FANDOMSkrzydlate bestie – gigantyczne latające stworzenia, podobne do Smoków występujące w trylogii Władca Pierścieni. Pojawiły się również w serii filmów o Śródziemiu Petera Jacksona w trylogii Władca Pierścieni, pojawiających się w filmach Władca Pierścieni: Dwie wieże i Władca Pierścieni: Powrót króla.

Czarnoksiężnik z Angmaru i inne Nazgûle używały ich jako wierzchowców podczas Wojny o Pierścień.

Historia

Kiedy Dziewięciu Nazguli straciło swoje wierzchowce podczas pogoni za Frodem, Sauron podarował im w zamian Skrzydlate bestie.

Po tym jak Drużyna Pierścienia opuściła Lothlórien i obozowali na zachodnim brzegu rzeki Anduin, zobaczyli "wielkie skrzydlate stworzenie, czarniejsze niż doły w nocy". Kiedy Legolas podniósł wielki łuk Lórien i wystrzelił z niego strzałą, bestia wydała "ostry rechotliwy krzyk" i zniknęła w mroku wschodniego brzegu.

Frodo, Sam i Gollum napotkali Skrzydlatą bestię podczas przechodzenia przez Martwe Bagna, gdzie Gollum nazwał zwierzęta "widmami na skrzydłach".

Według wodza Harrowdale, upadła bestia przeleciała nad Edoras i pochyliła się nad Meduseld. Opisał to jako ciemność w kształcie potwornego ptaka.

Kiedy Faramir, kapitan Gondoru, uciekał z oblężonego miasta Osgiliath w drodze do Minas Tirith, był wielokrotnie nękany przez Nazgule dosiadające Skrzydlatych bestii. Zostały one jednak przepędzone przez Gadalfa.

Podczas bitwy o Polach Pelennoru, Czarnoksiężnik z Angmaru przybył na pole bitwy na Skrzydlatej bestii. Kiedy król Upiorów Pierścienia z powodzeniem zranił króla Teodena, Éowina jako Dernhelm zabija Skrzydlatą bestię. Skrzydlate bestie brały udział później w bitwie pod Czarną Bramą, gdzie walczyły z Wielkimi Orłami i ich wodzem Gwaihirem. Nieznany jest ich los po zniszczeniu Saurona.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.