Do szablonu +18.png
Uwaga!
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla młodszych widzów takie jak: wulgarny język, brutalne obrazki lub podteksty seksualne. Jeżeli masz co najmniej 18 lat, lub mocniejsza treść nie robi na tobie wrażenia, możesz bez problemu przeglądać tą stronę. W przeciwnym wypadku, powinieneś ją zamknąć.


Przywitaj się z moim małym przyjacielem!

—Znany cytat Tony'ego


Nikt nie będzie mi mówił, jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.

—Tony Montana


Tony Montana to protagonista filmu Człowiek z blizna i gry Scarface: The world is yours.

W jego rolę wcielił się Al Pacino, który zagrał również Michaela Corleone'a, Johna Miltona, Króla Ryszarda III, Big Boya, Davida Fiska, Willy'ego Banka oraz Roy'a Cohna.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Film[edytuj | edytuj kod]

Antonio Raimundo Montana był kubańskim uchodźcą, który uciekł z Kuby i przybył do Miami, aby zbudować karierę. Początkowo pracował dla lorda narkotykowego Franka Lopeza i zakochał się w Elvirze Hancock. Następnie nawiązał relację z Alejandro Sosa w Boliwii. Kiedy Frank odkrył, że Tony wymyka się spod kontroli, biznes kończy się. Frank wysłał później zabójcę, by go zamordować, ale mu się nie udało, co doprowadziło do jego śmierci.

Następnie Tony zdobył wszystkie nielegalne rzeczy Franka i założył własne imperium narkotykowe, poślubił Elvirę i rozpoczął współpracę z Sosa. Podczas misji w Nowym Jorku Tony został zmuszony do zabicia senatora z bombą pod jego samochodem; wiedząc, że senatorowi towarzyszyły jego dzieci, Tony przerwał misję, a więc podwójnie przekraczając Sosę. Po powrocie do Miami Tony poszedł do domu swojego najlepszego przyjaciela, Manny'ego, i znalazł go ze swoją siostrą Giną Montaną, nie wiedząc, że są małżeństwem. Tony oddaje strzał, zabijając swojego wiernego przyjaciela Manny'ego z powodu miłości, jaką miał dla swojej siostry, ale potem żałował tego.

Później Sosa wysłał grupę własnych ludzi, aby napadli na rezydencję Tony'ego i zabili go; wszyscy ludzie Tony'ego zostali zabici, łącznie z jego siostrą. Po wściekłej walce z ludźmi Sosy, Tony został ostatecznie postrzelony w tył przez głównego zabójcę Sosy, The Skull.Tony wpadł do fontanny poniżej i w ten sposób zakończył swoje imperium.

Śmierć Tony'ego w filmie

W grze[edytuj | edytuj kod]

Gra rozpoczyna się w końcowej scenie filmu, a rezydencja Tony'ego zostaje zaatakowana przez zabójców Sosy. W punkcie rozbieżności od filmu Tony zabija The Skulla. Przy pomocy niektórych z jego ocalałych pracowników Tony udaje się uciec.

Sosa zostaje następnie poinformowany, że posiadłość Tony'ego została zajęta, a jego masowe imperium narkotykowe zostało zredukowane do zera. Ukrywając się w bezpiecznym domu poza Miami, Tony żałuje decyzji, które podjął, żałuje śmierći Manny'ego i Giny i nigdy nie słucha rad innych, Tony składa przysięgę, że przestanie brać kokainy, co doprowadziło do jego upadku, a następnie przysięga zemstę na Sose i obiecuje zabić każdego, kto zna Sosę.

Trzy miesiące po strzelaninie w rezydencji Tony wraca do Miami. Ponieważ wszyscy zakładają, że nie żyje, wszystkie jego aktywa zostały zajęte, a dzielnice Miami, które kiedyś dominował, zostały podzielone między inne kartele narkotykowe. Pierwszą akcją Tony'ego jest poprosić George'a Sheffielda, by ponownie został jego prawnikiem. Sheffield niechętnie zgadza się na to, ale po wyższych kosztach niż wcześniej – wpływy Tony'ego w całym mieście już minęły i nie ma innego wyboru, jak to zaakceptować.

Zaczynając od sprzedaży kokainy dealerom osobistym, Tony udaje się spłacić policję, aby odzyskać swój dwór i podróżować, aby skonfrontować Gaspara Gomeza w jego apartamencie na ostatnim piętrze. Mimo że Gomez nie jest obecny, Tony zabija swojego szefa bezpieczeństwa i wielu jego ludzi, kradnie telefon satelitarny do użytku osobistego i porywa opancerzony furgon przewożący 50 000 $, umożliwiając mu otwarcie nowego konta bankowego. Ponownie nawiązuje kontakt ze swoim oryginalnym bankierem Jerry'em, który został awansowany i choć czuje się niebezpiecznie, wierzy w Tony'ego i zgadza się z nim ponownie współpracować. Tony następnie przejmuje Little Hawana, zdobywając wszystkie swoje zakłady i torfy, poważnie osłabiając Diaz Cartel. Podczas przerwy w klubie Babylon Tony zostaje zaatakowany przez zabójców wysłanych przez Braci Diaz. Jeden zabójca informuje Tony'ego, że jego matka została zabita. Tony morduje braci Diaz w odwecie i zabiera ich terytorium.

Jeden z współpracowników Sheffielda, Pablo (Wilmer Valderrama), wabi Tony'ego do Freedom Town z obietnicą informacji o swojej zaginionej byłej żonie Elvira. Jednak to spotkanie okazuje się zasadzką. Tony zabijia Pablo. Tony bierze Downtown z kartelu Contreras. Sprzymierza się z "Sandmanem", producentem koksu w zestawie karaibskich wysp na południe od Miami. Znajduje tam również Nacho Contreras, kontrolującego kasyno w łodzi. Po pogoni za łodzią, ranny Nacho zostaje zabity przez rekina. Po tym, Tony zabija to, co pozostało z Contreras Cartel, przejmując kontrolę nad innym tankowcem należącym do Nacho, którego używał do przemycania narkotyków do Miami. Tony używa nowego statku i różnych byłych pracowników Nacho do stworzenia linii zaopatrzeniowej.

Tony powoli zabiera North Beach i South Beach na własną rękę, wypełniając różne misje biznesowe i podbijając magazyny. Obecnie kontroluje Miami, jednak jego linie zaopatrzenia są słabe. Sandman mówi, że zamierza rozpocząć wojnę z Kolumbijczykami. Tony pomaga i przepędza wrogów z Wysp.Kolumbijczycy przejmą Tranqilandia, małą wyspę należącą do Sandmana, i podstawową bazę narkotykową dla kartelu Montana. Tony zabiera to z powrotem, zabijając Kolumbijczyków, ratując robotników Sandmana i uniemożliwiając Kolumbijczykom przejęcie kokainy. W końcu wszystko jest jasne na Wyspach. Moc Montana Cartel rośnie, a Tony Montana staje się jeszcze bardziej zamożny i potężny niż kiedykolwiek wcześniej. W końcu zebrał siły, by zniszczyć Sosę, i udał się do Boliwii.

W międzyczasie Sosa organizuje posiedzenie w swojej egzotycznej rezydencji. Sheffield i Gomez rozmawiają o problemie Montany. Tony przechodzi przez teren, zabijając ludzi Sosy. Sheffield i Gomez również zostali zabici. Tony konfrontuje się z Sosą w jego salonie i omawiają sytuację z filmu, w którym Tony nie chciał zabijać dzieci. Wkrótce Tony zabija Sosę, wypełniając zemstę. Wychodząc Tony stwierdza, że ​​jeden z ludzi Sosy wciąż żyje. Ocalały błaga o życie mówiąc że rodziny, a Tony oferuje mu pracę.

Gra kończy się wraz z tym żyjącym człowiekiem Sosy, który służy teraz za kamerdynera Tony'ego. Tony ma wreszcie "świat", który, jak mu się wydawało, zbliża się do niego, a wraz z eliminacją konkurencji, Montana Cartel jest najpotężniejszym kartelem narkotykowym w 1980 roku w Miami.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Człowiek z blizną[edytuj | edytuj kod]

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Twórcy gry Grand Theft Auto: Vice City mocno zainspirowali się filmem. Co wskazuje podobny protagonista oraz finałowa misja gry z strzelaniną w willi.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.