Posłuchaj, Jankesie... Jeśli naprawdę przybywasz tu po Raula Menendeza... To nie ma potrzeby żebym cię zabijał

—Tian Zhao do Davida "Sekcji" MasonaTian Zhao – główny antagonista w grze Call of Duty: Black Ops II. Generał chińskich sił zbrojnych oraz przywódca KSO.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Wczesne życie[edytuj | edytuj kod]

Tian Zhao urodził się w 1961 r. w czasie pierwszej zimnej wojny. Jako żołnierz Chińskiej Armii-Ludowo Wyzwoleńczej, zasłużył się nadzwyczajnymi umiejętnościami na polu bitwy wobec czego został przydzielony do zadań specjalnych.

Wojna afgańska[edytuj | edytuj kod]

Zhao pierwszy raz pojawia się w misji "Stare Rany" gdzie został wysłany do Afganistanu w ramach wsparcia, toczących walki z radzieckimi siłami, Mudżahedinów. Razem z agentami CIA tj. Frankiem Woodsem, Jasonem Hudsonem i Alexem Masonem, brał udział w obronie bazy afgańskich bojowników pod dowództwem Mullaha Rahmaana. Po zwycięskiej bitwie, pojmali radzieckiego dowódcę Lwa Krawczenko w celu zdobycia informacji. Krótko po zakończeniu przesłuchania, Rahmaan zdradził Zhao i jego sojuszników okazawszy się sprzymierzeńcem Raula Menendeza. Żołnierze Rahmaana pobili i wywieźli na pustynię Zhao wraz z pozostałym oddziałem CIA. Nieco później zostali uratowani przez nieznanych podróżników.

Dojście do władzy[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu wojny w Afganistanie, Tian Zhao powolnymi krokami dochodził do coraz wyższych stanowisk wojskowych aż w końcu przyjął stopień generała Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Z czasem objął przywództwo nad Koalicją Strategiczno-Obronną - sojuszem militarnym ChRL i jej sprzymierzeńców którego założeniem była rywalizacja z USA. Wkrótce generał zaczął wywierać naciski na Rosję by ta wstąpiła do sojuszu.

Misja w Pakistanie[edytuj | edytuj kod]

W 2025 roku, w trakcie drugiej zimnej wojny, Zhao wraz z grupą uderzeniową KSO otrzymał zadanie zlikwidowania Menendeza w pakistańskim mieście Lahore. Tam przypadkiem natknął się na oddział Navy SEALs pod dowództwem Davida Masona od którego to zażądał wyjaśnienia obecności sił amerykańskich na terytorium Koalicji. Dowiedziawszy się że Menendez był również celem Amerykanów, generał zdecydował się darować życie oddziałowi Davida.

Zamach[edytuj | edytuj kod]

Jeśli gracz ukończył pozostałe misje grupy uderzeniowej, będzie miał możliwość rozegrania ostatniej - "Likwidacja", w której to oddział Navy SEALs zostaje wysłany do Peszawaru w Pakistanie z zadaniem eliminacji Tiana Zhao. Na początku misji, żołnierze zestrzelili VTOL w którym przebywał chiński generał a następnie podjęli walkę z żołnierzami KSO strzegących miejsce katastrofy. Należało pod rozbity VTOL podłożyć moduł hakujący w celu otwarcia drzwi i wykończenia Tiana Zhao. Jeśli misja zakończyła się sukcesem, kontrolę nad KSO przejmą nowi, mniej agresywni dowódcy co z kolei doprowadzi do normalizacji stosunków USA i Chin i zawarcia sojuszu. W razie jednak niepowodzenia, Tian Zhao utrzyma się przy władzy i dokona inwazji na Rosję co poskutkuje włączeniem jej w szeregi Koalicji a napięcia między Chinami a Ameryką będą w dalszym ciągu narastać.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.