Mówiłem ci już, na czym polega definicja szaleństwa?

—Znany cytat Vaasa


Vaas Montenegro – drugorzędny antagonista gry Far Cry 3, przywódca piratów na Rook Islands i brat przywódczyni Rakyat, Citry. Vaas jest znany również ze swojej charyzmatycznej i psychopatycznej osobowości.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Wczesne życie[edytuj | edytuj kod]

Vaas urodził się w 1985 roku na Rook Islands i już od najmłodszych lat był członkiem miejscowego Rakyat. Był szczególnie przywiązany do swojej siostry Citry, wspomniał nawet że jego pierwsze zabójstwo było dla niej.

Spotkanie Hoyta Valkera[edytuj | edytuj kod]

Pewnego razu Vaas zaczął stawać się coraz bardziej uzależnionym od narkotyków sprowadzonych na wyspy przez obłąkanego handlarza, Hoyta Valkera. Vaas nawiązał kontakt z Hoytem który widział w bracie Citry wielki potencjał. Valker mianował go swoją prawą ręką. Vaas stał się przywódcą miejscowych piratów odpowiedzialnych za morderstwa, rabunki, i kradzieże na Rook Islands. Wraz ze swoimi ludźmi zaczęli pomagać Volkerowi w jego interesach, a także siać terror na wyspach.

Wydarzenia z Far Cry 3[edytuj | edytuj kod]

Podczas pobytu Jasona i jego przyjaciół w Bangkoku, słyszeli o wyspie na której "można zrobić wszystko". Zdecydowali się więc na ślepe skoki spadochronowe na Rook Islands. Krótko po wylądowaniu, zostają schwytani przez ludzi Vaasa. Podczas gdy Jason i jego starszy brat, Grant, siedzą związani w klatce, Vaas wyjaśnia że w zamian za ich wolność, będzie chciał wyłudzić dużą ilość pieniędzy od ich rodziców. Wkrótce się jednak okazuje że Vaas nawet po otrzymaniu pieniędzy, i tak by sprzedał Granta i Jasona jako niewolników, by zwiększyć zyski.

Po tym jak Jason i Grant zdołali się wydostać się z obozu i obmyślić plan uwolnienia reszty przyjaciół, tego drugiego Vaas śmiertelnie postrzelił w szyję. Jason mimo wszelkich prób uratowania brata, nie zdołał zapobiec jego wykrwawieniu się na śmierć. Montenegro pozwolił jednak Jasonowi uciec po czym piraci rzucili się w pościg.

Podczas swojej misji ratowania przyjaciół, Jason dowiedział się że Vaas osobiście więzi Lizę Snow. Atakując więzienie niewolników w którym rzekomo jest przetrzymywana Liza, zostaje ogłuszony i schwytany przez Vaasa. Po obudzeniu się, widzi że on, Liza i Oliver są przywiązani do krzeseł podczas gdy Montenegro polewa pomieszczenie benzyną. Następnie ją podpala i zostawia Jasona i Lizę na śmierć natomiast Olivera zabiera ze sobą. Szczęśliwie, Jasonowi i Lizie udaje się ostatecznie uwolnić i uciec z budynku.

Jason kontynuował swoją misję ratowniczą. Podczas spotkania z agentem CIA, Willisem Huntleyem, Huntley nagrywa rozmowę Vaasa i Hoyta w której Hoyt wyraża swoje niezadowolenie z powodu niepoważnego traktowania przez Vaasa sprawy z Jasonem. Wspomniał również o jednym z porwanych przyjaciół Jasona, Olivera, który miał zostać przetransportowany.

Po otrzymaniu misji od Citry której celem było uwolnienie więzionych wojowników Rakyat, Jason wraz z innymi wojownikami przeprowadzili atak z zaskoczenia na piratów przewożących więźniów. Jason otwierając drzwi od ciężarówki, w której mieli mieścić się domniemani więźniowie, został po raz kolejny zaatakowany przez Vaasa i znokautowany. Jason po obudzeniu się, związany, wysłuchuje tzw. "definicję szaleństwa" którą tłumaczy mu jego oprawca. Następnie Vaas wrzuca Jasona do cenote.

Jasonowi udaje się uciec po czym zabija kolejnych piratów w celu zdobycia helikoptera i ucieknięcia. Śmigłowiec został jednak zestrzelony a do opadłego z sił Jasona, Vaas strzela mu prosto w klatkę piersiową. Okazuje się później, że Jason przeżył dzięki zapalniczce która zdołała zatrzymać wystrzelony nabój.

Śmierć[edytuj | edytuj kod]

Wpuść mnie do swojego serca. Przywitaj swojego zbawiciela. Przybij mnie do pieprzonego krzyża, bym mógł się ODRODZIĆ!

—Vaas przed śmiercią


Po zbliżeniu się do Citry w jej świątyni, Jason wreszcie otrzymał zadanie zabicia Vaasa na jego własnej, niewielkiej wyspie gdzie urządził przyjęcie z okazji "śmierci" Jasona. Brody z powodzeniem infiltruje obiekt, zabija wszystkich piratów po czym wchodzi do większego magazynu w celu ostatecznego rozprawienia się z przywódcą piratów. W pewnym momencie, wyskakuje znienacka dźgając Jasona w pierś po czym ten wchodzi w stan snu. Tam zabija atakujące go "kopie" Vaasa aż w końcu dociera do prawdziwego którego wiele razy dźga w klatkę piersiową aż w końcu pada martwy. Po tym, Jason się zbudził. W drodze powrotnej do Citry, przez chwilę w głowie jeszcze słyszał głos Vaasa.

Osobowość[edytuj | edytuj kod]

O osobowości Vaasa świadczą mi.n. jego bliskie (niebezpieczne) spotkania z głównymi bohaterami. Obserwując go, można wywnioskować że jest on wyjątkowo lekkomyślnym, brutalnym, sadystycznym i bezlitosnym władcą piratów o czarnym poczuciu humoru, niektórzy z jego ludzi również mają podobny charakter. Mimo swojej szalonej osobowości, posiadał niezwykłą charyzmę.

Potwierdzone zabójstwa[edytuj | edytuj kod]

  • Vincent Salas
  • Christopher Mintz-Plasse
  • Kilku nieznanych więźniów którzy najwyraźniej nie zasługiwali na zapłacenie okupu lub sprzedaż w niewolę
  • Grant Brody
  • Kim Jong il (W dzienniku, na stronie o pistolecie .44 Magnum można wyczytać że Vaas wysłał paczkę do Kim Jong ila który zmarł po otrzymaniu dostawy)
  • Czterech mężczyzn (w misji "Uciekaj co sił")
  • Wiele innych
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.