FANDOMSzeloba – jest to Wielki Pająk zamieszkujący przełęcz Cirith Ungol. Ostatnia przedstawicielka dzieci Ungolianty – olbrzymiego pająka, który jako jeden z nielicznych nie podlegał Melkorowi.

Występuje w filmie Władca Pierścieni: Powrót Króla z 2003 jako poboczny antagonista.

Biografia

Władca Pierścieni: Powrót Króla

Wiadomo, że w przeszłości Szeloba żyła wraz z matką i rodzeństwem w Beleriandzie. Później natomiast osiedliła się w jaskiniach Cirith Ungol – przełęczy umożliwiającej wejście do Mordoru.

Szeloba strzegła przełęczy i pożerała wszystkich, którzy weszli do jej jaskiń. Pewnego razu znalazł się tam Gollum, jednak uniknął pożarcia z powodu swej mizerności. Ponadto, stał się jej sługą.

Wprowadził do Cirith Ungol hobbita Froda Bagginsa, który niósł Pierścień Władzy i chciał dostać się do Mordoru, aby go zniszczyć. Gollum pragnący Pierścienia liczył, że wśród zwłok hobbita znajdzie swój "skarb".

Szeloba ścigała Froda po jaskiniach, aż w końcu ukąsiła go z zaskoczenia i zawinęła w kokon. Jej jad tym razem miał na celu jedynie sparaliżowanie go. Z pomocą przybył Samwise Gamgee, który po walce z pająkiem zdołał trafić ją w brzuch mieczem. Ranna Szeloba schowała się w swoich jaskiniach i najprawdopodobniej przeżyła.

Galeria

Ciekawostki

  • Sauron był świadomy obecności pająka w Cirith Ungol. Nie przeszkadzało mu to, bowiem Szeloba strzegła przejścia, którym wędrowcy mogli bez kłopotu wejść do Mordoru. Ponadto, uważał się za jej powiernika, choć w rzeczywistości wcale tak nie było. Dodatkowo, często wysyłał do jej jaskini mniej potrzebnych orków, aby mogła zapolować.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.