FANDOMTeraz, wieki później, rządzę setkami Mrocznych Łowców rozsianych po całym znanym wszechświecie. Z mojej fortecy wyznaczam im misje, przechowuję skarby, które zdobędą, egzekwuję nasze prawa. Nieposłusznego czeka zagłada. Na zdrajcę czeka coś gorszego... zdrajcy nie przysługuje łaska kary śmierci.

—The Shadowed One


The Shadowed One – jeden z antagonistów serii Lego Bionicle. Jest to charyzmatyczny lider i współzałożyciel potężnej organizacji skupiającej najemników znanej jako Mroczni Łowcy. Słynie ze swojej arogancji i sadyzmu.

Historia Edytuj

Wczesne życie Edytuj

Mało wiadomo na temat wczesnego życia The Shadowed One. On i jego towarzysz - współzałożyciel Mrocznych Łowców - Ancient pochodzą z tej samej wyspy: ponurej, lodowatej krainy. Sporą część swojego życia spędził na wykonywaniu zadań, których nie podjęli by się ani członkowie Bractwa Makuta, ani tym bardziej Matoranie. Pod koniec wojny domowej na wyspie TSO spotkał się z Ancientem i razem wpadli na pomysł założenia grupy najemników: Mrocznych Łowców.

Mroczni Łowcy Edytuj

The Shadowed One i Ancient podczas swoich wspólnych podróży odkryli wyspę Odinę, na której założyli bazę dla swojej nowej organizacji. TSO zaczął wtedy pisać kronikę, w której znalazła się biografia i profil każdego przyjętego Mrocznego Łowcy.

Podczas przeprowadzania eksperymentu mającego na celu stworzenie bardziej efektywnych Mrocznych Łowców, The Shadowed One powołał do życia istotę znaną jako Sentrakh, która służy do dziś jako wierny ochroniarz przywódcy najemników. Jakiś czas później kilku agentów TSO, którzy przebywali w Metru Nui, wykradło stamtąd Włócznię Artakhi, którą lider Mrocznych Łowców przekazał Vortixx jako zapłatę za kilka broni otrzymanych od nich.

The Shadowed One w końcu zapragnął trofeum, które zawisłoby w jego komnacie w bazie Mrocznych Łowców na Odinie i ukazywałoby jego potęgę. Zorganizował więc operację schwytania Toa Psioniki, która to właśnie miała być jego reprezentacyjną zdobyczą. Triglax, wraz z Lurkerem i Gathererem, wyruszył na misję przechwycenia Toa. Udało im się zwabić Toa Varian i Toa Norika, a następnie pochwycić ich i przetransportować na Odinę. Po tym TSO pozwolił Varian oszczędzić Norika lub Triglaxa, który wcześniej przybrał postać Toa, by zdobyć ich zaufanie. Toa Psioniki wybrała Norika, więc przywódca Mrocznych Łowców nakazał zabrać go z wyspy. Następnie złośliwie powiedział jej o oszustwie i umieścił w Tubie Życiowej, jako swoje trofeum.

Przywódca Mrocznych Łowców był obecny podczas wcielenia do organizacji Piraka. Osobiście powitał Vezoka i Hakanna, którzy, aby dostać się do organizacji, skradli Kamień Makoki. Powitaniem tym chciał sprawdzić stan (czy raczej brak) ich moralności. The Shadowed One został później poinformowany o planowanej przez Piraka rebelii, lecz początkowo nic z tym nie zrobił, pozwolił wydarzeniom toczyć się własnym rytmem. Po tym, jak Piraka zaczęli penetrować Fortecę Odiny, TSO wykorzystał swoją władzę nad budynkiem, aby zwabić rebeliantów do labiryntu, którym przeszli wprost do komnaty lidera najemników. The Shadowed One zamierzał ukarać Piraka za ich nieposłuszeństwo i próbował porazić Zaktana swoimi promieniami dezintegrującymi, lecz te, zamiast zabić go, podzieliły buntownika na miliony Protoditów, co zaskoczyło nawet TSO. Ostatecznie pozwolił rebeliantom żyć, dając im tylko ostrzeżenie.

Jakiś czas później The Shadowed One wysłał Avaka, Reidaka i Vezoka do Metru Nui, aby uwolnili Smoka Kanohi w celu zastraszenia mieszkańców miasta, aby zgodzili się na ochronę wyspy przez Mrocznych Łowców. Turaga Dume jednak odmówił najemnikom stworzenia ich bazy na Metru Nui i dodatkowo wystawił drużynę Toa, jako ochronę wyspy. Ponieważ szanse na podbicie miasta malały, TSO wkrótce zaczął mieć obsesję na punkcie jego podboju i próbował kilka razy zabezpieczyć tam bazę Mrocznych Łowców. Po nieudanej próbie porwania Turagi Dume, lider najemników zorganizował ogromną inwazję na Metru Nui, co zapoczątkowało Wojnę Toa i Mrocznych Łowców.

Starcia trwały przez kilka tygodni, a żadnej ze stron nie udawało się zyskać znaczącej przewagi. Ponieważ na wojnie znajdowała się znaczna część agentów The Shadowed One, wódz najemników zdawał sobie sprawę, że musi jak najszybciej zakończyć działania zbrojne. Okazja do tego pojawiła się, kiedy Toa Powietrza Nidhiki zaoferował mu, że zdradzi swoich towarzyszy w zamian za przejęcie rządów w Metru Nui. Chociaż TSO nigdy nie zamierzał oddać mu panowania nad miastem, to zawarł z nim umowę. Konflikt trwał jednak do czasu, gdy przywódca Toa odkrył zdradę i zgodził się na to, by Mroczni Łowcy bezpiecznie opuścili miasto, w zamian za oddanie Toa Kamienia Makoki. Ostatecznie najemnicy opuścili Metru Nui, przekazując kamień wojskom chroniącym metropolię. The Shadowed One nie był jednak zadowolony z wyniku wojny, a zwłaszcza tego, że Kamień Makoki trafił w ręce Toa. Dlatego wykradł go sześć miesięcy później, a następnie rozbił na sześć części i wystawił na aukcję.

Wkrótce The Shadowed One skonfrontował się z Nidhikim, o którym wiedział, że ma pewne problemy z innym Mrocznym Łowcą - Krekką. TSO zdawał sobie sprawę z potencjalnych problemów, jakich może przysporzyć Nidhiki ze swoją przeszłością zdrajcy, dlatego nakazał mu współpracę z głupim i ślepo lojalnym swojemu panu Krekką, który miał utrzymać Toa w ryzach. Jakiś czas później wysłał ich i Lariskę na misję kradzieży prototypu Miotacza Zamor, którą udało im się wypełnić z powodzeniem. Po pewnym czasie do TSO zwróciła się Roodaka, chcąca przejść szkolenie nie musząc tym samym dołączać do Mrocznych Łowcow. The Shadowed One początkowo nie chciał się zgodzić, lecz, gdy usłyszał od niej, że Nidhiki próbował odejść z organizacji, zmienił zdanie i obiecał Roodace szkolenie, pod warunkiem, że zmutuje ona Toa Powietrza tak, że zostanie on zmuszony do pozostania w organizacji.

Wojna z Bractwem Edytuj

Kilka tysięcy lat później The Shadowed One wynajął Eliminatora, Nidhikiego i Krekkę Makucie Teridaxowi na jego prośbę. Jednak dwójka ostatnich agentów nie powróciła z misji, co skłoniło TSO do zbadania sprawy osobiście. W tym celu udał się do Metru Nui razem ze swoim najbardziej zaufanym sługą - Sentrakhiem oraz częściowo władającym mocą Czasu Voporakiem. Na czas swojej wyprawy lider najemników mianował swoją zastępczynią na Odinie Lariskę. TSO poszukiwał Krekkę i Nidhikiego wierząc, że zostali zabici przez Toa. Jednak na jednej z Morskie Wrota znalazł Kanohi Kakama i skomentował słabość Toa.

Voporak wkrótce znalazł Kanohi Vahi i czym prędzej udał się do swojego pana, by mu ją oddać. Podczas przeszukiwania miasta The Shadowed One i Sentrakh natknęli się też na Toa Vakamę rozmawiającego z Visorakiem. Zmylony tym dziwnym zachowaniem TSO pomyślał, że Teridax stworzył iluzję, w której zamknął Toa. Niedługo po tym The Shadowed One skonfrontował się z Teridaxem, który zaczął targować się z nim o znalezioną przez Voporaka maskę, lecz Vakama pomógł przywódcy Mrocznych Łowców zdać sobie sprawę z tego, że to Makuta jest odpowiedzialny za śmierć dwóch jego agentów. Podczas walki, która się wywiązała, TSO udało się przebić swoimi promieniami z oczu pancerz Teridaxa i zdezintegrować jego skrzydła. Jednak Vakama użył swojego Miotacza Dysków jako plecaka odrzutowego i wykradł Kanohi Vahi. Widząc to, TSO skierował swoje promienie dezintegrujące w kierunku uciekającego, uniemożliwiając mu dalszą ucieczkę drogą powietrzną. Teridax, po znokuatowaniu Voporaka, pchnął na niego przywódcę Mrocznych Łowców, co spowodowało, że ten postarzał się o trzy tysiące lat w zaledwie kilka sekund. Był to koniec ich walki, a Makuta oddalił się, by zabrać Kanohi Vahi Vakamie. TSO przysiągł zemstę i tak rozpoczęła się tysiącletnia wojna pomiędzy Mrocznymi Łowcami, a Bractwem Makuta.

Po tysiącu lat Piraka uciekli z organizacji Mrocznych Łowców, co zmusiło The Shadowed One do wysłania agentów, by ci znaleźli uciekinierów. Dowiedział się też o unieszkodliwieniu Teridaxa przez Takanuvę i zaczął żywić szacunek do Toa, któremu udało się wygrać z Teridaxem, podczas gdy TSO poniósł w starciu z Makutą porażkę. Kiedy dostał wiadomość od Hakanna, lider najemników wpisał Vezona do swojej księgi Mrocznych Łowców, lecz później stronę o nim wyrwał i spalił, kiedy Veznom nie powrócił do niego z Kanohi Ignika. TSO wysłał kilku swoich podwładnych na Zakaz - do ojczyzny Piraka, by zabili ich, jeżeliby się tam pojawili.

The Shadowed One powitał Toa Nuva, kiedy ci przybyli do fortecy Mrocznych Łowców w poszukiwaniu Włóczni Artakhi. Powiedział im, że wspomnianą broń sprzedał już dawno temu Vortixx, jednak zdradził im jej lokację w zamian za dokonanie przysługi, jaką było wyeliminowanie Roodaki, która działała w wojnie Mrocznych Łowców i Bractwa Makuta na dwa fronty. Jednakże Pohatu użył swojej mocy do spowodowania, że twierdza najemników zaczęła się walić, gdy Toa opuścili wyspę. Katastrofa spowodowała obrażenia wśród niektórych Łowców i mocno rozgniewała TSO. Lider najemników szybko zmobilizował swoich podwładnych i rozpoczął budowę nowej bazy. Wkrótce po tym TSO użyczył anonimowo pewnej tajemniczej organizacji, chcącej zniszczyć Bractwo Makuta, jedną ze swoich agentek - Lariskę (potrzebowali ochotnika do misji samobójczej).

Wódz Mrocznych Łowców pozostał na Odinie, by nadzorować prace przy budowie fortecy oraz rozważać kolejne posunięcia w wojnie pomiędzy Bractwem Makuta, a jego organizacją. W końcu The Shadowed One został przekonany przez Ancienta do tego, aby wspomóc Zakon Mata Nui. Lider najemników zorganizował flotę, po czym wyruszył wraz z nią na Xię, gotów zniszczyć wyspę. Jego celem było upewnienie się, że jej mieszkańcy nie będą już dostarczać broni Bractwu. Po przybyciu z TSO skonfrontował się Iruini, który teleportował się na jego statek tylko po to, by zostać otoczonym przez Mrocznych Łowców.

Kiedy Iruini zjawił się na okręcie, równolegle do Toa Powietrza na statek przybyła Toa Helryx, przywódczyni Zakonu Mata Nui. Usłyszała, jak The Shadowed One mówił, że pomimo tego, że nakazano mu jedyne zająć Xię, to ten zamierza ją zniszczyć. Helryx stworzyła ogromną falę, która byłaby w stanie zgubić całą flotę Mrocznych Łowców. Po tym odbyła krótką dyskusję z TSO, który został przekony do przestrzegania rozkazów Zakonu.

The Shadowed One zebrał Mrocznych Łowców na Xii, którą ustanowił nową bazą operacyjną. Jednak podczas pobytu na wyspie TSO zaczął się nudzić, więc postanowił zwiedzić tamtejsze fabryki. Natrafił wtedy na Vortixx próbującego wykopać dziurę. TSO zaoferowal mu swoją pomoc, lecz ten zaczął rozpaczliwie odmawiać. W końcu Vortixx znalazł metalową skrzynkę ze znakiem Bractwa Makuta, w której znajdowało się kilka wirusów, które Makuta Kojol sprowadził na Xię wiele lat temu. TSO zabił Vortixx. Ancient szybko podszedł do przywódcy najemników i zapytał się o jego pracę. TSO powiedział mu o tym co znalazł i co planuje zrobić ze znaleziskiem, następnie zamordował swojego byłego sojusznika, aby zachować sekret w tajemnicy.

Po powrocie do głównej fabryki, The Shadowed One skonfrontował się z Kalmahem, Ehlekiem i Mantaxem. Barraki zaproponowali sojusz pomiędzy dwoma frakcjami, ale TSO żądał czegoś w zamian. Barraki poinformowali go o tym, że wiedzą o wirusach, które znalazł, i że mają pojęcie o tym, jak ich używać. Przywódca Łowców, wyczuwając korzystny sojusz, zgodził się spotkać z ich liderem, Pridakiem, na Karzahni. Rozpoczęli współpracę i przygotowali plan, mający na celu odsunięcie Teridaxa od władzy. Jednak wirus, który przedostał się na zewnątrz, spowodował wiele szkód i zgonów wśród Vortixx. Wtedy The Shadowed One zniknął.

Spherus Magna Edytuj

Po tym, jak Teridax został zabity w trakcie Bitwy o Bara Magna, a Wszechświat Matoran został nieodwracalnie uszkodzony, The Shadowed One przeniósł się na zrekonstruowane Spherus Magna. Następnie zaczął tworzyć nową armię składającą się z niedobitków Mrocznych Łowców oraz złoczyńców żyjących na nowej planecie, w tym, między innymi, z Łowcami Kości i Skrallami, wyczekując dogodnego momentu do ataku. TSO zachował również wirusy, które miał zamiar wcześniej użyć jako tajnej broni przeciw Teridaxowi.

Osobowość Edytuj

The Shadowed One to bardzo charyzmatyczny przywódca, jednak cechuje się też okrucieństwem i sadyzmem. Jest to bardzo dumna i arogancka istota - nie pozwoli na to, by jego honor został splamiony, czy żeby ktokolwiek śmiał mu ubliżać. Co ciekawe, TSO lubi, ku swojej uciesze, dobierać w pary Mrocznych Łowców mocno różniących się między sobą cechami charakteru.

Zdolności Edytuj

Oprócz ogromnej siły fizycznej i doświadczenia w byciu zabójcą, The Shadowed One posiada wiele różnych zdolności, jak chociażby miotanie promieniami dezintegrującymi z oczu. Jego Rhotuka może spowodować czasowy obłęd uderzonego nim celu.

W wyniku upadku na Voporaka TSO nienaturalnie postarzał się o kilka tysięcy lat, jednak jego umiejętności nie zmalały.

Galeria Edytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.