FANDOMŻyj pięknie, z głową podniesioną wysoko, tak jak ta róża na twojej piersi.

—Shuu Tsukiyama


Shuu Tsukiyama (月山 習, Tsukiyama Shū), znany również jako Smakosz – antagonista, który stał się antybohaterem pojawiający się w mandze Tokyo Ghoul oraz jej adaptacji anime. Był również członkiem Restauracji Ghuli, dopóki jej nie zdradził. Ma obsesję na punkcie Kena Kanekiego, gdyż chce skosztować jego ciała i krwi.

W adaptacji anime w japońskiej wersji głosu użyczył mu Mamoru Miyano, natomiast J. Michael Tatum w angielskiej wersji.

Charakterystyka Edytuj

Wygląd Edytuj

Tsukiyama jest wysokim, atrakcyjnym, młodym mężczyzną o łagodnym wyglądzie, podobnym do jego matki. Uważa się za modnego i zwykle ubiera się w europejskie stroje, choć jego poczucie stylu jest wątpliwe. Zazwyczaj nosi formalne garnitury lub pół-formalne koszulki i długie spodnie ozdobione odważnymi kontrastującymi kolorami (zazwyczaj czerwonymi, fioletowymi i niebieskimi) i ekscentrycznymi wzorami, takimi jak paski, kwiaty lub kształty geometryczne. Jego jaskrawoniebieskie włosy były zwykle starannie zaczesane, a charakterystyczne długie frędzle zgrabnie przesuwały się w lewo. Po pierwszym pojawieniu się Kaneki pomyślał, że wygląda jak model.

Posiada maskę w kształcie sierpa jako odniesienie do jego imienia.

Dwa lata później jego długa depresja znacznie zmieniła jego wygląd. W wyniku głodu został wyniszczony z widocznym mostkiem i zapadniętymi rysami twarzy. Jego kagune, gdy stracił kontrolę, otoczył go i nadał mu potworny wygląd. Z powodu złego stanu zdrowia miał zaniedbane włosy, paznokcie i nosił gładką szatę.

Po tym, jak dowiedział się, że Kaneki wciąż żyje, szybko odzyskał przytomność i powrócił do poprzedniego wyglądu oraz przyswoił ekstrawagancki maniery, jednak w znacznie łagodniejszy sposób.

Podczas operacji osadzenia w Rushimie nosił ciemną szatę z czarnymi ubraniami pod spodem.

Osobowość Edytuj

Na początku Tokyo Ghul, Tsukiyama okazał się być pewnym siebie, przyjaznym i inteligentnym ghulem. Były to jednak tylko działania, które zwabiały jego ofiarę do Restauracji Ghuli i ukrywały jego ekscentryczną, okrutną i samolubną osobowość. Uważał się za silnego drapieżnika, który dążył do pochłonięcia najlepszych posiłków, jakie uczynił ze swojej "ofiary" i nie wahałby się zastosować żadnej bezlitosnej taktyki, aby osiągnąć swoje cele. W rezultacie był nielubiany przez większość ghuli w 20 dzielnicy. Jego zainteresowanie europejską literaturą i językiem przejawiało się w jego gestach i manierach, w jego dialogu często pojawiały się losowe zwroty w języku angielskim, francuskim i włoskim. Rodzinni towarzysze porównali jego intelektualne gesty do gestów jego młodego ojca. (W anime, pokazał wielką złość w stosunku do innych, którzy nie okazują szacunku do smaku w jedzeniu). Tsukiyama poczuł się obrażony, gdy Rize Kamishiro odrzuciła jego zaproszenie do Restauracji Ghuli, która wyśmiała "klasyczne" nawyki żywieniowe restauracji, które przypominały ludzi. Dlatego Tsukiyama znęca się nad Rize i nazywa ją "świnią" za ośmieszanie smaku jedzenia. Miał słabą kontrolę nad swoimi emocjami, z intensywnymi wybuchami, zwłaszcza gdy dochodziło do utraty czegoś ważnego lub nie udało mu się uchwycić swojego "wykwintnego celu". W czasach, gdy był spokojny i racjonalny, wydawał się dość inteligentny i często wymyślał strategie, by pomóc swoim towarzyszom. Porównał się do szlachetnego rycerza, szczególnie później, gdy służył Kanekiemu. Poza jedzeniem lubi także czytać, modę i grać na pianinie.

We wcześniejszej serii Tokyo Ghoul Tsukiyama zdawał się nie rozumieć uczuć innych i tego, jak działają związki. Nazwał swoją jedyną ludzką przyjaciółkę Chie Hori "zwierzęciem", aby zracjonalizować brak zainteresowania jedzeniem. Nie zrozumiał również uczuć Nishiki Nishio do Kimi Nishino i założył, że może być po prostu cennym zwierzakiem dla niego. Chociaż nie miał wielu przyjaciół i ogólnie nie był lubiany przez innych, odzwierciedlało to podczas jego pierwszej rozmowy z Kanekim, że tak naprawdę chciał dobrego przyjaciela, z którym mógłby porozmawiać, by podzielić się z nim swoimi zainteresowaniami. Jednak nie udało mu się tego potwierdzić i ujawniono później w Tokyo Ghul, że nadal traktował swoje uczucia przyjaźni i troski o Kanekiego jako zwykłą pogoń za "smakoszykiem". Mimo słabych umiejętności społecznych okazjonalnie wykazywał prawdziwą troskę o ludzi, których cenił. Na przykład próbował pokrzepić Kanekiego po jego załamaniu w laboratorium Kanou, przyniósł kwiaty, by zadowolić Hinami Fueguchi, kiedy czuła się źle, i dał zachęcające słowa Kanae, gdy po raz pierwszy dołączyła do rodziny Tsukiyamy.

W miarę rozwoju opowieści jego osobowość uległa znaczącym zmianom w wyniku spotkania z grupą Kanekiego i długotrwałej depresji. Pogorszenie jego zdrowia uszkodziło jego stan psychiczny i spowodowało straszliwe ataki przemocy. Aby rozwiązać te problemy, jego służący uciekali się do niego, żeby go uspokoić. Kiedy się uspokoił, był ponury i głęboko wycofany ze świata. Jest bardzo lubiany przez swoich służących, zwłaszcza Kanae i Matsumae, z którymi rozwinął silną więź, odkąd był młody.

Po wyleczeniu się z depresji wykazuje znaczące dojrzewanie w swojej postaci. Stał się bardziej pokorny i docenia znaczenie swojej rodziny i przyjaciół. Jest głęboko zasmucony, gdy dowiaduje się, że jego służący wyszli za burtę z polowaniami, aby znaleźć dla niego pożywienie, i czuje, że powinien być odpowiedzialny za schwytanie Yuumy przez CCG. Przeprasza swoje sługi za problemy, które spowodował jego stan, i wyraża swoją wdzięczność. Jest również zdeterminowany, aby działać samodzielnie, aby ocalić Yuumę i chronić swoich innych pracowników przed dalszymi niebezpieczeństwami. Kiedy odkrywa, że ​​Kaneki wciąż żyje jako Haise Sasaki, przyznaje, że już od dłuższego czasu nie uważał go za "jedzenie" i jest zdecydowany pomóc mu odzyskać wspomnienia. Naprawdę dba o Horiego i przyjaciół z Anteiku, a nawet przyznaje, że jest egocentrykiem.

Biografia Edytuj

Wkroczenie Gołębi Edytuj

Jest on kilkakrotnie wymieniany przez członków CCG jako jeden z głównych problemów dla gołębi w 20 dzielnicy.

Galeria Edytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.