Sima Yi (司馬 懿) – antagonista pojawiający się w książce Opowieści o Trzech Królestwach oraz postać historyczna Trzech Królestw, która pierwotnie była wasalem królestwa Wei, pomagając swojemu Lordowi Cao Cao w jego ambicjach jako najbardziej błyskotliwy taktyk. Następnie służy on synowi Cao Cao, Cao Pi. Jednak Cao Cao często twierdził, że Sima Yi nigdy nie miał zbyt wielkiego zamiaru służyć pod kimś, co przyniosło owoce w następstwie pięciu północnych kampanii Zhuge Liang przeciwko Wei, kiedy Sima Yi przejął kontrolę nad upadającym imperium Wei, oraz następnie ustanowił fundament nadchodzącej dynastii Jin.

Często jest uważany za głównego antagonistę w późniejszych częściach książki. Historycznie, on i Zhuge Liang nie mieli dokładnie ustalonej rywalizacji widocznej w większości fikcyjnych relacji. Jego żoną jest Zhang Chunhua, a jego dwoje historycznych dzieci to Sima Shi i Sima Zhao.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Sima Yi zaczął służyć wojsku Wei jako prosty wasal, aczkolwiek geniusz, który zawstydza jego sojuszników. Pracuje na własnych pozycjach, dzięki swoim wielokrotnym sukcesom i strategiom przeciwko głównym rywalom Cao Cao, siłom Shu i siłom Wu. Po śmierci Cao Cao zostaje mianowany najwyższym władcą przez cesarza Cao Pi.

Tymczasem w Shu, legendarny i niezrównany geniusz wojskowy, Zhuge Liang, zaczyna czuć się zagrożony przez Simę Yi i rozpoczyna wyprawę do Wei.

Po wielu bitwach i latach rywalizacji dochodzi do bitwy pomiędzy Zhuge Liangiem i Simą Yi na równinach Wu Zhang. Podczas tej legendarnej bitwy, Zhuge Liang pada ciężko chory i postanawia szybko zakończyć bitwę. Sima Yi, wiedząc, że bez sił Zhuge Liang Shu jest niczym, planuje długą i zaciekłą bitwę, mając nadzieję na śmierć Zhuge Lianga.

Po śmierci Zhuge Lianga, Sima Yi wygrywa bitwę. Chociaż byli rywalami, Sima Yi ma wielki szacunek dla Zhuge Lianga i zamawia pamiątkę ku czci jego upadłego rywala. Kilka lat później Shu zostaje podbite, a Wei wygląda na to, że zjednoczy całą ziemię. Jednak Sima Yi wraz ze swoimi synami widzi w tym szansę. Chociaż rodzina Cao jest rodziną rządzącą, rodzina Sima jest w rzeczywistości tą, która ma największą moc, łącznie z armią. Rodzina Sima z powodzeniem obala Imperium Wei i ustanawia Imperium Jin. Po czym ustawili swoje oczy w kierunku Królestwa Wu. Widząc, że rządy Jin są nieuniknione, Wu poddaje się. Chiny są zjednoczone pod panowaniem Jin.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.