Szturmowcy to żołnierze, którzy pojawili się jako wspierający antagoniści w oryginalnej, starej trylogii Gwiezdnych wojen. Po upadku Imperium Galaktycznego, zostali powołani do służenie Najwyższemu Porządkowi, jako Szturmowcy Najwyższego Porządku.

W następstwie Wojen Klonów żołnierze-klony, którzy służyli Galaktycznej Republice, stali się pierwszymi szturmowcami, których zadaniem było tłumienie zbuntowanych światów i egzekwowanie nowej woli Imperatora w galaktyce. Z biegiem czasu klony zostały wycofane z służby imperialnej, pozostawiając szeregi szturmowców otwarte dla ludzkich rekrutów, którzy przyszli na świat w naturalny sposób. Mimo że walczyli przeciwko Sojuszowi Rebeliantów podczas galaktycznej wojny domowej, Imperium ostatecznie zostało pokonane, a Imperator zabity w bitwie pod Endor. Niedobitki Imperium zostały następnie zmuszone przez Nową Republikę do podpisania Porozumienia Galaktycznego. Wśród jego warunków traktat pokojowy zakazał rekrutacji i mobilizacji szturmowców. Jednakże nowa generacja szturmowców była szkolona pod kierunkiem Najwyższego Porządku, junty wojskowej inspirowanej ideologią imperium i zdecydowana odzyskać dziedzictwo Imperium.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wczesna historia[edytuj | edytuj kod]

Gdy Wojna Klonów dobiegła końca, żołnierze-klony, którzy bronili Starej Republiki, pojawili się jako przerażający egzekutorzy Nowego Porządku. Kiedy Imperator Palpatine ogłosił powstanie pierwszego Imperium Galaktycznego, klony Jango Fetta zostały ponownie ochrzczone jako imperialni szturmowcy. Bez przewodnictwa swoich oficerów Jedi szturmowcy zostali "odcięci", by brutalnie egzekwować nową imperialną doktrynę, do której szybko zbudowali reputację bezlitosnych, bezkompromisowych żołnierzy indoktrynowanych bezwarunkową lojalnością wobec Imperatora Palpatine'a.

Początkowo Korpus Szturmowców składał się prawie wyłącznie z żołnierzy klonów na podstawie DNA Fetta. Obejmowały one pozostałe klony, które zostały wyhodowanych na Kamino, uzupełnione przez miliony klonów stworzonych na Coruscant i Centax-2 dzięki technologii Spaarti oraz trzy nowe partie klonów szturmowców hodowanych na Terytoriach Zewnętrznych Rubieży. W tym czasie ślady przestarzałego pancerza klonów pozostały w projekcie ich nowego i ulepszonego pancerza. Jednakże szeregi szturmowców przestały być zdominowane przez potomstwo Fetta po Bitwie o Kamino w 12 BBY.

Pośród pierwszych bitew, które umocniły wizerunek szturmowców jako elitarnych żołnierzy, Kashyyyk był planetą, która była dwa razy przykładem, by pokazać imperialną brutalność każdemu, kto rozważał bunt przeciwko Imperium. Darth Vader brał udział w pierwszej i drugiej inwazji na Kashyyyk, osobiście prowadząc kontyngent klonów szturmowców, aby podporządkować populację planety Wookiee, a także ścigać zbiegłych członków Zakonu Jedi. Dowódca Appo, dowódca 501 Legionu i jeden z pierwszych szturmowców, został zabity przez Jedi Roana Shryne podczas pierwszego ataku Imperium na Kashyyyk.

Galaktyczna Wojna Domowa[edytuj | edytuj kod]

Zanim galaktyczna Wojna Domowa rozpoczęła się na dobre, klony Jango Fetta zostały wyparte przez klony oparte na różnych wzorach około 9 BBY, a niedługo potem zostały zastąpione przez ludzi. W ten sposób klony Fetta zostały ironicznie zredukowane do statusu mniejszości po latach wypełnienia szeregów szturmowców.

Pomimo napływu nowych żołnierzy z różnych źródeł, szeregi pozostały zdominowane przez ludzkich mężczyźn, odzwierciedlając w ten sposób wysoką kulturę Nowego Porządku. W 0 BBY, mniej więcej jedna trzecia szturmowców była klonami opartymi na DNA Fetta, a rekruci stali się większością w Korpusie Szturmowców. Służba w Korpusie Szturmowców była otwarta zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet, ale żeńskie wersję szturmowców były niezwykle rzadkim przejawem pod rządami Palpatine'a i średnio w całym legionie nie było nigdy więcej niż trzech takich szturmowców. Pomimo tej rozbieżności niektóre służyły w elitarnych jednostkach, takich jak Gwardia Coruscant.

Żeńskie wersje szturmowców przeszły tak samo ciężki trening, jak ich męskie odpowiedniki. Do korpusu szturmowców wybierano tylko najlepszych z najlepszych rekrutów. Po przyjęciu do korpusu szturmowców każdy żołnierz traktowany był jako równy. Nie było różnic między mężczyznami i kobietami. Mieli nawet wspólne baraki. Mając dokładnie taką samą zbroję białego szturmowca, nie można było odróżnić szturmowca płci męskiej lub żeńskiej.

Przez dwadzieścia trzy lata szturmowcy przeżyli kilka znanych klęsk na dużą skalę, przynajmniej do czasu katastrofalnej klęski Imperium w bitwie pod Endor. Cały legion szturmowców, wspierany przez AT-ST, poniósł upokarzającą stratę, która była prawie całkowicie nieprzewidywalna, biorąc pod uwagę wszystkie zalety Imperium zarówno w kosmosie, jak i na Endorze. Pomimo przewagi liczebnej, zaawansowanej broni i doskonałego treningu, szturmowcy zostali całkowicie pokonani przez mały zespół ds. Infiltracji Sojuszu Rebeliantów, który był wspierany przez Ewoków, małych i wydawałoby się mało znaczących tubylców dla obrony Endoru. ​​Palpatine naturalnie przeoczył ich jako zagrożenie. To był druzgocący błąd, który kosztował Imperium nie mniej niż jego niegdyś niezłomny uścisk galaktyki.

Szturmowcy zostali całkowicie zaskoczeni; w swojej arogancji zaczęli łamać rangę i dzielić na małe grupy, aby polować na Ewoki. Ale bez widocznego sposobu przeciwdziałania różnorodności taktyki partyzanckiej stosowanej przez Ewoki, szturmowcy byli systematycznie pokonywani przez pozornie słabszych przeciwników. Wiadomość o porażce potężnych imperialnych szturmowców przeciwko niewielkiej grupie Rebeliantów i prymitywnej rasie na Endorem, leśnym księżycu w połączeniu ze śmiercią zarówno imperatora Palpatine'a, jak i Dartha Vadera, pobudziła liczne światy do pełnego buntu przeciwko imperialnej dyktaturze.

Wiele prób odwrócenia wojny na korzyść Imperium ostatecznie zakończyło się porażką. Znany wielki admirał Thrawn odzyskał kilka komor klonujących Spaarti, aby zbudować nową armię klonów-szturmowców. Jednak z powodu przedwczesnej śmierci oficera Chissów szturmowcy nie byli w stanie zniszczyć Nowej Republiki bez przewodnictwa Thrawna. Nawet kilka ponownych narodzin Imperatora Palpatine'a, dokonanie, które osiągnął poprzez przeniesienie swojej esencji na różne ciała klonów samego siebie, nie doprowadziło do pełnego przywrócenia Imperium. Przez cały ten czas szturmowcy ponosili serię katastrofalnych klęsk, które spowodowały znaczne oniżenie ich liczby. Ponieważ liczba ofiar znacznie wzrosła, Korpus Szturmowców był niemal wyłącznie wspomnieniem 22 ABY, ponieważ ich szeregi zmniejszyły się z wyczerpania, a nawet z dezercji.

Gdy wojna weszła w ostatnią fazę, dawne Imperium Galaktyczne zostało zredukowane do niewielkiego terytorium, które obejmowało kilka sektorów Zewnętrznych Rubieży, inaczej zwanych Resztkami Imperium. Resztka nadal używała szturmowców w bitwach do czasu podpisania Porozumienia na Bastionie w 19 ABY, kończąc tym samym galaktyczną Wojnę Domową z kapitulacją Imperium. Pomimo wysokiej liczby ofiar w czasie wojny, Korpus Szturmowców ostatecznie przetrwał pod Imperialnym Resztkami i innymi państwami upadłego Imperium, choć jako złamany cień dawnej świetności. Po podpisaniu traktatu szturmowcy zostali zredukowani do funkcji wartowniczych i policyjnych na kilku tysiącach światów pozostających pod kontrolą Imperium. Jednak niektórzy szturmowcy walczyli jako elitarni żołnierze pod rządami Drugiego Imperium, imperialnej frakcji, która dążyła do przywrócenia chwały pierwszych

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.