Złoczyńcy Wiki
Advertisement
Uwaga!
Ten złoczyńca jest Prawie Czystym Złem. Oznacza to, że ten złoczyńca jest wyjątkowo nikczemną postacią, aczkolwiek z różnych powodów nie jest wystarczająco nikczemny, aby kwalifikować się jako pełnoprawne Czyste Zło. Może się on nie kwalifikować dlatego, że, pomimo popełnionych okrucieństw i złego charakteru, ma pojedynczą, minimalnie pozytywną cechę lub dokonał co najmniej jednego dobrego czynu, ewentualnie, nie spełnia on wystarczających warunków jako Czyste Zło w porównaniu z innymi całkowicie nikczemnymi złoczyńcami w tym samym dziele. Zawsze się to jednak może zmienić, jeśli np. na skutek nowych wydarzeń lub popełnionych nowych czynów w fabule, złoczyńca może zostać uznany za pełnoprawne Czyste Zło.
Circle spoiler alert.png
Uwaga!
Ta strona zawiera główne spoilery. Jeśli nie chcesz znać ważnych informacji na temat fabuły/elementów związanych z postacią, nie powinieneś czytać tego artykułu poza tym ostrzeżeniem: Nie ponosimy odpowiedzialności za jakiekolwiek negatywne skutki, jakie te fakty mogą mieć na użytkownika chcącego jednak przeczytać ten artykuł.

Sprawy po prostu wymknęły się spod kontroli.

—Znany cytat Sinister Strange'a.

Ostrożnie… Darkhold zbiera ogromne żniwo.

—Sinister Strange do Doktora Strange'a w sprawie Darkhold.

Czy kiedykolwiek śniło Ci się, że spadasz, jakbyś został zepchnięty z wysokiego budynku? To prawdopodobnie byłem ja.

—Sinister Strange sadystycznie ujawniając Doktorowi Strange, że zabił ich inne alternatywne ja.


Doktor Stephen Vincent Strange, znany również jako Sinister Strange - pomniejszy antagonista filmu Marvel Cinematic Universe z 2022 roku Doktor Strange w multiwersum obłędu, kontynuacji filmu z 2016 roku Doktor Strange.

Jest alternatywną wersją Doktora Strange'a z Ziemi-616, który jest zepsuty przez Darkhold. Spotyka się ze swoim głównym bohaterskim odpowiednikiem po tym, jak Strange zostaje wygnany przez Scarlet Witch do jego wszechświata.

Podobnie jak w oryginalnej wersji, wcielił się w niego Benedict Cumberbatch, który także podłożył głos pod Dormammu w poprzednim filmie i Strange'a Supreme, Smauga i Saurona w filmowej trylogii Hobbit, Khana Nooniena Singha0, Williama Forda, Shere Khana i Grincha.

Biografia[]

Wczesne życie[]

Podobnie jak jego odpowiednik Ziemi-616, stracił swoją młodszą siostrę Donnę jako dziecko po tym, jak utonęła w zamarzniętym jeziorze, ale od tego czasu nikomu nie mówił o tragedii. Stał się światowej sławy chirurgiem i żył prawie dokładnie tak, jak jego odpowiednik Ziemi-616, na przykład zakochał się w Christine Palmer, stracił władzę w rękach, został czarownikiem i walczył z Thanosem u boku Avengers w 2018 i 2024 roku.

Studiowanie Darkhold[]

W 2025 Strange odkrywa, że ​​Christine przeżyła pstryknięcie Thanosa i popada w depresję i smutek z powodu jej małżeństwa z innym mężczyzną, którego poznała i w którym się zakochała, zanim nastąpił Blip. Nie mogąc iść dalej, sprowadza na siebie podróż przez multiwersum, aby znaleźć inną wersję Christine, z którą mógłby być. Nieznanymi sposobami udaje mu się znaleźć i przestudiować zaklęcia i zawartość Darkhold i używa ich, aby "przejść snem" do ciał swoich alternatywnych jaźni, opętując je.

Pomimo prób, nie udaje mu się znaleźć rzeczywistości, w której on i Christine pozostają razem, przez co stopniowo traci zdrowie psychiczne i zostaje zepsuty przez Darkhold, a z powodu kipiącej nienawiści, jaką ma do siebie za to, że nie był z Christine, prawie zabijając każdą alternatywną wersję siebie, jaką mógł znaleźć. Powoduje to wtargnięcie między jego wszechświatem a innym, pogrążając oba wszechświaty w chaosie i ruinach, pozostawiając go w stanie po wtargnięciu. Pomimo prób nie jest w stanie cofnąć swoich działań, więc w rozpaczy zamyka się w nowojorskim Sanctum.

Doktor Strange w multiwersum obłędu[]

Po wygnaniu przez Scarlet Witch do portalu America Chavez, Doktor Strange i Christine z Ziemi-838 znajdują się w Nowym Jorku w uniwersum Sinister Strange, gdzie wszystko jest w ruinie i degradacji z powodu wtargnięcia. Potrzebując pomocy, udają się do nowojorskiego Sanctum, które jest w nieładzie i pod urokiem, gdy Sinister Strange patrzy na nich z okna swojej komnaty. Strange wchodzi do sanktuarium i wspina się po schodach do jego komnaty i zostaje powitanym przez Sinister Strange, który manipuluje nim, by myślał, że nie jest świadomy tego, kim jest. Sinister Strange zaczyna przedstawiać się jako ktoś, kto przegrał bitwę prowadzącą do zniszczenia jego wszechświata.

Jednak Strange zauważa ciemną magię, której używa Sinister Strange i uświadamia sobie, że posiada Darkhold. Błaga Sinister Strange, aby pomógł mu uratować Chavez i powstrzymać Wandę, jednak powoli ujawnia swoje prawdziwe oblicze Strange'owi i szczegółowo wyjaśnia, w jaki sposób jego miłość do Christine doprowadziła go do popełnienia okrucieństw, takich jak zabijanie innych alternatywnych wcieleń i bycie wyłącznie odpowiedzialnym za stan jego wszechświata. Następnie próbuje zawrzeć umowę z Strangem, aby przekazać mu Christine z Ziemi-838 w zamian za Darkhold, ale odmawia.

Śmierć[]

Zdając sobie sprawę, że jest zepsuty przez Darkhold, angażuje w bitwę z Sinister Strangem, który chce go zabić, aby siłą zatrzymać Christine dla siebie. Jednak Strange w końcu zdobywa przewagę i wysyła Sinister Strange'a przez okno jego komnaty, gdzie spada na śmierć, przebijając się przez własne ogrodzenie, gdy Christine patrzy z przerażeniem.

Osobowość[]

Sinister Strange zachował niektóre, jeśli nie większość, osobowości i cech Doktora Strange'a z Ziemi-616. Jest arogancki, egoistyczny i nieco cyniczny wobec życia, wierząc, że każde życie warte jest poświęcenia dla większego dobra. Przypuszcza się, że zachował również swoje dobre cechy, takie jak szlachetność i chęć uczenia się i pomagania innym w potrzebie, na przykład w jaki sposób Doktor Strange i Defender Strange pomogli Americe Chavez w zapobieganiu kradzieży jej mocy.

Jednak, podobnie jak większość jego innych alternatyw, ma intensywną miłość do Christine Palmer, która prowadzi go na mroczną ścieżkę, ponieważ początkowo był pogrążonym w żalu człowiekiem, który szuka miłości swojego życia i zrobi wszystko, aby to osiągnąć stąd zwracając się do Darkhold. Kiedy został zepsuty, większość jego dobrych cech jest ukryta pod jego bardziej złowrogą osobowością. Rozwija formę wstrętu do samego siebie, która prowadzi do całkowitej goryczy i mściwości, co skłoniło go do zabicia każdej wersji siebie, którą mógł znaleźć ze złości za to, że nie mógł być razem z Christine, jednak rozwinąłby czysty sadyzm za swoje czyny jak z dumą opowiadał Doktorowi Strange'owi o swoich działaniach z radością i bez żadnych wyrzutów sumienia.

Jego miłość do Christine ostatecznie przekształciła się w obsesję, która tylko podsyciła wpływ, jaki ma na niego Darkhold. Wreszcie, Sinister Strange ma również mroczne poczucie humoru, widoczne, gdy powiedział Strange'owi o zabijaniu swoich alternatywnych wcieleń, jest również niesamowicie niezdecydowany i sadystyczny, ponieważ prawie każda wersja Strange ma spokojną i wyrafinowaną postawę, jego zachowanie jest złośliwe i stale na krawędzi. Sugeruje się, że Sinister Strange początkowo odczuwał wyrzuty sumienia z powodu swoich działań i próbował je naprawić, ale jego ciągłe niepowodzenia doprowadziły go do dalszego szaleństwa i bardziej podatnego na zepsucie przez Darkhold do punktu, w którym nie odczuwał już wyrzutów sumienia.

Ciekawostki[]

  • Kiedy ukazał się pierwszy zwiastun filmu Doktor Strange w multiwersum obłędu, fani szeroko spekulowali, że Sinister Strange to Strange Supreme, alternatywny Doktor Strange widziany w A gdyby...?. Jednak, gdy ukazał się oficjalny zwiastun filmu, teoria ta okazała się błędna, gdy potwierdzono, że postać nosi imię Sinister Strange. Nawet Benedict Cumberbatch obalił tę teorię na kilka dni przed premierą filmu.
  • Co ciekawe, zarówno Sinister Strange, jak i Strange Supreme mają pewne podobieństwa, takie jak fakt, że popadli w nikczemność, używając czarnej magii z powodu ich miłości do Christine Palmer. Jednak Sinister Strange jest ponurą reprezentacją tego, czym mógłby się stać Supreme Strange, gdyby nie odkupił siebie.
    • Jak na ironię, Sinister Strange mówi, że zdanie „Sprawy wymknęły się spod kontroli”, które Charles Xavier twierdzi, było tym, co powiedział Supreme Strange jego wszechświata w odniesieniu do zniszczenia, które spowodował.
Advertisement