FANDOMTrolle – rasa wyhodowana przez Morgotha, były bardzo duże i monstrualne (o wysokości od 10 do 18 stóp), a w większości były nieinteligentne. Byli największą rasę humanoidalną zamieszkującą Śródziemie.

Historia Edytuj

Melkor stworzył trolle przed Pierwszą Erą. Byli bardzo silni, ale zmieniali się w kamień w świetle słonecznym. Wiele trolli zginęło w Wojnie Gniewu, ale niektórzy przeżyli i dołączyli do armii Saurona, największego żyjącego sługi Morgotha. W Drugiej i Trzeciej Erze trolle należały do ​​najniebezpieczniejszych wojowników Saurona. Sauron stworzył Olog-hai, którzi był mądrzejszy od wcześniejszych ras trolli. Podczas gdy większość trolli nie może być narażona na działanie promieni słonecznych bez zmiany w kamień, Olog-hai najwyraźniej mogli przemieszczać się w świetle dnia; ten atrybut został wymieniony w Powrocie Króla jako czyniący Olog-hai szczególnie niebezpiecznymi.

Podczas wędrówki Bilba do Samotnej Góry, Hobbit natknął się na trzech trolli: Toma, Berta oraz William. Pojmały one kompanię Thorina, lecz później zostały zamienione w kamień.

Podczas Wojny o Pierścień, Frodo i Drużyna zetknęli się z jaskiniowymi trollami oraz różnymi Orkami wewnątrz Morii. Miecz Boromira odskoczył od łuskowatej skóry jednego trolla. Ponieważ sprawy wydawały się niebezpieczne dla Drużyny Pierścienia, trolle uciekły (chociaż było to spowodowane zbliżaniem się Zguby Durina). Sauron używał Olog-hai w Oblężeniu Gondoru i Bitwie na Polach Pelennoru. W późniejszej bitwie pod Czarną Bramą hobbit Peregrin Took zabił dużego trolla Olog-hai z ogromnym mieczem. W wyniku zniszczenia Jedynego Pierścienia Czarna Brama popadła w ruinę podczas tej bitwy. Większość trolli obecnych w bitwie została zabita, a inne trolle uciekły.

Gatunki trolli Edytuj

  • Olog-hai
  • Trolle kamienne
  • Trolle wzgórzowe
  • Trolle jaskiniowe
  • Trolle górskie
  • Trolle śnieżne
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.