FANDOMZ drogi, głupcze! Nadchodzi Skorpion!

— Skorpion


Mac Gargan to superzłoczyńca pod pseudonimem Scorpion, wróg Spider-Mana i członek Insidious Six.

Pierwszy raz pojawia się w odcinku Jad Skorpiona.

Biografia

Spider-Man: The Animated Series

Początek

Mac Gargan pracował jako prywatny detektyw, ale wszyscy go wyśmiewali. Tyle wiadomo na temat jego przeszłego życia.

Pewnego razu zatrudnił go J. Jonah Jameson, który chciał odkryć, w jaki sposób Peter Parker robi zdjęcia Spider-Manowi.

W końcu powrócił do budynku Daily Bugle, gdzie narzekał na brak postępu w śledztwie. Nagle Jamesona i Gargana zaatakował Spider-Man. Po odejściu Pająka, Jameson wyjawił Garganowi swój kolejny plan - postanowił zrobić z niego bohatera na miarę Spider-Mana, aby w końcu unieszkodliwić szkodnika.

Eksperyment, prowadzony przez dr. Farley'a Stillwella przebiegł pomyślnie, a Skorpion został odziany w zielony strój wyposażony w ogon.

Walczył ze Spider-Manem, a w tym czasie Jameson obserwował całe zajście. Udało mu się go pokonać, lecz chwilę przed ściągnięciem mu maski doznał bólu, który towarzyszył transformacji.

Gargan był dalszy od człowieka, niż przedtem. Oskarżył Jamesona o zamienienie go w dziwadło, więc udał się do reaktora nuklearnego, aby się napromieniować i powrócić do dawnej postaci. Po przedłużającej się walce, Spider-Man poraził Scorpiona prądem, zapobiegając zniszczeniu miasta.

Insidious Six

Skorpion był częścią grupy Insidious Six stworzonej przez Kingpina, w celu zniszczenia Spider-Man. Pozostałymi członkami grupy byli Dr. Octopus, Rhino, Mysterio, Shocker i Kameleon.

Pierwszym ruchem grupy było sprowokowanie Spider-Mana do bójki. Takie zagranie okazało się być skuteczne, ale walka nie trwała długo, bo Pajęczak zaskakująco stracił moce. Był więc zmuszony do odwrotu i na kilka dni dosłownie zniknął.

Szóstka rozdzieliła się, aby szukać Spider-Mana. Gargan spotkał Octopusa przy domu Petera Parkera, więc zasugerował mu, aby pójść do niego po pomoc, wykorzystując swoją wiedzę o jego znajomości ze Spider-Manem. Octopus zgodził się, ale postąpił nieco inaczej - porwał jego ciocię May, żeby go zwabić i zmusić do współpracy.

Ostatecznie Insidious Six poniosło klęskę, obwiniając o to Kingpina. Po tym grupa rozpadła się.

Spotkanie z Vulturem

Co to za ptaszysko?! Dlaczego założyłeś ten głupi kostium? Jesteś jakimś wariatem?!

—Reakcja Skorpiona na widok Vulture'a.


Niedługo później, Skorpion odwiedził swojego stwórcę, Dr. Stillwella, który wtedy przebywał w szpitalu psychiatrycznym. Zabrał go do laboratorium Dr. Connorsa, gdzie zastał Curta rozmawiającego z Vulture'm. Gargan sprowokował walkę, ale panowie szybko się opamiętali, kiedy poznali swoje intencje. Vulture poprosił go o pomoc w schwytaniu Spider-Mana, aby ten mógł oddać mu zmutowane DNA.

Celem Skorpiona było użycie na sobie Neogenicznego Rekombinatora, aby powrócić do dawnej postaci. Spider-Man wpadł w sidła Skorpiona. Po pewnym czasie do walki dołączył też Jaszczur, ale na szczęście Connors powrócił do ludzkiej formy. W czasie walki pomiędzy Skorpionem, a Spider-Manem, Stillwell aktywował autodestrukcję Rekombinatora, aby upewnić się, że już nigdy nie powstanie podobny potwór do Skorpiona.

Kiedy nastąpiła eksplozja, Skorpion zdał sobie sprawę, że już nie ma nadziei na ponowne bycie normalnym. Z tego powodu lamentował, głośno krzycząc. W tym czasie Stillwell zniknął, po czym słuch o nim zanikł.

Schwytany przez Smythe'go

Jak się okazało, Skorpion w jakiś sposób znalazł Vulture'a i uwięził go w swoim domu. W telewizji usłyszał ogłoszenie Dr. Connorsa o pomoc w finansowaniu badań nad nowym Rekombinatorem.

Skorpion ukradł pieniądze, zapewne po to, aby pomóc Connorsowi. Powiedział tłumowi, że nie chce nikogo skrzywdzić, ale pojawienie się Spider-Mana wściekło go na tyle, że dał się sprowokować do walki.

Okazało się, że była to pułapka, ponieważ Pająk był zmuszony spełniać rozkazy Alistaira Smythe'go, który schwytał jego kochankę - Czarnego Kota.

Smythe potrzebował jego kodu genetycznego do eksperymentu nad Silvermane'm. Skorpion zdołał uciec, dzięki pomocy jego narzeczonej, która wypuściła Vulture'a, aby go uwolnić.

Wystąpienia

 • Jad Skorpiona (sezon 1)
 • Podstępna Szóstka (sezon 2)
 • Ostatnia bitwa Podstępnej Szóstki (sezon 2)
 • Totalny koszmar (sezon 2)
 • Partnerzy (sezon 4)
 • Ślub (sezon 5)
 • Sześciu Zapomnianych Wojowników, część 1 (sezon 5)
 • Sześciu Zapomnianych Wojowników, część 2 (sezon 5)
 • Sekret Sześciu (sezon 5)
 • Szóstka znów w akcji (sezon 5)
 • Cena bohaterstwa (sezon 5)

Relacje

Sojusznicy

Wrogowie

Galeria

Ciekawostki

 • W pierwszym i drugim sezonie głosu użyczał mu Martin Landau, a w czwartym i piątym sezonie zrobił to Richard Moll.
  • W polskiej wersji językowej głosu użyczył mu Andrzej Gawroński.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.