FANDOMUglúk – wódz Uruk-hai z Isengardu oraz jeden z najbardziej zaufanych sług Sarumana.

Biografia

26 lutego 3019 roku Trzeciej Ery grupa Ugluka zaatakował Drużynę Pierścienia na wzgórzu Amon Hen i porwała Merry'rgo oraz Pippina.

W skład grupy Orków nie wchodzili sami Uruk-hai, ale też znajdowali się Orkowie z Mordoru pod dowództwem Grishnákha oraz mała grupa z Morii. Ugluk miał za zadanie zabić cała Drużynę Pierścienia oprócz Hobbitów, a następnie przyprowadzić niziołków do Sarumana. Grishnákh miał podobne zadanie, z tą różnicę, że miał dostarczyć Hobbitów Sauronowi. Orkowie z Morii nie służyli nikomu, chcieli po prostu zemścić się za śmierć pobratymców w Morii. Wkrótce sprzeczne cele doprowadziły do walki w której zabity Orków z Mordoru i Morii. Ugluk wygrał i udał się ze swoją bandą na zachód. Grishnákh natomiast wycofał się.

Wieczorem 26 lutego dowiedział się, że jego oddział został dostrzeżony przez jeźdźca Rohanu. Aby jak najszybciej dotrzeć do Isengardu, Ugluk podał Merry'emu lekarstwo oraz rozwiązał Hobbitom nogi, aby mogli biec razem z jego bandą. Kiedy Orkowie z północy sprzeciwili się biegnięciu za dnia, Ugluk powiedział im że pobiegnie za nimi i będzie ich poganiał.

Pomimo szybkiego tempa, 28 lutego ludzie z Rohanu zaczęli ich prześcigać. Niebawem Orkowie z północy odłączyli się od jego grupy i udali się w kierunku Gór Mglistych. W tym samym czasie powrócił Grishnákh z nowymi wojownikami. Ze względu na zagrożenie ze strony Rohańczyków, obie grupy połączyły się i udali się razem do Fangornu. Po drodze napotkali Orków, którzy wcześniej się od nich odłączyli. Ugluk zmusił ich, aby ponownie się do nich przyłączyli.

W nocy Orkowie zaczęli się buntować. Ugluk uspokajał ich. Po jakimś czasie Mauhúr przyprowadził nowe zastępy wojowników. Rohańczycy dogonili Orków oraz Uruk-hai i zapędzili ich w kleszcze. Zaczęła się walka. W pewnym momencie wódz ludzi, Eomer zeskoczył z konia i natarł na Ugluka z mieczem w ręku. Wódz Uruk-hai zaciekle walczył, ale zginął w pojedynku z Rohańczykiem.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.