FANDOMSmaug, znany również jako Smaug Złoty – główny antagonista powieści "Hobbit, czyli tam i z powrotem" z 1937 roku autorstwa J.R.R. Tolkiena i jej adaptacji. W filmowej trylogii Hobbita jest jednym z trzech głównych antagonistów obok Azoga oraz Saurona. Pojawia się tylko na moment w filmie "Hobbit: Niezwykła Podróż" oraz jest tytułowym złoczyńcą w filmie "Hobbit: Pustkowie Smauga"

W adaptacji głosu użyczył mu Benedict Cumberbatch, z kolei w polskiej wersji Jacek Mikołajczak.

Biografia Edytuj

Hobbit, czyli tam i z powrotem Edytuj

Do uzupełnienia!

Trylogia filmowa Edytuj

Hobbit: Niezwykła Podróż Edytuj

Na początku filmu zostaje opowiedziana jego historia i to, jak zdobył Erebor. Pod koniec filmu widać jego oko, które się otwiera.

Hobbit: Pustkowie Smauga Edytuj

Smaug pojawia się jako tytularny główny antagonista. Kiedy Bilbo Baggins zostaje wysłany do samej góry, podczas gdy Krasnoludy czekają na zewnątrz, a Gandalf znajduje się w Dol Guldur. Bilbo zaczyna szukać Arcyklejnotu, ale przypadkowo budzi Smauga, ale zanim Smok dostrzega go, Bilbo nakłada Jedyny Pierścień, ale w końcu ujawnia się Smaugowi.

Bilbo udaje wielbiciela Smauga, ale on zdaje sobie sprawę z prawdziwych intencji Hobbita. Smaug zaczął mówić o zbliżającej się wojnie. Samug wyjawił Hobbitowi, że wie, że Thorin wysłał Bilba do skradnięcia Arcyklejnotu. Bilbo udawał, że nie wie o co chodzi, ale to było bez sensu, gdyż Smaug nie dawał się nabrać. Jeszcze przez chwilę rozmawiał z Bilbem o złocie i Thorinie. W pewnym momencie Bilbo dostrzegł ranę na ciele Smoka, a następnie próbował ukraść Arcyklejnot. Zdenerwowany Smaug próbował spalić Bilba, ale mu się to nie udało, gdyż Bilbo ponownie użył Jedynego Pierścienia. To jeszcze bardziej rozdrażnia Smauga, przez co ten zaczyna ziać ogniem na oślep i niszczyć wszystko w około.

Smaug ostatecznie odnajduję Bilba, Thorina oraz resztę krasnoludzkiej kompanii i natychmiast próbuje ich spalić, ale oni uciekają. W końcu Thorin wymyślił sposób na zabicie Smoka. Krasnoludy zwabiły go do kuźni i tam nakłoniły go do rozpalenia pieców hutniczych. W czasie pościgu za Bilbem, Smaug natrafił na złoty posąg. Zaczął mu się przypatrywać, ale złoto zaczęło się topić, a Smaug zaczął się topić.

Niestety dla krasnoludów ich plan się nie powiódł. Smaug wyskakuje ze stopionego złota i zmierza w kierunku bramy głównej. Następnie udaje się do Miasta na Jeziorze, chcąc ukarać ludzi za pomoc krasnoludom.

Hobbit: Bitwa Pięciu Armii Edytuj

Rozgniewany Smaug atakuje Miasto na Jeziorze, niszcząc je przytym doszczętnie. Bard po ucieczce z celi usiłował zabić go strzelając do niego z łuku. Ale jego wszystkie starania były bezowocne, gdyż normalne strzały nie mogły przebić skóry smoka.

Syn Barda przyniósł jednak ojca Czarną Strzałę, aby jego ojciec mógł użyć jej przeciwko Smaugowi. Smaug dostrzegł Barda oraz Bain i zmierzał ku nim, by ich zabić. Jednak Bard dostrzegł słaby punkt smoka i trafił w niego Czarną Strzałą. Smaug wzbił się w powietrze, a następnie spadł martwy na miasto, zabijając przy tym Władcę Miasta na Jeziorze.

Galeria Edytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.