Złoczyńcy Wiki
Advertisement
Disambig.svg Nazwa tego hasła odnosi się do więcej niż jednego pojęcia.

Zobacz inne pojęcia – Surtur


Surtur – ognisty demon oraz władca Muspelheimu. W filmie Thor: Ragnarok pełni rolę pobocznego antagonisty, który pod koniec filmu zabija Helę oraz niszczy Asgard.

Biografia

Wczesne życie

Przez niezliczone stulecia w kulturze Asgardu zapowiadane było wydarzenie, które przyniosłoby zniszczenie ich rodzinnej planety. Wydarzenie znane jako Ragnarök ma się odbyć, gdy demon ognia Surtur, wzmocniony przez Wieczny Płomień, wyzwoli swój gniew na Asgard i pochłonie go w ogniu.

Próbując zapobiec spełnieniu się fatalnego proroctwa, król Odyn wypędził Surtura do Muspelheimu i zamknął Wieczny Płomień w skarbcu pod swoim pałacem.

Thor: Ragnarok

Dwa lata po bitwie o Sokowię, Thor bezskutecznie szukał Kamieni Nieskończoności, przez co został uwięziony przez Surtura. Surtur ujawnia, że ​​ojciec Thora Odyn nie jest już w Asgardzie i że królestwo wkrótce zostanie zniszczone w proroczym Ragnaröku, gdy Surtur połączy swoją koronę z Wiecznym Płomieniem, który płonie pod miastem. Thor pokonał Surtura i zdobył koronę, wierząc, że powstrzymał Ragnarök.

Jakiś czas później, gdy Thor przybył, by odzyskać Asgard z rąk Heli, nie mógł jej pokonać sam. Przy ocalałej populacji Asgardów, którzy opuszczali Asgard na dużym statku, Thor podjął decyzję o urzeczywistnieniu Ragnaröka i użyciu mocy Surtura do pokonania i zabicia Heli. Wiedząc, że ludzie z Asgardu są w niebezpieczeństwie, nakazał Lokiemu, by umieścił koronę Surtura w Wiecznym Płomieniu. Surtur kilka chwil później powstał i zamienił się w olbrzyma, niszcząc znajdujące się przed nim bezradne miasto Asgard. Surtur wbił ostrze, jak przepowiedziano w proroctwie, prosto w Asgard, które przypadkowo zabiło Helę.

Thor, Loki i pozostali Asgardczycy patrzyli, jak ich miasto płonie i wnika w pustkę.

Galeria

Advertisement