Nie chcę być taka jak one.

—Susan po byciu wyproszoną z bankietu przez Jej Wysokość Wiedźmę.


Susan Irvine znana też jako Panna Irvine to antagonistka drugoplanowa, która została bohaterką występująca w adaptacji filmowej z 1990 roku, powieści dla dzieci The Witches z 1983 roku napisanej przez Roalda Dahla.

W rolę Susan Irvine w filmie z 1990 roku, wcieliła się Jane Horrocks.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Susan Irvine, częściej nazywana Panną Irvine, to złowroga wiedźma oraz sekretarka będąca prawą ręką Jej Wysokości Wiedźmy, czyli najokrutniejszej kobiety chodzącej po świecie, która udawała zwykłą kobietę o imieniu Eva lub Evangeline Ernst.

Panna Irvine towarzyszy swojej pracodawczyni w hotelu, który został wybrany na sabat czarownic oraz zawsze jej towarzyszy aby realizować jej rozkazy.

Susan jest obecna podczas spotkania czarownic a następnie pomaga Jej Wysokości Wiedźmie zdjąć maskę ujawniając jej przerażający wygląd a następnie sama zdejmuje perukę z głowy.

Tuż pod sam koniec filmu, Susan zostaje wyproszona z bankietu dla wiedźm przez Evę mówiąc jej, że jest tutaj w pracy a nie po to aby się bawić. Takie zachowanie irytuje rozgoryczoną Susan, która postanawia zrezygnować z pracy bycia prawą ręką Jej Wysokości Wiedźmy. Wiedźma wraca do pokoju i urządza dla siebie mały bankiet jednocześnie mówiąc do siebie, że nie chce być taka jak inne wiedźmy. Jednak wyproszenie z bankietu ratuje ją przed losem innych wiedźm. Nieco później, Susan wchodzi do restauracji tylko po to aby zobaczyć jedno wielkie zamieszanie spowodowane przez wiedźmy zamienione w myszy oraz pracowników hotelowych próbujących je zabić i jest tym faktem zszokowana.

Po tym jak Jej Wysokość Wiedźma wraz z innymi angielskimi wiedźmami, została zabita, Panna Irvine wydaje się być tym faktem zadowolona. Następnego dnia Luke i jego babcia mają zamiar wyjechać z hotelu, ale Luke wcześniej wręcza Susan jego adres w Wielkiej Brytani. Susan uśmiecha się gdy wyjeżdżają z hotelu i postanawia przejść na ścieżkę dobra stając się dobrą wiedźmą porzucając jednocześnie swoje nikczemne zamiary wobec dzieci. Susan jedzie do domu Luke'a i przywraca mu jego ludzką postać oraz oddaje mu jego dwie myszy po czym odjeżdża machając mu na pożegnanie dodatkowo ujawniając Luke'owi i jego babci, że nie potrzebuje już rękawiczek ponieważ od teraz ma normalne dłonie w związku z tym, że jest dobrą wiedźmą.

Osobowość[edytuj | edytuj kod]

Tak jak jej szefowa, Panna Irvine wydaje się nienawidzić dzieci i chce powodować u nich jak największy ból. W przeciwieństwie do innych wiedźm, Susan wydaje się być zdegustowana zachowaniem wiedźm gdy te zmieniają Luke'a w mysz a kiedy została odrzucona przez Jej Wysokość w uczestniczeniu w bankiecie mówiła do siebie, że nigdy nie chciała do nich należeć. Gdy stała się dobrą wiedźmą, Susan zaczęła pokazywać o wiele radośniejszą i pozytywną osobowość, radośnie chichotając podczas rzucania zaklęć.

Ciekwaostki[edytuj | edytuj kod]

  • Susan nie pojawiła się w książce i została stworzona na potrzeby filmu.
  • Nie wiadome jest czy Susan Irvine to jej prawdziwe imię i nazwisko czy tylko przykrywka tak jak w przypadku Jej Wysokości Wiedźmy.
  • Roald Dahl znienawidził film z powodu zmienionego zakończenia w którym Susan przywraca Luke'owi jego ludzką postać.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.