jego ból. Z tym wyrywa rdzeń Ultrona swoją umiejętnością zaklęcia, niszcząc jego główne ciało, mówiąc, że ból, który mu właśnie zadała, był tym, jak się czuła po śmierci brata.

Wanda nie boi się umrzeć, ale Vision nadlatuje i ratuje ją, gdy wyspa eksploduje, a wszyscy z niej pomyślnie uciekają. Następnie Kapitan Ameryka wraz z Czarną Wdową rozpoczyna inicjatywę szkoleniową dla Wandy, Jamesa Rhodesa (War Machine'a), Sama Wilsona (Falcona) i Visiona, mając nadzieję na stworzenie najlepszej możliwej obrony dla Ziemi, a Wanda rozpoczyna szkolenie jako nowy Avengers.

Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów[]

Około rok po ofensywie Ultrona, Scarlet Witch dołączyła do swoich kolegów Avengers w tropieniu Crossbonesa i jego najemników w Lagos w Nigerii, którzy planowali zaatakować Instytut Chorób Zakaźnych i ukraść broń biochemiczną. Natychmiast rzucili się w stronę ICZ, a Kapitan Ameryka pojawił się pierwszy na scenie, a za nim Falcon i Scarlet Witch. Scarlet Witch uniosła Kapitana Amerykę na trzecie piętro, by ujarzmić Crossbones i użyła swoich mocy, by wypuścić gaz znieczulający na zewnątrz.

Falcon i Czarna Wdowa zdołali zneutralizować najemników i zabezpieczyć broń biochemiczną, którą Crossbones i jego najemnicy zdobyli podczas próby ucieczki przez ruchliwy rynek. Kapitan Ameryka i Crossbones walczyli intensywnie, zanim Kapitan Ameryka zdołał rozbroić i ujarzmić Crossbonesa. Rumlow szydził z Kapitana Ameryki i twierdził, że Zimowy Żołnierz wynajął go, by zdobyli broń biochemiczną, ponownie będąc pod kontrolą umysłu HYDRY. Nagle Rumlow pociągnął za sznurek swojej kamizelki samobójcy, aby zabić zarówno jego, jak i Kapitana Amerykę. Scarlet Witch zdołała osłonić wybuch wokół Rumlowa i próbowała odepchnąć wybuch, ale nieumyślnie zniszczyła pobliski budynek i zabiła wielu jego mieszkańców, ku jej przerażeniu.

Avengersi wrócili do ich nowej bazy, gdzie Wanda wciąż była przepełniona poczuciem winy z powodu śmierci ludzi spowodowanej eksplozją. Kiedy Porozumienie Sokovii zostało przedstawione Avengersom, Wanda nie była pewna, czy powinna podpisać, czy nie. Po tym, jak inni Avengersi odeszli, by zająć się Zimowym Żołnierzem, Wanda została pod opieką Visiona. Próbował ugotować jej coś, co poprawi jej humor, ale nie udało mu się, ponieważ nic nie chciała jeść. Dwaj Avengersi rozmawiają od serca do serca, ale kiedy Wanda próbuje opuścić placówkę, Vision zatrzymuje ją, mówiąc jej, że Tony Stark poprosił go o upewnienie się, że nie opuści kompleksu, dopóki debata z porozumieniem nie ostygnie.

Później Steve Rogers wysłał Clinta Bartona, aby odzyskał Wandę. Barton odwrócił uwagę Visiona i próbował namówić Wandę, by z nim odeszła. Vision powrócił i z łatwością obezwładnił Bartona, ale Wanda użyła swoich mocy, by go uwolnić i zwiększyć gęstość Visiona, wysadzając go wiele metrów pod obiektem i wyszła z Bartonem.

Maximoff i Clint Barton zabrali Scotta Langa (Ant-Mana), a potem cała trójka spotkała się ze Kapitanem Ameryką, Falconem i Zimowym Żołnierzem w Niemczech, gdzie zostali zaatakowani przez Iron Mana i jego sojuszników. Maximoff wykorzystała swoje moce, aby pomóc swoim kolegom z drużyny, zatrzymując ciosy wroga i rzucając pojazdami. Kiedy użyła swoich mocy, aby powstrzymać spadającą wieżę strażniczą przed odcięciem ucieczki Rogersa i Barnesa, James Rhodes użył broni dźwiękowej, aby ją znokautować. Vision poszedł ją sprawdzić, ale ten akt odwrócił jego uwagę, powodując, że przypadkowo uderzył Rhodesa z nieba.

Maximoff i inni bohaterowie sprzymierzeni ze Steve'em Rogersem zostali aresztowani i zabrani na Raft, gdzie została wyposażona w kołnierz szokowy i założono jej kaftan bezpieczeństwa, aby uniemożliwić jej użycie swoich mocy. Tony Stark odwiedził więzienie i zobaczył ją uwięzioną. Jednak Rogers włamał się do Raft i uwolnił Maximoff i pozostałych.

Avengers: Wojna bez granic[]

W ciągu dwóch lat od wojny domowej Avengers, Wanda Maximoff i Vision żyją teraz razem poza siecią w Europie, tworząc ze sobą silne relacje. Vision zaczął nawet przybierać bardziej ludzki wygląd, podczas gdy Maximoff przeszła szkolenie od Czarnej Wdowy, aby zamaskować swój gruby sokowiański akcent amerykańskim.

Pewnej nocy Kamień Umysłu w Visionie zaczyna wariować w reakcji na siły Thanosa najeżdżające Ziemię w celu zdobycia Kamieni Nieskończoności. Podczas nocnego spaceru na zewnątrz dowiadują się z wiadomości telewizyjnych, że Iron Man zaginął podczas ścigania sługusów Thanosa poza planetą. Para nagle została zaatakowana przez Proximę Midnight i Corvusa Glaive'a, dwóch sługusów Szalonego Tytana, którzy próbowali wydobyć kamień nieskończoności Visiona. Nagły atak sprawił, że Vision poważnie osłabł, zmuszając Maximoff do samodzielnego powstrzymania kosmitów. Ostatecznie Kapitan Ameryka, Czarna Wdowa i Falcon wychodzą z ukrycia, aby pomóc swoim dwóm kolegom z drużyny i odeprzeć Midnight i Glaive'a.

Wracając do bazy Avengers w Nowym Jorku, drużyna ponownie spotyka się z Brucem Bannerem i War Machinem. Gdy Avengers zastanawiają się, jak poradzić sobie z kamieniem nieskończoności Visiona, syntezoid zgłasza się na zniszczenie wraz z kamieniem, ale Rogers nie zgadza się na takie poświęcenie. Zamiast tego zabiera ich do Wakandy, wierząc, że naród ma zasoby, aby bezpiecznie wydobyć kamień bez zabijania Visiona. Tam Shuri rozpoczęła proces usuwania kamienia.

Kiedy armia Thanosa zaczyna schodzić na Wakandę po kamień, Maximoff pozostała u boku Visiona. Jednak gigantyczne koła wojenne zaczęły być rozmieszczone na armiach Wakanda, zmuszając Maximoff do osłaniania sojuszników. Jej odejście pozwala Glaive'owi zinfiltrować laboratorium Shuri i zatrzymać proces usuwania kamieni, zmuszając Visiona do obrony przed Glaivem. Po prawie zabiciu Visiona i Rogersa, Glaive zostaje zabity przez Visiona z własnej broni. W międzyczasie Maximoff wraz z Romanoff i Okoye zabijają Proximę Midnight, wysyłając ją na ścieżkę koła wojennego.

Pozostali Avengersi spotykają się z Rogersem i Visionem, gdy Thanos przybywa do Wakandy z pięcioma z sześciu kamieni nieskończoności w dłoni. Za namową swojego ukochanego, Maximoff ze łzami w oczach zaczyna strzelać swoją magią w kamień Visiona. Po tym, jak Thanos pokonuje wszystkich Avengersów, jest zmuszona odeprzeć Tytana, kontynuując proces. Przed ostatecznym zniszczeniem Vision mówi Maximoff ostatnie „Kocham cię”.

Pomimo walecznych wysiłków, Thanos użył Kamienia Czasu, aby odwrócić zniszczenia i zdobyć dla siebie Kamień Umysłu, zabijając ponownie Visiona podczas wykonywania Rękawicy Nieskończoności. Z pstryknięciem palców Maximoff był jedną z kwadrylionów form życia utraconych w wyniku Pstryknięcia.

Avengers: Koniec gry[]

Pięć lat po ostatecznym zwycięstwie Thanosa i zniszczeniu Kamieni Nieskończoności, resztki Avengersów ponownie się zjednoczyły i wyruszyły w podróż w czasie, aby ukraść poprzednie wersje Kamieni i zrekonstruować Rękawicę. Podczas gdy Czarna Wdowa straciła życie podczas misji, udało im się przywrócić do życia ofiary Pstryknięcia, w tym Wandę Maximoff.

Kiedy przeszła wersja Thanosa zniszczyła kwaterę główną Avengers, Maximoff była jednym z wielu bohaterów wezwanych do tego obszaru w ostatecznej konfrontacji z Szalonym Tytanem. Avengersi starali się trzymać Kamienie jak najdalej od Thanosa. Gdy Thanos zbliżał się do Czarnej Pantery, który miał Rękawicę, Maximoff rzuciła się Tytanowi na ścieżkę i zaczęła wywłaszczać na nim zemstę. Jej seria ataków przytłoczyła Thanosa do tego stopnia, że ​​wezwał uderzenie z powietrza tylko po to, by się uwolnić.

Naloty zostały wkrótce zatrzymane przez przybycie Kapitan Marvel, niszcząc przy tym okręt flagowy Thanosa. Wkrótce zdobyła Rękawicę, podczas gdy grupa żeńskich Avengers, w tym Maximoff, pomogła Danvers dotrzeć do furgonetki Ant-Mana, mając nadzieję na odesłanie Kamieni z powrotem do ich epok i poza zasięg Thanosa. Van został zniszczony przez Tytana, zmuszając Danvers, Thora, Kapitana Amerykę i Iron Mana do ostatniego bastionu. To Iron Man ostatecznie wszedł w posiadanie Rękawicy z wszystkimi Kamieniami Nieskończoności i użył ich do zabicia Thanosa i wszystkich jego sił, kosztem własnego życia.

Na pogrzebie Starka, Maximoff ponownie spotkała się z Hawkeyem. Oboje zapewniali się nawzajem, że Czarna Wdowa i Vision wiedzą o ich ostatecznej wygranej, mimo że odeszli.

WandaVision[]

Dwa tygodnie po jej zmartwychwstaniu i klęsce Thanosa, Wanda zostaje sama na świecie, ponieważ jej kochanek Vision został zabity przez Thanosa pięć lat wcześniej. Próbowała odzyskać ciało Visiona od siedziby S.W.O.R.D. na pogrzeb, spotykając się z dyrektorem Tylerem Haywardem, który nie pozwolił jej na to ze względu na zobowiązania prawne i etyczne agencji oraz wycenę vibranium w ciele Visiona. Wanda udała się do Westview, gdzie Vision kupił działkę przed swoją śmiercią, zamierzając zamieszkać tam razem z Wandą do końca ich życia. Dotarła do ich domniemanego domu, ale okazało się, że jest pusty ze zrujnowanymi fundamentami.

Pogrążona w żalu Wanda upada w udręce i nieumyślnie uwalnia ogromną ilość magii chaosu, budując dom. Uwalnia kolejną falę energii, która umieszcza Westview pod jej kontrolą i tworzy barierę na obrzeżach miasta, a także odtwarza Visiona z kawałka Kamienia Umysłu w jej wnętrzu. Para cieszyła się idyllicznym życiem na przedmieściach jako gwiazdy sitcomu WandaVision.

FBI wkrótce rozpoczęło śledztwo w sprawie raportu o zaginionych osobach w Westview, z S.W.O.R.D. wkrótce dołączających do kierowania wysiłkiem. Kapitan Monica Rambeau przypadkowo znalazła się w oczarowanym mieście podczas badania statycznego pola siłowego, zmuszając ją do udawania postaci „Geraldine” w sitcomie. Wanda spotykała się z nią i zaprzyjaźniła się z nią, a oboje utrzymywali żywą przyjaźń, dopóki Geraldine nie wspomniała Wandzie o śmierci Pietra. Rozwścieczona Wanda zmusza Geraldine do opuszczenia miasta i ukrywa incydent, aby jej mąż nie nabrał podejrzeń co do rzeczywistości.

S.W.O.R.D. dzięki Darcy Lewis udało się uzyskać dostęp do sitcomu WandaVision i zaczęła powtarzać próby włamania się do Westview, najpierw wysyłając agenta kanałami, a następnie za pomocą sygnału radiowego i używając dronów z tego samego okresu, co obecnie odcinek WandaVision, aby zapobiec nadpisaniu rzeczywistości. Gdy Monica pilotowała drona, Hayward wydał rozkaz egzekucji Maximoffa, ale utknęła na tyle długo, by Wanda mogła wyłączyć drona. Następnie Wanda skonfrontowała się z S.W.O.R.D. poza Westview, ostrzegając ich, by zostawili ją w spokoju i pozwolili jej zachować życie, którego nigdy nie miała. Aby złożyć oświadczenie, użyła swojej telekinezy, by na krótko zwrócić przeciwko niemu każdego z ludzi Haywarda, po czym wróciła do miasta i wzmocniła pole statyczne.

W pracy Vision otrzymał e-mail od Darcy dotyczący anomalii Westview i był w stanie tymczasowo uwolnić współpracownika spod wpływu Wandy, który błagał go, by ją powstrzymał. Vision ze złością skonfrontował Wandę na temat anomalii, twierdząc, że nie ma kontroli nad tym, co dzieje się w mieście, ale ich kłótnię przerwało nagłe przybycie „Pietro”. W noc Halloween Vision udał się sam, by zbadać obrzeża miasta, znajdując różnych mieszkańców dziwnie bezczynnych. Następnie próbował przebić się przez pole siłowe do rzeczywistego świata, ale zaczął rozpadać się na cząstki. Wanda została poinformowana przez swoje dzieci o Visionie, ale kiedy "Pietro" zażartował o drugiej śmierci Visiona, odrzuciła go. Następnie rozszerzyła obwód Westview, aby uratować męża.

Jednak poszerzenie obrzeży miasta spowodowało, że Wanda straciła kontrolę nad swoją rzeczywistością. Kolejną komplikacją była Agatha Harkness, wiedźma, która zinfiltrowała Westview jako sąsiadka Wandy „Agnes”, aby dowiedzieć się więcej o pochodzeniu jej mocy. Zaczarowała również mieszkańca Westview, by grał jako Pietro i zbliżył się do niej. Agatha zmusza Wandę, by ponownie przeżyła swoją przeszłość, a czyniąc to, dedukuje, że była mityczną Scarlet Witch – niebezpieczną istotą zdolną do spontanicznego tworzenia, powołaną do życia z przeznaczeniem zniszczenia świata. Agatha próbowała dobić targu z Wandą: wchłonąć jej magię chaosu w zamian za utrzymanie jej szczęśliwej rzeczywistości. Dążąc do emocjonalnej manipulacji nią, Agatha uwalnia każdego mieszkańca Westview spod wpływu Wandy, która natychmiast bombarduje ją błaganiami i pytaniami o swoich bliskich.

Przytłoczona poczuciem winy Wanda ponownie wyzwala kolejną falę energii, tym razem tworząc wokół mieszkańców kołnierze, które zaczynają ich dusić. Pospiesznie odwraca efekt, ale w końcu pojmuje zakres swojego szkodliwego wpływu na Westview i zaczyna niszczyć Anomalię. Jednak Vision i dzieci zaczynają się rozpadać tuż przed nią, co skłania ją do zatrzymania procesu. Dzieci Wandy zostały zmuszone do konfrontacji z S.W.O.R.D., podczas gdy ona walczyła z Agathą. Wanda była w stanie zneutralizować złowrogą wiedźmę, rzucając runy ochronne, uniemożliwiając jej używanie magii, zanim przystąpiła do wchłaniania jej magicznej esencji. Przypływ magicznej energii powoduje, że Wanda przemienia się w Scarlet Witch, jak opisano w legendzie. Następnie rzuciła na Agathę zaklęcie, które przemieniło ją w „Agnes” i uwięziła w mieście.

W następstwie ich bitwy rodzina Maximoff pogodziła się z tym, że nadszedł czas, aby przenieść się z Westview. Anomalia zaczyna się rozpraszać, odwracając swoją rzeczywistość, nadpisuje w całym mieście i przywraca miasto do normy. Wiedząc, że jej nowo odnaleziona rodzina nie będzie mogła istnieć poza rzeczywistością Westview, Wanda żegna się z dziećmi, kładąc je do łóżka, podczas gdy ze łzami w oczach obejmuje męża po raz ostatni, zanim ten przestanie istnieć. Wanda wróciła do centrum miasta, aby przeprosić Monicę, która dołączyła do niej w walce z Agathą i S.W.O.R.D., zanim uciekła z Westview na wygnanie do odizolowanego miejsca. Zabrała ze sobą Darkhold, aby lepiej zrozumieć swoje moce.

Doktor Strange: W multiwersum obłędu[]

Pojawia się gdy Doktor Strange postanawia odwiedzić ją i prosić o pomoc w kwestii Americi Chavez. Podczas rozmowy Stephen zwraca uwagę na to, że nie wspomniał Wandzie o jej imieniu, a mimo to je znała, wtedy ukazała całą prawdę o tym, że nadal korzysta z Darkhold, a stworzony przez nią ogród to iluzja jednocześnie wyjawiając swój plan, który polegał na zabiciu Chavez i kradzieży jej mocy, aby dostać możliwość przeniesienia się na inną ziemię, gdzie mogłaby zająć miejsce tamtej Wandy i żyć razem ze swoimi dziećmi. Dała mu propozycję by dobrowolnie oddał ją w jej ręce inaczej nie przyjdzie już Wanda, ale Szkarłatna Wiedźma.

Doktor Strange długo się nie zastanawiając prosi o pomoc całe Kamar-Taj, by w razie ataku ich wsparli. W trakcie przygotowań zauważają wielką chmurę dymu, która coraz szybciej zbliża się w stronę świątyni natomiast po chwili wyłania się z niej Szkarłatna Wiedźma, a Strange korzystając z ostatniej szansy na próbę przekonania jej, decyduje się podlecieć i spróbować, niestety mimo starań Szkarłatna Wiedźma zaczyna ich atakować, ale pole ochronne stworzone przez magów odcina ją. Ostatecznie zdenerwowana znajduję sposób na przejście i szuka słabego umysłu, aby przejąć kontrole. Zauważa jednego z magów utrzymujących barierę i dzięki swojej mocy każe mu uciekać, co skutkuje rozerwaniem bariery. Nim zdążyli ją odnowić, używając dziury w polu ochronnym zabija pozostałych magów utrzymujących tarczę, a zaraz po tym większość obecnych w świątyni. Strange, który starał się powstrzymać Wiedźme stworzył pułapkę lustrzaną. Gdy się schowali w jednej z komnat okazało się, że wykorzystała wspomniane lustra, aby podróżować między nimi i przy ich pomocy zabiła resztę magów z Kamar-Taj. Strange wraz z Wong'iem zostają unieruchomieni a Szkarłatna Wiedźma zaczyna zabierać moc Chavez. Ta na skutek strachu otwiera portal, a Strange korzystając z okazji wpycha ją do niego. Lecąc między różnymi ziemiami, ostatecznie trafiają na Ziemię-838 gdzie spotykają Barona Mordo, który jest zaskakująco miły pamiętając co zrobił na Ziemi-616. Zaprasza ich do Sanctum sanctorum gdzie podczas picia herbaty otrzymanej od niego zaczynają się źle czuć i tracą przytomność, ponieważ była ona z Piaskami Nisanti. Budzą się zamknięci w wielkiej fortecy, w której spotykają Christine Palmer będącą naukowcem badającym multiwersum. Po chwili Strange zostaje wezwany do sali posiedzenia gdzie dowiaduje się o Iluminatach oraz, że to właśnie Strange z Ziemi-838 stworzył związek zwany Iluminati. W ich drużynę wchodził Pan Fantastyczny, Kapitan Marvel, Kapitan Carter, Baron Mordo, Black Bolt, a także Profesor X. Strange ich ostrzega, że Szkarłatna Wiedźma wkrótce przyjdzie po Americe Chavez i wtedy nikt się nie uchroni, ale uważali ją za małe zagrożenie.

W tym czasie pozostawiona na ziemi 616 więzi Wonga oraz używa zaklęcia by na jakiś czas przerzucić swoją świadomość do Wandy z Ziemi-838, ale wtedy pojawia się Sara Wolfie i poświęca swoje życie niszcząc Darkhold. Zdenerwowana sytuacją Wiedźma torturuje Wonga, który mówi jej, że zaklęcia zawarte w księdze to tak naprawdę kopia i zaczyna go szantażować mówiąc, że zabije uczniów świątyni jeśli nie zabierze jej na Górę Wundagore. Po przejściu przez utworzony portal polecieli w stronę gór gdzie jak się na początek wydawało zaatakowały ich potwory, które chwilę później ukłoniły się przed Szkarłatną Wiedźmą ponieważ uważali ją za swego rodzaju Boginię zwracając uwagę na mural ściany, w którym był wyryty wizerunek Szkarłatnej Wiedźmy. Zrzuca Wonga z góry gdy ten próbuje wytłumaczyć jej, że dzieci, które stworzyła nie istnieją. Z nowo poznanymi zaklęciami przenosi się do ciała Wandy z Ziemi-838. Gdy jej się to udało rusza dorwać Chavez, wchodząc do placówki niszczy każdego robota stróżującego i zmierza w kierunku miejsca pobytu Chavez i Christine. Profesor X zanim poleciał razem z resztą powstrzymać Wiedźmę mówi dla Strange'a gdzie znajduję się Księga Vishanti. Rozpoczyna się konfrontacja Iluminatów ze Szkarłatną Wiedźmą, przy próbie przekonania jej o mocy Black Bolta, ta zakleja mu usta, a on sam swoim głosem rozsadza sobie głowę, następną ofiarą staję się Pan Fantastyczny, który zostaje rozerwany na kawałki. Kapitan Carter po dość długiej walce zostaje przecięta tarczą, po czym wkracza Kapitan Marvel, która również nie daje jej rady i zostaje przygnieciona posągiem. W ostatniej chwili przybywa Profesor X, wchodzi do jej głowy oraz stara się uwolnić jej jasną stronę Wande Maximoff, ale podczas tej próby z czarnej chmury jak demon wyłania się Wiedźma jednocześnie skręcając mu kark. Christine decyduje się uwolnić Chavez i razem ze Strange'em udają się na poszukiwanie Księgi Vishanti mając cały czas za sobą Wiedźmę. W momencie gdy już ją znaleźli i zamierzali użyć przeciwko niej, pojawiła się w przestrzeni między światami gdzie się obecnie znjadowali i przy pomocy swoich czarów zniszczyła ją. Po schwytaniu Chavez ponownie na wskutek strachu otwiera portal i tym razem udaję jej się ją zabrać na Górę Wundagore pozostawiając na Ziemi-838 Doktora Strange'a.

Po rozpoczęciu rytułału przybywa Doktor Strange, który przejął ciało martwego Defender Strange'a, a zaraz potem dołączył do niego Wong gdy już wspiął się na górę. Gdy ten zajął się walką Strange poszedł uwolnić Chavez, na początku myślała, że chce przejąć jej moc jak Defender Strange i już pogodziła się z tym faktem, ale miał inne intencje ponieważ zmotywował ją by uwierzyła w swoje moce, po czym zaczęła walkę ze Szkarłatną Wiedźmą. Otworzyła portal z powrotem na Ziemię-838 gdzie znajdowała się tamta Wanda i jej dzieci, zaatakowała ją przez co wystraszyła dzieci, które ją znienawidziły i pobiegły w stronę swojej mamy, wtedy zrozumiała, że wszyscy mieli rację i wrócili na Górę Wundagore. Już jako Wanda porzucając swoje alter ego postanawia zniszczyć Księgę Grzechów w całym multiwersum, każe uciekać reszcie tam obecnych, a ona sama zostaje i niszczy Górę Wundagore by już nigdy nikt nie użył tych strasznych zaklęć.

Ciekawostki[]

 • Gra ją Elizabeth Olsen, która już wystąpiła w Godzilli (2014) wraz z Aaronem Taylorem-Johnsonem jako żona i mąż, podczas gdy w MCU są bliźniakami.
 • Opiera się na Scarlet Witch z Ultimate Marvel Universe, a nie na głównym nurcie. Ale w przeciwieństwie do Ultimate nie ma kazirodczych uczuć do swojego brata.
 • Wanda jest młodsza od Pietra o 12 minut i sugeruje się, że jest mniej więcej w wieku studenta college'u (najprawdopodobniej w jej wczesnych latach dwudziestych) podczas Czasu Ultrona i Wojny bohaterów. Jednak Wanda urodziła się w 1989 roku, co stawia ją w wieku 26 lat podczas wydarzeń Ultrona i 27 podczas wojny domowej Avengers.
 • Uczucia Wandy do Visiona były sugerowane od czasów Avengers: Czas Ultrona, ponieważ zwykle patrzy na niego za każdym razem, gdy jest w pobliżu, a ona patrzy na niego ze zdumieniem, kiedy ją ratuje. W tym czasie scenarzyści potwierdzili, że był to ukłon w stronę jej związku z nim w oryginalnych komiksach, sugerując ich romans w przyszłych filmach. Jest to dalej rozwijane w Wojnie bohaterów, gdzie rozwinęli duże zainteresowanie sobą. W Wojnie bez granic stali się parą, gdy Vision zdecydował, że jego uczucia do niej przyćmiły jego lojalność wobec Tony'ego. Co więcej, jego śmierć z rąk Thanosa jest powodem, dla którego rozzłościła się na tyle, że prawie zabiła Thanosa. W rzeczywistości Wandy z serii WandaVision są małżeństwem i mają dwoje bliźniaków.
 • Sugeruje się, że Ultron naprawdę się o nią troszczył, ponieważ był całkowicie świadomy, że zamierza go zniszczyć, ale nadal obawiał się, że umrze, jeśli tu zostanie. Dzieje się tak dlatego, że uważał ją za idealnego „wyewoluowanego człowieka”, który Ultron starał się stworzyć w pierwszej kolejności. Dlatego możliwe, że miał do niej jakiś sentyment.
 • Podobnie jak Pietro, jej pseudonim „Scarlet Witch” nigdy nie został wymieniony w filmie, jednak Tony Stark nazywa ją „wiedźmą”. W rzeczywistości WandaVision po raz pierwszy została nazwana Scarlet Witch.
 • Elizabeth Olsen i Joe Russo stwierdzili, że Scarlet Witch jest najpotężniejszą z Avengers, bez żadnych wyjątków, i ledwie zarysowała powierzchnię swojego potencjału. Nawet Paul Bettany (aktor grający Vision) przyznaje, że jest prawdopodobnie jedyną osobą, która może pokonać Visiona.
 • Jako odbicie jej zepsucia, gdy jej forma astralna pojawia się w umyśle Wandy, by zabić profesora X, Scarlet Witch wydaje się śmiertelnie blada, a jej oczy są całkowicie czerwone i świecące, a jej poczerniałe palce zamieniły się w szpony.
 • Wanda jest pierwszą superbohaterką w Marvel Cinematic Universe, która służy jako główny antagonista w filmie/serialu.
  • Chociaż Loki może być teraz uważany za bohatera ze względu na jego odkupienie, był antagonistą, zanim stał się bohaterem.
 • Załamanie psychiczne Wandy i jej zniszczenie Visiona, jak wspomniano w filmie, są powrotem do wydarzeń z komiksowej fabuły Avengers Disassembled z 2004 roku.
Advertisement