Złoczyńcy Wiki
Advertisement
Disambig.svg Nazwa tego hasła odnosi się do więcej niż jednego pojęcia.

Zobacz inne pojęcia – Thanos

Uwaga!
Ten złoczyńca jest Prawie Czystym Złem. Oznacza to, że ten złoczyńca jest wyjątkowo nikczemną postacią, aczkolwiek z różnych powodów nie jest wystarczająco nikczemny, aby kwalifikować się jako pełnoprawne Czyste Zło. Może się on nie kwalifikować dlatego, że, pomimo popełnionych okrucieństw i złego charakteru, ma pojedynczą, minimalnie pozytywną cechę lub dokonał co najmniej jednego dobrego czynu, ewentualnie, nie spełnia on wystarczających warunków jako Czyste Zło w porównaniu z innymi całkowicie nikczemnymi złoczyńcami w tym samym dziele. Zawsze się to jednak może zmienić, jeśli np. na skutek nowych wydarzeń lub popełnionych nowych czynów w fabule, złoczyńca może zostać uznany za pełnoprawne Czyste Zło.
Circle spoiler alert.png
Uwaga!
Ta strona zawiera główne spoilery. Jeśli nie chcesz znać ważnych informacji na temat fabuły/elementów związanych z postacią, nie powinieneś czytać tego artykułu poza tym ostrzeżeniem: Nie ponosimy odpowiedzialności za jakiekolwiek negatywne skutki, jakie te fakty mogą mieć na użytkownika chcącego jednak przeczytać ten artykuł.


Jestem... nieunikniony.

—Najsłynniejsza kwestia Thanosa.

Wiem, jak to jest coś stracić. Czuć się tak desperacko, że masz rację, a mimo to zawiodłeś. To jest przerażające. Zamienia nogi w galaretkę. Ale pytam cię, po co? Bój się, uciekaj od niego... przeznaczenie przybywa tak samo. A teraz jest tutaj. A może powinienem powiedzieć... ja jestem.

—Przemowa Thanosa.

Powinieneś był celować w głowę!

—Ranny Thanos, zanim pstryknął palcami i wymazał połowę życia we wszechświecie.


Thanos jest głównym antagonistą w wielu filmach z serii Marvel Cinematic Universe. Jest potężnym wojownikiem, który włada armią Chitauri. Sprzymierzył się z Lokim, a następnie z Ronanem. Obaj jego sojusznicy zawiedli, Loki został pokonany przez Avengers, a Ronan go zdradził. Nie zyskał nic poza stratą lojalności dwóch córek - Gamory i Nebuli. Mając dość ciągłych niepowodzeń swoich podwładnych, Thanos zmusił Eitriego do stworzenia dla niego Rękawicy Nieskończoności, zdecydował się sam poszukać lokalizacji Kamieni Nieskończoności.

Thanos zaangażował się w okrutną krucjatę w celu zdobycia Kamieni Nieskończoności. Podczas swojej misji zarówno Thanos, jak i jego Czarny Zakon najechali wiele planet i zabili tysiące, aby zdobyć kamienie, w tym Lokiego i Asgardczyków. To zadanie zmusiło nawet Thanosa do poświęcenia swojej ukochanej córki Gamory, aby zdobyć Kamień Duszy. Thanos wkrótce został wyzwany przez sojusz obejmujący największe zespoły wszechświata, w którego skład weszli Avengers i Strażnicy Galaktyki. Ostatecznie Thanos zdobył wszystkie Kamienie Nieskończoności i użył ich do ukończenia swojego celu - wymordowania połowy populacji wszechświata.

Jego działania zostały jednak ostatecznie cofnięte, gdy Avengersom udało się odzyskać Kamienie Nieskończoności podczas podróży w czasie. Niedługo potem, alternatywna wersja Thanosa z przeszłości przybyła do teraźniejszości, próbując zniszczyć Avengers i wymazać cały wszechświat, aby stworzyć nowy, ale został pokonany i wymazany z istnienia raz na zawsze, zanim mógł zrealizować swój plan. Jednak nawet po jego śmierci działania Thanosa nadal nawiedzały Avengersów.

Zagrał go Josh Brolin, który grał także Cable'a w filmie Deadpool 2.

Biografia[]

Wczesne życie[]

Thanos urodził się jako członek Tytanów, rasy potężnych, boskich istot, które wyewoluowały na planecie Tytan. Thanos bezwarunkowo kochał swój lud i desperacko starał się ocalić Tytan, gdy planeta stanęła w obliczu zagrożenia przeludnieniem. Thanos zasugerował zabicie połowy populacji, jednak jego pomysł został uznany za zbyt drastyczny i został odrzucony przez jego lud, co spowodowało, że Tytan został następnie zdewastowany i przekształcił się w niezdatną do zamieszkania planetę. Innym skutkiem tej dewastacji było to, że gatunek Tytanów był na skraju całkowitego wymarcia.

Jakiś czas po upadku ojczyzny, Thanos doszedł do przekonania, że ​​wielkie pęcznienie życia wszechświata wyczerpało jego ograniczone zasoby i ostatecznie spowodowało zniszczenie samego wszechświata. Stąd, aby ocalić inne planety przed losem Tytana, Thanos stał się zdobywcą świata, poruszając się po wszechświecie i niszcząc połowę całego życia na planetach, które pokonał dzięki swojej ideologii równoważenia wszechświata. Thanos zdobył straszliwą reputację jako galaktyczny watażka, ze względu na jego ogromną moc, a nawet rządzenie regionem kosmosu i zdobycie kontroli nad śmiercionośnymi armiami Chitauri i Outriders.

Trenowanie dzieci[]

Szukając siły, Thanos zebrał sieroty z każdej pokonanej przez siebie rasy. Jego najstarszymi dziećmi byli Corvus Glaive, a także Cull Obsidian i Proxima Midnight. Czterej wojownicy, z których wszyscy byli oddani rozkazom Thanosa, stanowili Czarny Zakon. Podczas gdy Thanos i jedno z jego dzieci, Ebony Maw, zabijali połowę ludzi Zehoberei, aby zrównoważyć Zen-Whoberi, uwagę Thanosa przykuła młoda Zehoberei o imieniu Gamora, która odpychała się od jednego z żołnierzy Chitauri.

Spoglądając w dół na Gamorę, Thanos zapytał, co się stało, a ta zażądała informacji, gdzie jest jej Matka, wciąż patrząc na Szalonego Tytana, bez strachu w jej oczach. Gdy ukląkł na kolana, by na nią spojrzeć, Thanos zafascynował się wyraźną siłą dziecka, a następnie zapytał, jak ma na imię. Następnie skomentował, że ma potencjał wojowniczki, po czym podał Gamorze rękę i obiecał jej pomóc.

Thanos odciągnął młodą Gamorę i zaproponował jej podziwianie noża, pokazując Gamorze, jak ostrze jest idealnie wyważone. Podczas gdy Gamora była rozproszona, Thanos i Maw zaczęli masakrować połowę wszystkich ludzi Zehoberei, w tym całą rodzinę Gamory. Thanos zaadoptował Gamorę jako swoją córkę, szkoląc ją, by stała się najgroźniejszą kobietą w galaktyce i w rezultacie naprawdę dbał o nią.

Nawet gdy Gamora zmieniła się z oddanej służącej w kipiącą nienawiścią do niego, Thanos nadal wierzył, że może stać się wobec niego lojalna i odziedziczyć jego tron. Zmasakrował też Luphomoidów i adoptował Nebulę, by była kolejnym oddanym i zabójczym zabójcą. Od tamtej pory Nebula trenowała z Gamorą i wielokrotnie przegrywała, Thanos zastępował jej części ciała mechanicznymi protezami, aby ją wzmocnić. W bliżej nieznanym okresie Inny dołączył do grona jego sług.

Avengers (2012)[]

Pojawia się na początku filmu, kiedy to Inny mówi mu, że Tesseract znajduje się na Ziemi. Informuje go również, że Loki jest gotowy by poprowadzić armię Chitauri do walki z Ziemią.

Pod koniec filmu Inny mówi mu o porażce Lokiego na Ziemi i o tym, że ludzkość nie jest tak słaba, jak twierdził Asgardczyk. Thanos wstaje z tronu i złowrogo się uśmiecha.

Strażnicy Galaktyki (2014)[]

Thanos zawiera układ z Ronanem i na jego polecenie, Gamora, Nebula oraz Korath zaczynają służyć Ronanowi.

Thanos zostaje zdradzony przez Gamorę, która dołącza do Strażników Galaktyki. Po tym zajściu natychmiast wzywa do siebie Ronana, który zabija Innego. Thanos nie reaguje na to, ale jest zły na Ronana, gdyż ten nie przyniósł mu kuli z Kamieniem Mocy w środku. Grozi mu, po czym ten drugi się oddala.

Jakiś czas później Ronan zdobywa kulę. W rozmowie Ronan mówi mu, że nie jest mu do niczego potrzebny i, że sam wykorzysta moc Kamienia. Nebula i Korath również go zdradzają.

Avengers: Czas Ultrona (2015)[]

Po klęsce Ultrona, Thanos pojawia się w końcowej scenie filmu. Znajduje się w białym pokoju i nakłada rękawicę Nieskończoności przysięgając zebrać wszystkie sześć kamieni.

Strażnicy Galaktyki Vol. 2 (2017)[]

Thanos nie pojawia się w filmie, ale jest wspomniany raz przez Nebulę, która gniewnie obwinia Gamorę za całe życie bólu i nędzy, które poniosła z rąk Thanosa. Nebula po pomocy Strażnikom w pokonaniu Ego, postanawia wyruszyć, aby zgładzić Thanosa.

Thor: Ragnarok (2017)[]

Po zniszczeniu Asgardu i ewakuacji jego mieszkańców, statek Thora i Lokiego zmierzał ku Ziemi. Nagle został on jednak przechwycony przez ogromny statek Thanosa, który zamierzał odebrać Kamień Przestrzeni (Tesseract), ocalony przed zagładą Asgardu.

Avengers: Wojna bez Granic (2018)[]

W filmie Thanos po raz pierwszy wysłał swoją elitarną drużynę adoptowanych dzieci (znaną jako Czarny Zakon), by zaatakować statek Asgardczyków, wiedząc, że Loki opanował Tesserakt przed zniszczeniem Asgardu. Gdy wszyscy Asgardczycy są masakrowani, a Hulk zostaje odesłany na Ziemię, by ostrzec o przybyciu Thanosa, Thanos przymusza Lokiego do oddania mu Tesseractu, grożąc zabiciem okaleczonego Thora. Loki robi to, ale zamierza odzyskać go dla Thora, udając lojalność wobec Thanosa, próbując dźgnąć go sztyletem. Niestety, Thanos przewiduje ten ruch i zabija Lokiego przed przerażonym Thorem. Później okazało się, że Thanos wcześniej zdobył Klejnot po zaatakowaniu i zniszczeniu planety Xandar, i używa Globu do zniszczenia statku Asgardczyków, pozostawiając bezbronnego Thora, by dryfował w przestrzeni kosmicznej.

Posiadając dwa kamienie Nieskończoności, Thanos wysłał Czarny Zakon na Ziemię, by zdobyli Kamień Czasu (Oko Agamotto) i Kamień Umysłu podczas podróży do Knowhere, gdzie prawdopodobnie zabił Kolekcjonera, aby zdobyć Kamień Rzeczywistości - Eter. Używając Eteru, Thanos był w stanie zwabić Strażników do pułapki, pozwalając mu porwać Gamorę i zmusić ją, by wydała lokalizację Kamienia Duszy, grożąc torturowaniem i zabiciem uwięzionej Nebuli. Nie mając wyboru, Gamora wyznaje, że Kamień Dusz jest na planecie Vormir i jest strzeżony przez Strażnika Kamienia. Podróżując na Vormir z uwięzioną Gamorą, Strażnik Kamienia mówi Thanosowi, że da Kamień Dusz, ale tylko wtedy, gdy Thanos będzie gotowy poświęcić to, co darzy uczuciem. Gamora śmieje się z tego, twierdząc, że Thanos nie dba o nikogo, ale Thanos odwraca się do niej ze łzami, które mogą wskazywać, że ją kocha. Nadal nie chcąc, aby Thanos posiadał Kamień Duszy, Gamora próbuje popełnić samobójstwo, ale Thanos udaremnia to i niechętnie zabija ją, zrzucając ją z urwiska, aby zdobyć Kamień Dusz.

Z czterema Kamieniami Nieskończoności, Thanos wraca na planetę Tytan, gdzie zamierza czekać, aż Ebony Maw zdobędzie Oko Agamotto. Wkrótce jednak dowiedział się, że Tony Stark (Iron Man) zabił Maw, by ocalić Stephena Strange'a (obecnego posiadacza Oka) i że kilku Strażników przybyło po skontaktowaniu się z Nebulą. Chociaż bohaterowie byli w stanie pokonywać Thanosa, dowiedzieli się, że zabił on Gamorę, by zdobyć Kamień Duszy, co sprowokowało gniewnego Petera Quilla do ataku na Thanosa. Niestety Thanos pokonuje ich wszystkich, a następnie zmusza Strange'a do oddania Oka Agamotta.

Po zebraniu pięciu Kamieni Nieskończoności, Thanos zbiera Corvusa Glaive'a, Proximę Midnight i Culla Obsidiana i gromadzi ogromną armię Outriderów, aby zaatakować Wakandę, mając świadomość, że Vision ma Kamień Umysłu osadzony na swoim czole i znajduje się obecnie w Wakandzie. Zmusza to kilku Avengersów i wojowników Wakandy do walki z armią Thanosa. Początkowo bohaterowie są przytłoczeni, ale Thor, Rocket i Groot przybyli na ratunek, używając nowej potężnej broni o nazwie Stormbreaker, pozwalającej Avengersom i wojownikom Wakandy na wykończenie Glaive, Proximy, Obsidian i Outriderów. Jednak Thanos przybył do Wakandy i zdołał pokonać Avengers, by zobaczyć Scarlet Witch usuwającą Kamień Umysłu z czoła Vision i niszcząc go swoimi mocami. Nie przejmując się tym, Thanos użył Kamienia Czasu, aby odwrócić to wydarzenie, pozwalając sobie na zdobycie Kamienia Umysłu podczas jednoczesnego zabicia Visiona.

W ostatniej chwili, by pokonać Thanosa, Thor użył Stormbreakera, by uderzyć Thanosa w klatkę piersiową. Pomimo zadania śmiertelnego ciosu przez broń Thora, Thanos włożył już wszystkie Kamienie do Rękawicy. Szydzi z Thora mówiąc, że powinien wycelować w głowę zamiast klatkę piersiową i pstryka palcami, wysyłając falę śmierci w całym wszechświecie, po czym znika. W rezultacie połowa populacji wszechświata zaczyna ginąć (w tym kilku wojowników Wakandy, Avengersów i Strażników), pozostawiając żyjących bohaterów z przerażeniem, że wygrał Thanos. W pełni uradowany Tytan jest w finalnej scenie filmu widziany oglądając wschód słońca z innej planety, zadowolony, że w końcu pokonał bohaterów i osiągnął swój cel.

Avengers: Koniec gry (2019)[]

Trzy tygodnie po zdziesiątkowaniu połowy populacji wszechświata, aby uniknąć pokusy żądzy władzy i przyznając, że Avengers obiorą sobie za cel Kamienie Nieskończoności, Thanos wykorzystuje Kamienie Nieskończoności po raz ostatni, aby zniszczyć ich własną energią, kosztem dalszego pogarszania jego stanu ciała. Ciężko ranny, Thanos udaje się do swojej chaty w Tytanie II, nieświadomy losu, który go czeka.

Dwa dni po tym, jak Thanos zniszczył Kamienie, ocalali Avengers, z wyjątkiem Tony'ego Starka, byli w stanie zlokalizować jego współrzędne za pośrednictwem Benatara, gdy zbierał plony ze swojej farmy, aby przygotować gulasz do jedzenia. Nowo zrekrutowana kapitan Marvel przedostała się najpierw, uderzając w dach jego chaty i powalając go, podczas gdy Bruce Banner założył zbroję Iron Mana: Mark XLIX i razem z War Machine, przytrzymali oba jego ramiona. Chwilę później przybywa Thor, który odcina Thanosowi lewą rękę, co skutkuje uwolnieniem Rękawicy Nieskończoności, co wywołuje wielki ból u Tytana. Następnie Kapitan Ameryka i Czarna Wdowa przybywają, a chwilę później odkrywają, że Thanos zniszczył Kamienie Nieskończoności, aby uniemożliwić odwrócenie zdziesiątkowania.

Niedowierzający Rhodes powiedział Avengers, by przeszukali chatę i znaleźli Kamienie, chociaż Nebula powiedziała, że mimo wszystko Thanos nie jest kłamcą. Zaskoczony Thanos dziękuje Nebuli, przyznając wreszcie, że „może traktował ją zbyt surowo”. Są to jednak jego ostatnie słowa, ponieważ Thor nagle odcina mu głowę Stormbreakerem. Thanos, Szalony Tytan, zmarł, chociaż szkody, które wyrządził, były pozornie niemożliwe do odwrócenia.

Charakterystyka[]

Osobowość[]

Chociaż przez wielu uważany jest za ostateczne ucieleśnienie okrucieństwa, szaleństwa i zniszczenia, Thanos był w rzeczywistości bardziej skomplikowaną i torturowaną duszą, ponieważ stał się tym, kim był z powodu swojej traumatycznej przeszłości, autentycznie wierząc, że ma rację i że jego działania polegające na wymazaniu połowy wszystkich żyć przyniosłoby korzyści całemu wszechświatowi. Wobec swoich wrogów, Thanos może być bezwzględny i okrutny, a także nieugięty, co widać po zgromadzeniu dzieci z całej galaktyki, które zabierają za swoje, mordując ich rodziny, aby mógł wychować ich na zabójców i żeby pomogły mu, niestrudzenie poszukując Kamieni Nieskończoności. Joe Russo zauważył jednak, że wiara Thanosa była mocno urojona i był on przekonany o własnej nieomylności, ponieważ wymusiłby swoją wiarę całemu wszechświatowi. Thanos udowodnił, że nie oszczędza nawet gatunków, które kiedyś zmniejszył o połowę lub które już się zmniejszały, jak pokazano w przypadku uchodźców z Asgardu, co spowodowało, że ich liczba stała się jeszcze mniejsza i aktywnie ignoruje mniej skrajne opcje, takie jak zwiększanie i dostosowywanie zasobów dla wszystkich we Wszechświecie. Dlatego jego celem zmniejszenia o połowę powszechnej populacji było udowodnienie, że mogło to uratować jego lud przed wymarciem. Nazywał siebie również „hojnym”, kiedy omawiał cechy, które odziedziczyła po nim Gamora, a nawet nazywał siebie ucieleśnieniem przeznaczenia, opisując swój plan wobec wszechświata jako „zbawienie”, a plany jako nieuniknione, co było kolejnym znakiem urojonego podejścia Thanosa. Rzeczywiście, nawet gdy jego dawne ja dowiedziało się, że Avengers wykorzystali podróż w czasie, aby odzyskać Kamienie Nieskończoności i cofnąć szkody, które wyrządził w oryginalnej linii czasu, Thanos zdał sobie sprawę, że pozostała połowa ludności wszechświata nie zaakceptowałaby przyszłości, którą wyobraził sobie, czy mu się uda, czy nie, ponieważ nigdy nie mogli zapomnieć o stratach swoich bliskich, których zabił, co udowodniło, że jego przekonania były błędne i zamiast przyznać, że się mylił, zamiast tego doszedł do wniosku, że wszechświat był niewdzięczny za jego czyny i zdecydował, że użyje Kamieni, aby zniszczyć cały wszechświat i odtworzyć go na swój obraz, tak aby każdy był wdzięczny za jego czyny, stając się po prostu zdeprawowanym i bezwzględnym ze względu na własne ambicje.

Będąc prawdopodobnie najbardziej znanym watażką we wszechświecie, Thanos był niezwykle arogancki, gdy tylko się uśmiechał, jak Inny powiedział mu, że rzucenie wyzwania Avengers było jak zaloty do Śmierci. Był nawet niewzruszony, gdy Ronan zagroził, iż zabije go, mimo że dobrze wiedział, że Kree był już bardzo potężny nawet bez Kamienia i okazał tylko złość z powodu swojej zdrady. Thanos również uśmiechnął się pewnie, kiedy zdecydował się osobiście odebrać Kamienie Nieskończoności. Był też niezwykle odważny, nigdy nie okazywał strachu ani tchórzostwa, nawet jeśli wiedział, że zaraz zostanie zabity. Poza tym Thanos miał niezwykłą wolę i siłę psychiczną, czego dowodem jest próba zahipnotyzowania go przez Mantis pomimo jej zdolności do uśpienia Ego, kolejnej bardzo potężnej istoty, niemal natychmiast po dotknięciu, wskazując w ten sposób, że Tytan był "bardzo silny".

Thanos był wyjątkowo bezlitosny i nietolerancyjny dla niepowodzeń, z odrażającą naturą i skłonnością do torturowania każdego niepowodzenia, co czyniło go wyjątkowo onieśmielającą postacią. Inny ostrzegł Lokiego, że poznałby nowy rodzaj bólu, gdyby nie dał mu Tesseraktu, coś, co w widoczny sposób przestraszyło Boga i sprawiło, że był bardziej zdeterminowany niż kiedykolwiek ze strachu przed mocą Thanosa. Mimo, że Thor nie wiedział o Thanosie, wciąż mógł wyczuć łatwą kontrolę Thanosa nad Lokim jako absurdalną z powodu arogancji Lokiego. Ta jego strona została pokazana dalej, gdy Thanos wściekle zagroził, iż wykąpie gwiazdy we krwi Ronana, jeśli nie dostarczy mu Kamienia Nieskończoności, co wystraszyło jednego z najsilniejszych Kree i zabronił Gamorze uratowania Mgławicy, gdy ta wpadła w pułapkę podczas misji w Cloud Tombs of Praxius. Zaaranżował nawet bolesne tortury Nebuli, aby zmusić Gamorę do ujawnienia lokalizacji Kamienia Duszy. Nawet Ebony Maw, jego najbardziej lojalne i wierne dziecko, które nigdy wcześniej go nie zawiodło, obawia się jego możliwego „osądu”, jeśli nie uda mu się przynieść Kamienia Czasu w porę. Pomimo swojej charyzmy i zdolności przywódczych, które pozwoliły mu rządzić Chitauri i Outriderami bez wyzwania, Thanos nie okazywał żadnego szacunku swoim zwolennikom, ponieważ nie okazał żadnego zaniepokojenia, gdy Ronan zabił Innego.

Thanos również manipulował i wahał się, komu ufać: wysłał Ronana, aby odzyskał dla niego Kulę i nie powiedział mu, że zawiera Kamień Nieskończoności. Thanos był zaskakująco cierpliwy, czaił się w cieniu i zmuszał innych do wykonywania za niego pracy. Jednak po tym, jak oba jego sojusze odniosły skutek odwrotny, Thanos pokazał, że jest w pełni zdolny do samodzielnego podjęcia działań, ponieważ postanowił sam polować na Kamienie Nieskończoności. Podczas polowania na nie, bracia Russo opisali Thanosa jako niemal „świętego wojownika”, który zabijał tylko wtedy, gdy było to konieczne. Świadczył o tym fakt, że chociaż Thanos bezlitośnie zabił Lokiego za to, że go zawiódł i próbował go zabić, zadał mu raczej litościwą i szybką śmierć, mimo że wcześniej mu groził i nie oszczędził Thorowi nic więcej oprócz krótkiego uśmiechu i nie zawracał sobie głowy, wykazując szczere kpiny, kiedy okrutnie ogłosił prawdziwą śmierć Lokiego. Podczas gdy Ebony Maw stwierdził, że Thanos chciałby "zabawić się" z Hulkiem, gdy Bestia Gamma zaatakowała go, Tytan pozostał skupiony, gdy walczył i pokonał Hulka. Było to później pokazane wielokrotnie, gdy Thanos po prostu obezwładniał swoich przeciwników, gdy walczył zarówno na Tytanie, jak i Wakandzie. Zmasakrował również prawie wszystkich krasnoludów, aby postawić ich króla, Eitria, w traumie po tym, jak okaleczył sobie ręce.

Pomimo całej arogancji, Thanos nigdy nie pozwala, by to szkodziło jego spostrzegawczości, wykazując zdolność szybkiego powrotu do zdrowia po nieoczekiwanych i wyniszczających niepowodzeniach i spokojnego radzenia sobie z sytuacją bez zwykłej złości z powodu pokonania go, jak to robiło większość złoczyńców. Ci, którzy próbowali użyć jego pewności siebie przeciwko niemu, szybko ponieśli porażkę, co kilkakrotnie okazało się zbawczą łaską dla Thanosa: Loki próbował wykorzystać pewność Thanosa, że ​​Bóg Psot zbyt bał się go zaatakować, by go zabić, tylko że Thanos natychmiast to przejrzał, będąc w pełni świadomym od samego początku, co zrobi Loki, i nie licząc strachu Lokiego jako wystarczającego, a zatem bez wysiłku udaremnił i zabił Lokiego, na dobre. Zamiast wpaść w wściekłość na bohaterów na Tytana za przypomnienie mu o jego poświęceniu Gamory, szybko taktycznie roztrzaskał księżyc planety na kawałki i wysadził go, aby oddzielić swoich wrogów. Kiedy Thor poważnie go zranił, zamiast panikować i przeklinać Boga Piorunów, Thanos wykorzystał pragnienie Thora do okrutnej zemsty, przekonująco udając, że zaraz umrze, aż kpiąco ujawnił, że cios Thora był ostatecznie nieistotny, aby go powstrzymać i złamał go całkowicie z tropu, pozwalając mu osiągnąć swój cel, pozostawiając Thora całkowicie bezradnego i wreszcie, gdy Rękawica została uszkodzona, zamiast nadal być zdumionym lub zajmować zbyt wiele czasu, aby kpić z Thora, Thanos szybko opuścił Ziemię, aby uciec przed śmiercią posyłając tylko Thorowi drwiący uśmieszek, kiedy wściekle spytał, co zrobił. Dodatkowo, zamiast arogancko wierzyć, że Avengers poddadzą się po pokonaniu ich, Thanos obliczył, że będą upierać się i nigdy się nie poddadzą, i wycelują w niego, aby zdobyć Kamienie Nieskończoności, by odwrócić jego pstryknięcie i w ten sposób je zniszczyć, co pozostawiło Avengers całkowicie pokonanych przez 5 lat. Okazało się jednak, że nie zawsze był taki, co pokazało jego ja z 2014 roku: po pokonaniu Iron Mana, zamiast sprawdzania, czy Rękawica Nieskończoności nadal ma Kamienie, Thanos zamiast tego szydził z jego porażki i zamierzał pstryknąć palcami tylko po to, by się przekonać, że Iron Man zdobył już Kamienie i użył ich do zniszczenia Thanosa i jego armii kosztem własnego życia. W przeciwieństwie do poprzedniego razu Thanos był tak zszokowany, że nie próbował zapobiec pstryknięciu, mimo że mógł, co doprowadziło do jego ostatecznego zgonu.

Jednak Thanos miał w sobie kiedyś milszą i bardziej życzliwą stronę, ponieważ głęboko troszczył się o swoją planetę i ludzi, mimo że unikano go, ponieważ próbował wszystkiego, co mógł, aby przekonać rządy swojej planety do zrobienia tego, co on zasugerował. Fakt, że odmówili przyjęcia jego propozycji i nazwali go szaleńcem, sprawił, że Thanos był tym, kim był teraz, z jego pragnieniem eksterminacji połowy populacji każdej planety, aby ocalić owe cywilizacje przed tą samą tragedią przeludnienia, która zniszczyła jego rodzinną planetę. Dlatego Thanos naprawdę wierzył, że jego przyczyna zabicia połowy wszystkich na każdej planecie jest słuszna i uważał siebie za sprawiedliwą duszę, która robiła to, co było konieczne, aby ocalić wszystkie cywilizacje wszechświata, by nie stawiały czoła tej samej tragedii co na jego rodzinnej planecie.

Pomimo wszystkiego, przez co przeszedł, Thanos nie był pozbawiony zdolności do kochania: pomimo bezwzględnie surowego traktowania nawet swoich dzieci, wykazano, że naprawdę się o nie troszczy. Chociaż był bardziej niż chętny do zabijania dzieci, fakt, że zabierał tylko te z mieszkańców planety, którą balansował, pokazał, że ma do nich słabą stronę. Dzieckiem, które kochał najbardziej, była Gamora, którą szybko zainteresował się po tym, jak zobaczył, jak walczy ze swoim porywaczem i delikatnie powstrzymał ją od bycia częścią przypadkowego ludobójstwa jej ludu, dając jej zadanie wyważenia ostrza, które jej dał, a kiedy jej uwaga skierowała się na krzyki jej ludu, delikatnie przypomniał jej, aby była skupiona na swoim zadaniu. Przez lata Thanos uważał Gamorę za swoją ulubioną córkę i był dumny z jej umiejętności, uważając ją za jedyną godną posiadania jego tronu i pomimo świadomości jej nienawiści do niego, nigdy nie przestawał wierzyć, że pewnego dnia może znowu być lojalna. Wybaczył nawet jej kłamstwo, że nie udało jej się znaleźć Kamienia Duszy i pozwolił jej zachować fasadę przez lata, aż w końcu zdecydował się sam upolować Kamienie Nieskończoności. Thanos przyznał również, że wiedział, iż Gamora chce opuścić jego stronę, a jednak pozwolił na to, być może chcąc spełnić jej życzenie, nawet jeśli tylko tymczasowo, i pomimo jej zdrady, dał jasno do zrozumienia, że ​​Ronan zraził go do Gamory. Tuż przed schwytaniem Gamory, Thanos zaoferował jej szansę dobrowolnego przybycia, wprost wskazując, że zostawi Strażników bez szwanku, a kiedy złapał ją do niewoli, traktował ją bardziej jak gościa niż więźnia, nie krępując jej i zamiast tego dawał jej jedzenie pozostając cierpliwym i apelującym pomimo gniewu Gamory, i zamiast torturować ją za lokalizację Kamienia Duszy, zamiast tego kazał torturować Nebulę, aby Gamora wszystko mu powiedziała. Objął prowadzenie, gdy zapuszczali się do świątyni Kamienia Duszy, a kiedy napotkali Red Skulla, nie wiedząc, czy jest przyjacielem, czy wrogiem, wykonał gest, nakazując jej zostać z tyłu, osłaniając ją własnym ciałem i był całkowicie załamany, kiedy zdał sobie sprawę, że musi zabić Gamorę, aby zdobyć moc Kamienia Duszy, do tego stopnia, że ​​uronił łzy i szczerze przeprosił, a jego żal i ból były wyczuwalne przez Mantis, mimo że nadal przechodził przez to tak, jak wierzył, że to dla większego dobra.

Nawet w stosunku do swoich innych dzieci, Thanos darzył je pewną sympatią, ponieważ stwierdził, że utrata Mawa była ciężkim żniwem, mimo zachowania spokoju i był tylko trochę ponury, a po stracie wszystkich swoich dzieci żałośnie przyznał, że przegrał wszystko. Nawet w stosunku do Nebuli, pomimo jej zdrady, Thanos nie zabił jej po tym, jak wyciągnął informacje z Gamory, chociaż wprost odepchnął fakt, że była gorsza od Gamory w jego oczach na jej twarzy podczas ich pojedynku i nie miał skrupułów z nią walczyć. Podobnie, przed śmiercią prezentu, Thanos był naprawdę wdzięczny, kiedy przyznała, że ​​nie jest kłamcą i okazała żal, że potraktował ją zbyt surowo, co doprowadziło ją do łez, zanim go opłakiwała. Później pokazano, że Thanos nie zawsze był wobec niej tak krytyczny, a kiedy obiecała, że ​​sprawi, że będzie dumny, Thanos z 2014 roku był wyraźnie zadowolony i stwierdził, że wie, że to zrobi. Zamiast zabić ją za jej pozorną zdradę, Thanos zamiast tego zabrał ją na swój statek, aby została potraktowana i sprawdzona. Po wysłuchaniu nagrania swojego przyszłego ja, żałującego, że ją tak potraktował, Thanos wziął to do swojego serca i postanowił lepiej traktować Nebulę. Zostało to zademonstrowane, gdy natychmiast puścił łańcuch, który Ebony Maw miał na szyi Nebuli i dał jej szansę udowodnienia swojej lojalności pomimo dowiedzenia się o jej ostatecznej zdradzie.

Thanos okazał się również mieć honorową i szanującą stronę, ponieważ chociaż był zły na Ronana, co spowodowało, że stracił Gamorę i wrócił z pustymi rękami, nadal był gotów dopełnić swojego celu, niszcząc połowę populacji Xandaru w celu zdobycia Kamienia Mocy. Thanos rozszerzył to nawet na swoich wrogów: oszczędził Iron Mana, kiedy Doktor Strange dał mu Kamień Czasu. W rzeczywistości, choć był dość manipulacyjny, Thanos był osobą, która nigdy nie kłamała, co potwierdziła nawet jego maltretowana córka Nebula. Rzeczywiście, chociaż Inny stwierdził, że Thanos chciał użyć Tesseraktu do spojrzenia poza znane światy, aby znaleźć większe, które miałby odsłonić, później pokazano, że Thanos nigdy nie zamierzał użyć mocy Kamieni do kontroli nad wszechświatem i szybko je zniszczył, aby nikt nie uległ pokusie ich mocy. Udowodnił, że jest w stanie okazywać szacunek i empatię swoim przeciwnikom, gdy na to zasłużyli. Zostało to po raz pierwszy zauważone, gdy Star-Lord próbował zabić Gamorę z powodu obietnicy, którą jej złożył, ale dzięki Kamieniu Rzeczywistości amunicja została przekształcona w bańki; to wtedy Thanos powiedział, że lubi Quilla za jego gotowość zabicia Gamory, kiedy sytuacja tego wymagała. Thanos również chwalił Iron Mana za jego odwagę i miał nadzieję, że ocaleni będą go pamiętać. Kiedy Scarlet Witch została zmuszona do zabicia Visiona, aby zniszczyć Kamień Umysłu, Thanos rzeczywiście współczuł jej z powodu straty, pocieszał ją i powiedział jej, że doświadczył tego samego rodzaju smutku, kiedy zabił Gamorę, ale później odwrócił to za pomocą Kamienia Czasu, zanim zabił Visiona i zdobył Kamień Umysłu, ku rozpaczy Scarlet Witch. Ta strona Thanosa również sprawiła, że ​​był wręcz pogardliwy dla tych, którzy szukali władzy dla samolubnych korzyści i po prostu bezlitosnych celów, których nie ukrywałby, nawet gdyby te osoby okazały się dla niego korzystne. Zostało to pokazane przez to, jak Thanos lekceważył pochlebcze zachowanie Mawa, otwarcie uznał chciwość Lokiego za żałosną i okazywał odrazę, gdy Loki powiedział, iż nigdy nie zostanie bogiem. Wyjaśnił również, że postrzega osobisty żal Ronana do Xandarian jako niesmaczny, a także otwarcie komentując, jak uznał Kolektora za godnego pogardy ze względu na jego wartość posiadania ponad wszystko inne w jego iluzji. Poświęcił nawet trochę czasu, by wyrazić wstręt do żądzy zemsty Thora, że uderzył go w klatkę piersiową zamiast w głowę, mimo że byłby martwy, gdyby Thor to zrobił.

Ponadto Thanos nie potraktował swoich ludobójczych motywów jako pretekstu do wyeliminowania potencjalnych wrogów, którzy byliby w stanie zemścić się na nim i nie robił nic, aby zabić ocalałych członków Avengers i Strażników Galaktyki, którzy to zrobili. Doceniał to, że robili wszystko, co mogli, aby go powstrzymać, sugerując, że w pewnym sensie szanował ich wytrwałość i postanowił ich oszczędzić. W rzeczywistości, pomimo tego, że doskonale wiedział, iż jego ocalali wrogowie przyjdą po niego, aby się zemścić, Thanos zdecydował się zniszczyć Kamienie, mimo że ich zachowanie pozwoliłoby mu być może na pokonanie wrogów, a jego zwycięstwo wydawałoby się być w pełni bezpieczne, najwyraźniej uznając ich dążenie do zabicia go jako sprawiedliwe i w ogóle nie walczył z nimi, mimo że Bracia Russo potwierdzili, że nawet w jego osłabionym stanie, mógł nadal być w stanie obronić się przed Avengers, ale zamiast tego pozwolił sobie zdać się na ich łaskę i spokojnie stawić czoła swojemu losowi. Nawet po całej deprawacji, jaką wykazał się w 2014 roku, przyjął porażkę z honorową godnością, mimo że był wyraźnie zrozpaczony ostateczną porażką swoich planów.

Moce i zdolności[]

Thanos jest bardzo potężny i silny, dzięki czemu wzbudza strach w swoich sojusznikach, takich jak Loki lub Ronan. Korath ze strachem powiedział, że Thanos jest najpotężniejszą istotą we wszechświecie. Thanos nie wykazał żadnego strachu, gdy Ronan zagroził mu użyciem Globu w celu zabicia go. Thanos jest również zdolny do używania Kamieni Nieskończoności, czego zwykła istota by nie dokonała.

Ciekawostki[]

  • Thanos jest jednym z czterech głównych antagonistów MCU, którzy pojawiają się w więcej niż jednym filmie. Pozostali to Loki, Red Skull i Ronan Oskarżyciel.

Galeria[]


Advertisement