Do szablonu +18.png
Uwaga!
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla młodszych widzów takie jak: wulgarny język, brutalne obrazki lub podteksty seksualne. Jeżeli masz co najmniej 18 lat, lub mocniejsza treść nie robi na tobie wrażenia, możesz bez problemu przeglądać tą stronę. W przeciwnym wypadku, powinieneś ją zamknąć.


Gdy odsuniesz od światła to, co rzuca cień, pozwalasz cieniowi rosnąć.

—Słowa Lorda Shinnoka


Shinnok jest jednym z głównych antagonistów w serii Mortal Kombat. Jest on jednym ze Starszych Bogów, który popadł w niełaskę i został wygnany do przerażających Czeluści po tym, jak próbował podbić Ziemię, a także resztę królestw, a nawet próbował obalić pozostałych bogów. Shinnok jest synem wielkiej Tytanki Kroniki i bratem Starszej Bogini, Cetrion. Shinnok jest również od zawsze czczony przez starożytny i fanatyczny kult demonów i przywoływaczy zła znany jako Bractwo Cienia.

Sam Shinnok jest uważany za jednego z najpotężniejszych złoczyńców w serii Mortal Kombat. Po raz pierwszy pojawił się w Mortal Kombat Mythologies: Sub-Zero, gdzie służył jako drugorzędny antagonista. Jest także głównym antagonistą Mortal Kombat 4, Mortal Kombat: Armageddon, nadrzędnym antagonistą Mortal Kombat (2011), głównym antagonistą Mortal Kombat X oraz pomniejszym antagonistą w Mortal Kombat 11.

Jest znanym twórcą legendarnego Amuletu Shinnoka, talizmanu o mocy przekraczającej możliwości zrozumienia, a także jednej ze świętych relikwi Starszych Bogów, zwanej Kamidogu, która pomogła uczynić rzeczywistość możliwą.

Umiejętności[edytuj | edytuj kod]

Będąc (byłym) Starszym Bogiem, Shinnok posiada i włada niezmierzonymi mocami. Wydaje się, że jego moce koncentrują się głównie wokół mroku i Czeluści, jak np. przywoływanie szkieletowej dłoni z ziemi, aby złapać przeciwnika i zabrać go do Czeluści.

Shinnok może również zmieniać kształt i naśladować moce innych wojowników, jednak moce, które naśladuje, muszą należeć do jego jurysdykcji. Może również przybierać większą demoniczną formę, jak pokazano w ostatnim poziomie Mortal Kombat Mythologies: Sub-Zero, gdy jego cenny amulet został mu skradziony i w gniewie przekształca się w gigantycznego, bezbożnego potwora.

Jego zdolności magiczne obejmują również zdolność do tworzenia demonów i upiorów wykonujących jego rozkazy, a także tworzenia klonów i złudzeń dotyczących innych i siebie.

Upadły Starszy Bóg Shinnok, w połączeniu ze swoim Świętym Amuletem (Amuletem Shinnoka), staje się jeszcze potężniejszy niż wcześniej, co oznacza, że ​​może swobodnie przemierzać królestwa i otwierać portale, a także natychmiast niszczy każdego i wszystko, co stoi na jego drodze. Nawet połączone moce Raidena i Fujina ledwo mogły go spowolnić (choć można argumentować, że byli już zmęczeni stawieniem czoła jego armii).

W Mortal Kombat X, absorbując siłę życiową Ziemskiego Wymiaru, zamienia się w demoniczną bestię o ogromnej mocy i zdolności do manipulowania ogniem, a także wyczarowując przedmioty, takie jak głazy i ostrza. Zwiększyło to również jego siłę, ponieważ był w stanie stoczyć przyzwoitą walkę z Cassie, której moce prawdopodobnie przewyższają nawet Johnny'ego. Nawet wtedy Raiden zniszczył obrażenia, jakie wyrządził sile życiowej Ziemskiego Wymiaru, aby pozbawić go nowo odkrytej mocy.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Shinnok jest luźno oparty na demonie Yan Wangu z klasycznej opowieści Wędrówka na Zachód.
  • W jednym z dialogów wprowadzających Kung Lao w MKX nazwał Shinnoka „Lord Cockatrice”. Nazwa ta może być luźnym odniesieniem do mitycznego stworzenia.
  • Postać, bardzo przypominająca Shinnoka, która zginęła w Mortal Kombat: Armageddon, to jego klon wysłany przez prawdziwego Shinnoka, który był w Czeluści.
  • Podczas wstępnego dialogu między Raidenem i Cetrion jest zasugerowane, że szaleństwo i zło Shinnoka były w rzeczywistości dziełami manipulacji jego matki Kroniki. Nie wiadomo, czy to prawda, czy nie.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.