FANDOMSmoki – antagonistyczna rasa z uniwersum Śródziemia pojawiający się w książkach Silmarillion oraz Hobbit, czyli tam i z powrotem.

Historia

W scenerii Śródziemia początki Smoków są niejednoznaczne, ale wiadomo, że zostały stworzone przez Morgotha ​​w pewien sposób (prawdopodobnie przez zepsucie wcześniej istniejącej rasy, podobnie jak w przypadku Balrogów). Równolegle z Balrogami Smoki należały do ​​największych sług Morgotha, ale zostały w większości zniszczone podczas epickich bitew Pierwszej Ery, w tym ich najwięksi przedstawiciele, Ancalagon Czarny oraz Glaurung.

Jednak niektórym smokom udało się uciec i wycofać do różnych zakątków Śródziemia, gdzie zamieszkały i terroryzowały mieszkańców Śródziemia. Wiadomo, że smoki przyczyniły się do śmierci wielu krasnoludów oraz zniszczenia ich Pierścieni Władzy. W W 2770 roku Trzeciej Ery smok Smaug napadł na miasta Dale i Erebor. Zniszczył miasta, wypędził ich mieszkańców, a sam zamieszkał w Ereborze śpiąc na tamtejszych skarbach. 171 lat później do Ereboru przybyła Kompania Thorina, która doprowadziła do tego, że Smaug zginął z ręki Barda Łucznika.

Dalsze losy smoków pozostają nieznane. Możliwe, że wyginęły lub też zaszyły się w niedostępnych częściach Ardy. Można jednak przyjąć, że smoki pojawią się podczas Dagor Dagorath.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.