FANDOM


Do szablonu +18
Uwaga!
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla młodszych widzów takie jak: wulgarny język, brutalne obrazki lub podteksty seksualne. Jeżeli masz co najmniej 18 lat, lub mocniejsza treść nie robi na tobie wrażenia, możesz bez problemu przeglądać tą stronę. W przeciwnym wypadku, powinieneś ją zamknąć.


Mówisz do mnie? Mówisz do mnie? Mówisz do mnie? Więc z kim do cholery rozmawiasz? Mówisz do mnie? Cóż, jestem tu jedyny. Z kim, kurwa, myślisz, że rozmawiasz?

—Travis wyobraża sobie konfrontację, która dałaby mu szansę na wyciągnięcie broni. Jeden z najbardziej znanych cytatów w historii kina.


Travis Bickle - protagonista filmu Taksówkarz z 1976 roku.

W jego rolę wcielił się Robert De Niro, który zagrał również Max'a Cady'ego, Vito Corleone'a, Jake'a LaMotte, Davida „Noodlesa” Aaronsona, Louisa Cyphre, Ala Capone, Jimmy'ego Conwaya, Dwighta Hansena, Potwora Frankensteina, Neila McCauley'a, Gila Renarda, Ace'a Rothsteina, Louisa Garę, Nieustraszonego przywódcę, oraz Senatora Johna McLaughlina.

Biografia Edytuj

Travis Bickle jest samotnym i przygnębionym młodym mężczyzną mieszkającym na Manhattanie - cierpi na ciężką depresję, żyjąc samotnie przez większość swojego życia. Zostaje nocnym taksówkarzem, aby poradzić sobie z przewlekłą bezsennością, pracując na 12-godzinnych zmianach prawie każdej nocy, przewożąc pasażerów po wszystkich pięciu dzielnicach Nowego Jorku. Tymczasem jego niespokojne dni spędzają w obskurnych kinach porno. Prowadzi pamiętnik (fragmenty, które czasami są opowiadane podczas filmu). Bickle jest honorowo zwolnionym żołnierzem piechoty morskiej i jest sugerowane, ale nigdy nie wspomniane jest to w scenariuszu, że jest weteranem Wietnamu; trzyma zwęgloną flagę Viet Cong w swoim mieszkaniu i ma dużą bliznę na plecach.

Bickle ma żywi uczucia do Betsy, ochotniczki kampanii senatora Nowego Jorku Charlesa Palantine'a. Palantine kandyduje na prezydenta na platformie dramatycznych zmian społecznych. Po obejrzeniu jej z taksówki przez okna biura kampanii Palantine, Bickle wchodzi do biura z prośbą o zgłoszenie się jako pretekst do rozmowy z Betsy. Bickle przekonuje ją, by dołączyła do niego na kawę i ciasto, a później zgadza się, aby pozwolił mu zabrać ją na film. Mówi, że przypomina jej wiersz w piosence Krisa Kristoffersona „Pielgrzym, rozdział 33”: „On jest prorokiem i popychaczem, częściowo prawdą, a częściowo fikcją - chodzącą sprzecznością”. W tym dniu Bickle zabiera ją na "Lożę miłości", szwedzkiego filmu o edukacji seksualnej. Oburzona opuszcza kino i samotnie jedzie do domu taksówką. Następnego dnia Travis, próbuje pogodzić się z Betsy, dzwoniąc do niej i wysyłając kwiaty, ale bezskutecznie.

Myśli Bickle stają się gwałtowne. Jedyną osobą, w której niejasno zwierza się swoim nowym poglądom i pragnieniom, jest kolega taksówkarz „Wizard”, który mówi Travisowi, że widział wiele razy w czasie jazdy taksówkami, i uważa, że wszystko będzie w porządku. Zniesmaczony drobną przestępczością uliczną (zwłaszcza prostytucją), której jest świadkiem podczas jazdy przez miasto, znajduje teraz swoją frustrację i rozpoczyna program intensywnego treningu fizycznego. Kupuje cztery pistolety od nielegalnego dilera „Easy Andy'ego”. Następnie konstruuje pistolet na rękawie, aby przymocować go do prawego ramienia, i ćwiczy ukrywanie i wyciąganie broni. Rozwija zainteresowanie wystąpieniami publicznymi senatora Palantine'a. Pewnej nocy Bickle wchodzi do zrujnowanego sklepu spożywczego na chwilę przed tym, jak mężczyzna próbuje obrabować sklep. Bickle strzela do mężczyzny w szyję. Właściciel sklepu spożywczego zachęca Bickle do ucieczki po tym, jak wyraża obawy związane z zastrzeleniem mężczyzny nielicencjonowanym pistoletem. Gdy Bickle odchodzi, właściciel sklepu wielokrotnie uderza niemal martwego mężczyznę stalowym drążkiem.

Innej nocy Iris, 12-letnia prostytutka, wsiada do taksówki Bickle, próbując uciec od alfonsa „Sporta”. Gdy Bickle nie odjeżdża, Sport wyciąga Iris z taksówki i daje Bickle'owi 20 dolarów. Później Bickle spotyka Iris na ulicy i płaci jej za czas, aby nie uprawiała z nim seksu, ale próbował przekonać ją do porzucenia prostytucji. Spotykają się następnego dnia na śniadanie, a Bickle ma obsesję na punkcie pomagania Iris w opuszczeniu swojego alfonsa i powrocie do domu jej rodziców.

Bickle wysyła Iris kilkaset dolarów dołączonych do listu z informacją, że wkrótce umrze. Po ogoleniu głowy w fryzurę Mohawka bierze udział w publicznym wiecu, w którym próbuje zamordować senatora Palantine'a. Agenci Secret Service zauważają, go i po tym ucieka. Wraca do swojego mieszkania, a następnie jedzie do East Village, gdzie wraz ze Sportem dochodzi do konfrontacji, w której oboje się obrażają. Bickle strzela Sportowi w jelita, a następnie wpada do burdelu i strzela bramkarzowi w głowę. Po tym, jak ranny Sport strzela Bickle w szyję, lekko go raniąc, Bickle strzela do niego mordując go, później bramkarz atakuje go, a także klient mafioso Iris. Bickle zostaje postrzelony kilka razy. Klęcząc na podłodze w pokoju Iris, kilkakrotnie próbuje wystrzelić pocisk we własną głowę, ale cała jego broń nie ma amunicji, więc rezygnuje z odpoczynku na kanapie, dopóki nie przyjedzie policja. Kiedy przybywają, kładzie palec wskazujący na skroni jak pistolet i udaje, że kilka razy strzela sobie w głowę.

Podczas powrotu do zdrowia Bickle otrzymuje odręczny list od rodziców Iris, którzy dziękują mu za uratowanie córki, a media witają go jako bohatera. Travis wraca do pracy i spotyka Betsy jako opłatę. Omawia jego nowo odkrytą sławę, ale on zaprzecza byciu bohaterem. Wysadza ją bez zapłaty. Kiedy odjeżdża, z niepokojem spogląda na coś w lusterku taksówki.

Ciekawostki Edytuj

  • Plan Travisa Bickle'a dotyczący zamachu na senatora Palatinea podsunął Johnowi Hinckleyowi, Jr., pomysł zamordowania prezydenta Ronalda Reagana, który obejrzał ten film co najmniej 15 razy.
  • Depresja Travisa Bickle'a i wiele aspektów psychicznych mogły pochodzić z jego czasów jako weterana wojny w Wietnamie.
  • Niektórzy fani teoretyzowali, że zakończenie, w którym ojciec Iriss pisze mu ostatnią wdzięczność, a on daje Betsy przejażdżkę, wszystko dzieje się w jego umyśle, ponieważ wciąż jest w śpiączce na szpitalu. Reżyser filmu, Martin Scorsese, obalił tę teorię, wyjaśniając, że te wydarzenia faktycznie miały miejsce. Jednak według niego punkt, w którym Travis spogląda w lusterko wsteczne na końcu filmu, ma oznaczać, że w każdej chwili może znowu oszaleć, i że w przyszłości nie będzie „bohaterem” jeszcze jeden raz.
  • Travis miał pojawić się jako grywalna postać w grze wzorowanej na filmie, projekt jednak został odrzucony.
  • Robert De Niro kilkakrotnie wypowiedział się na temat nakręcenia kolejnego filmu, aby kontynuować historię Travisa.
  • Travis Bickle jest postacią bardzo cenioną przez krytyków i jedną z najbardziej znanych postaci w historii kina.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.