Do szablonu +18.png
Uwaga!
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla młodszych widzów takie jak: wulgarny język, brutalne obrazki lub podteksty seksualne. Jeżeli masz co najmniej 18 lat, lub mocniejsza treść nie robi na tobie wrażenia, możesz bez problemu przeglądać tą stronę. W przeciwnym wypadku, powinieneś ją zamknąć.


Chcę zobaczyć okazałość ludzkich dusz. Chcę sprawdzić, czy one naprawdę są cenne. Jednakże, kiedy ludzie opierają swoje życie na Wyroczni Sybili, bez konsultacji z własną wolą, czy naprawdę mają jakąkolwiek wartość?

—Shogo Makishima


Shogo Makishima jest głównym antagonistą pierwszego sezonu anime Psycho-Pass. Jest tajemniczym kryminalistą, którego System Sybilli nie może wykryć, i wrogiem Shinyi Kogamiego. Pragnie, aby wszyscy byli wolni od Sybilli, ponieważ twierdzi, że czyni on rasę ludzką zwykłymi „owcami”, choć okazuje się, że nie są to tak dobre intencje, jak się wydaje.

W japońskiej wersji językowej głosu użyczył mu Takahiro Sakurai, a w wersji angielskiej Alex Organ.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Shogo był młodym mężczyzną o długich siwych włosach i bursztynowych oczach. W trakcie serii miał różne stroje. Od żółtej i czarnej kurtki z szarymi spodniami do zielonego płaszcza z białą koszulą pod spodem. Pomimo faktu, że był kimś o bardzo zimnym sercu, jego twarz prawie zawsze zdradzała jego prawdziwe uczucia. Shogo był wyraźnie chudy, ale mimo to był zdolnym wojownikiem.

Osobowość[edytuj | edytuj kod]

Makishima jest humanistą stojącym po ciemnej stronie: osobą beznadziejnie zakochaną w okrucieństwie, bezwzględności i wszystkich najgorszych aspektach ludzkiej natury, nie mając żadnych skrupułów wobec drwienia z ludzi lub wywoływania u nich cierpienia. Ma umiejętność manipulowania ludźmi, aby wykonywali jego rozkazy, posiadając zarówno niezwykłą charyzmę, jak i prawdziwy dar przekonywania. Nie ma skrupułów, by zadawać śmierć tym, którzy stoją mu na drodze lub tym, których już nie potrzebuje, własnoręcznie lub za pomocą swoich podwładnych. Lubi czytać literaturę dystopijną i Szekspira, a także ma gruntowną znajomość Biblii Chrześcijan. Często widuje się go czytającego, a nawet cytującego znane teksty różnych tworów. Tym, co naprawdę dzieli Makishimę od reszty ludzkości, jest fakt, że pomimo jego diabelskich intencji i działań, jego Psycho Pass pozostaje nienaruszony.

Makishima osobiście oświadcza, że ​​chce ujrzeć „blask ludzkich dusz” i zewnętrznie gardzi ludzkim sposobem życia, uważając ludzi za bezwartościowych z powodu ich zbyt dużej zależności od Systemu Sybilli. Ma na celu ostrzec ludzi przed ich fałszywą perspektywą i zmusić ich do zbadania ich motywów oraz określenia kierunku ich życia na podstawie własnej woli.

Ta nieugięta wiara rozciąga się na tyle, że gotów jest umrzeć z rąk kogoś, kto „ma wolę, by samemu zabić”.

Według Kogamiego, Makishima najprawdopodobniej cierpiał we wczesnych stadiach życia i z tego powodu jego Barwa i Psycho-Pass pozostały czyste. Kogami twierdzi również, że „nierozpoznanie” przez System Sybilli sprawiło, iż Makishima poczuł się jak osobny byt, co mogło zaprowadzić go na ścieżkę przestępczości w jego jednoznacznym celu, jakim jest zniszczenie Systemu Sybilli. Kiedy Kogami konfrontuje się z Makishimą, pokazano, że ten drugi wierzy, iż izolacja go jedynie wzmocniła.

Umiejętności[edytuj | edytuj kod]

 • Walka wręcz: Shogo jest znakomitym wojownikiem, który jest w stanie z łatwością pokonać trzech uzbrojonych ludzi bez jednego zadrapania. Jak widać podczas jego walki z Shinyą, Shogo posiada również dużą zwinność i jest w stanie łatwo odbijać ataki i kontratakować. Jest silniejszy niż na to wygląda, ponieważ był w stanie rzucić Shinyą przez pokój i złamać mu czaszkę jednym kopnięciem.
 • Brzytwa: Shogo ma staromodną brzytwę, którą nosi przy sobie przez większość czasu. Po raz pierwszy używa jej do zamordowania Yuki. Następnie używa jej, aby zabić Kudamę Nobuakiego i wyłupić mu oczy, a następnie odciąć mu palce. Próbował też nim zabić Shinyę.
 • Materiały wybuchowe: Wydaje się, że Shogo Makishima jest biegły w tworzeniu i używaniu materiałów wybuchowych. W jednym z incydentów próbuje zastawić pułapkę na policję, używając materiałów wybuchowych C-4 ustawionych tak, aby wybuchły, gdy wejdzie do mieszkania. Podczas swojej ostatniej walki z Kougamim i Tsunemori Makishima używa bomb rurowych i min.
 • Kontrola Psycho-Pass: Shogo urodził się ze zdolnością kontrolowania własnego Psycho-Pass, dzięki czemu był w stanie popełniać przestępstwa i nie zostać wykrytym, ponieważ jego barwa zawsze jest „czysto biała”. To jest powód, dla którego dominatory stają się wobec niego bezużyteczne.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • W 4 odcinku książka, którą czytał Shogo, nosi tytuł „Nineteen Eighty-Four” i jest to powieść George'a Orwella opublikowana w 1949 roku.
 • Shogo mógł być bardzo bogaty, ponieważ jest widziany z wieloma przedmiotami, które w naszych czasach są wyceniane bardzo wysoko, co czyni je jeszcze droższymi w jego czasach.
 • Psycho-Pass Shogo nazywany jest „czystą bielą” i jest jedyną osobą, która wykazuje współczynnik przestępczości równy 0 w całej serii.
 • Chociaż wierzono, że Shogo urodził się 14 października 2085 r., co daje mu 27 lat, jego data urodzenia nie została potwierdzona i do tej pory pozostaje nieznana.
 • Shogo jest fanem anime z lat 70., „Doraemon”, a także ma całą kolekcję dzieł Fujiko F. Fujio.
 • Shogo i Shinya mają dokładnie taki sam wzrost (180 cm).
 • Choe Gu-sung wydaje się być jedyną osobą, której Shogo bardzo ufa.
 • Podobnie jak Shinya, styl walki Shogo to Pencak Silat.
 • Jego ulubione jedzenie to pomidory, a jego najmniej ulubione to mięso i jajka.
 • Pierwszą powieścią, którą Shogo kiedykolwiek przeczytał, był "Sherlock Holmes".
 • Największą ironią w postaci Makishimy jest to, że był przeciwny totalitarnemu i opresyjnemu reigime'owi, ale z najgorszych możliwych powodów.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.