Zniszcz to! To coś kradnie Aelicie pamięć!

—Jeremie każący Ulrichowi pokonać Scyfozoę by uwolnić Aelitę


Scyfozoa to potwór występujący w serii Kod Lyoko oraz Kod Lyoko Ewolucja. Została zaprogramowana przez X.A.N.Ę. aby uzyskać dostęp do pamięci wirtualnej jak i po to aby nią manipulować. Scyfozoa nie jest potworem walczącym więc służy X.A.N.I.E na wiele innych sposobów: najważniejszymi z nich są wysysanie pamięci wirtualnej ofiary lub implantowanie do mózgów Wojowników Lyoko, a w szczególności Aelity, wirusów pozwalających X.A.N.I.E przejmować nad nimi kontrolę.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Sezon 2[edytuj | edytuj kod]

Scyfozoa po raz pierwszy pojawia się w odcinku Nowe Terytorium, gdzie pierwszy raz udaje jej się złapać Aelitę w Sektorze Piątym. Używa swoich macek aby ukraść pamięć Aelity. W drugim sezonie, X.A.N.A. zawsze używał Scyfozoii po to aby ukraść pamięć Aelity za każdym razem gdy była sama lub miał ku temu idealną okazję.

W ostatnim odcinku sezonu drugiego Klucze, Wojownicy Lyoko dowiadują się, że X.A.N.A. nigdy nie wszczepił wirusa Aelicie tylko ukradł fragment pamięci, którą ukrył głęboko w Sektorze Piątym więc postanawiają go odzyskać. Odd, Ulrich, Yumi i Aelita udają się do miejsca ukrycia fragmentu pamięci wraz z pomocą ojca Aelity, Franza Hoppera, ale okazuje się, że fragment pamięci to tak naprawdę pułapka zastawiona przez X.A.N.Ę. Złośliwy program powoduje zapadnięcie się całego pomieszczenia dewirtualizując wszystkich poza Aelitą. Gdy Aelita została sama na małym kawałku platformy, pojawia się Scyfozoa, której udaje się ukraść Aelicie całą pamięć zabijając ją i pozwalając X.A.N.I.E uciec z superkomputera. Jednak, Franz Hopper przywracają ją do życia, oddając jej całe skradzione wspomnienia z życia na Ziemi jednocześnie odnawiając Lyoko.

Sezon 3[edytuj | edytuj kod]

X.A.N.A. znowu zaczął atakować Aelitę używając do tego Scyfozoy. W tym sezonie, pojawia się ponownie w drugim odcinku sezonu trzeciego Lyoko Minus Jeden, gdzie udaje jej się zaatakować Aelitę, ale zamiast ukraść jej pamięć, potwór implantuje wirusa do jej mózgu co pozwala X.A.N.I.E przejąć kontrolę nad Aelitą. Opętana Aelita kieruje się w stronę wieży przejścia Sektora Leśnego w której wpisuje Kod X.A.N.A., który pozwala X.A.N.I.E uzyskać dane do tego sektora po czym sprawia, że cały Sektor Leśny zostaje zniszczony. X.A.N.A. używa tej samej taktyki aby ponownie opętać Aelitę i zmusić ją do zniszczenia pozostałych trzech sektorów powierzchniowych (Sektora Pustynnego w odcinku Zawody, Sektora Polarnego w odcinku Tajemnica, który został uratowany ale Aelita musiała go później poświęcić aby uratować superkomputer w odcinku Sabotaż, oraz Sektora Górskiego w odcinku Podwójny Kłopot).

W ostatnim odcinku sezonu trzeciego Ostatnia Runda, Scyfozoa atakuje niedoświadczonego Williama Dunbara dzięki czemu X.A.N.A. przejmuje nad nim całkowitą kontrolę podczas jego pierwszej podróży do Lyoko. Opętany William niszczy serce Lyoko a zarazem Sektor Piąty po czym zostaje niewolnikiem X.A.N.Y. i jest zmuszony służyć mu i walczyć z Wojownikami Lyoko aż do odcinka Powrót Na Ziemię w sezonie 4.

Sezon 4[edytuj | edytuj kod]

Z Williamem pod kontrolą X.A.N.Y., Scyfozoa była używana o wiele rzadziej niż w dwóch poprzednich sezonach. W sezonie 4, Scyfozoa pojawia się ponownie w odcinku Jezioro, gdzie próbuje ukraść dane z Skida dla X.A.N.Y., co mogłoby go zniszczyć. Jednak Aelita była w stanie aktywować kilka wież w Lyoko co pozwoliło wzmocnić tarcze Skida powodując wybuch z przeładowania co zniszczyło Scyfozoę po raz pierwszy i ostatni w oryginalnej serii.

Scyfozoa pojawia się po raz ostatni w oryginalnej serii w odcinku Feralne Zdjęcie, gdzie udaje jej się opętać Aelitę aby ta skoczyła wprost do Cyfrowego Morza aby zmusić jej ojca Franza Hoppera do wyjścia z ukrycia.

Sezon 5: Ewolucja[edytuj | edytuj kod]

W tym sezonie, Scyfozoa pojawia się ponownie tylko w odcinku Bunt po to aby ponownie opętać Williama i sprawić by znowu stał się niewolnikiem X.A.N.Y.

Podczas pobytu w Korze, William przypadkowo wpada prosto na Scyfozoę. Przerażony na myśl ponownego zostania niewolnikiem X.A.N.Y. William błaga Laurę by ta go zmaterialozowała. Nie mogąc liczyć na jej pomoc z tego powodu iż dziewczyna nie wie co się dzieje, William postanawia zdewirtualizować sam siebie, ale Scyfozoa łapie go i ponownie przejmuje nad nim kontrolę. Jednak opętanie Williama nie jest całkowite, gdyż macki Scyfozoy są przytwierdzone do jego pleców. Yumi, Aelita i Ulrich decydują się przekonać Williama, że jest ich przyjacielem a nie wrogiem. Całe to działanie ma na celu odwrócić uwagę Williama tak aby ktoś inny mógł podejść do Scyfozoy i odciąć jej macki i jednocześnie uwalniając Williama. Ulrich decyduje się walczyć z nim przypominając mu o jego życiu na ziemi. Zachowanie Ulricha zaczyna działać gdyż William wydaje się opierać kontroli Scyfozoy, pozwalając Yumi odciąć połączenie pomiędzy Williamem a potworem. Ponieważ plan X.A.N.Y. został zniwelowany, Scyfozoa jak i szwadron Krabów dokonali samo zniszczenia.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.