Wysłucham cię...

—Vakama do Roodaki po przejściu na ciemną stronę


Toa Vakama – chwilowy antagonista z serii Lego Bionicle. Jest on głównym bohaterem filmu animowanego Bionicle 3: W sieci Mroku. Był on Toa Ognia, zanim porzucił swoją drużynę i dołączył do Roodaki.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Po ocaleniu niewielkiej grupy Matoran, Vakama poprowadził swoją drużynę do Metru Nui, aby uratować pozostałych Matoran na wyspie. Po schwytaniu i uwięzieniu w kokonach na szczycie Koloseum przez Visoraki, jad bestii przemienił ich w Toa Hordika. Zmutowani Toa rozerwali kokony i spadli w przepaść. Roztrzaskaliby się na ziemi, gdyby nie przechwycili ich Rahaga. Zabrali oni Toa do ruin Ga-Metru, gdzie opowiedzieli im o legendarnym Rahi - Keetongu, znawcy wszelkich trucizn. Wyjaśnili Toa, że jad, którym ich otruto, musiał zostać zneutralizowany, inaczej na zawsze pozostaną Hordika. Toa jednak zdecydowali, że najpierw uratują Matoran, a potem będą martwić się o siebie.

Vakama, który był zły na siebie za wprowadzenie przyjaciół w pułapkę, poszedł na długi spacer. Po drodze zaatakowała go zmutowana Muaka. Miotacz Rhotuka Vakamy nie zadziałał, lecz mimo tego, zmutowanemu Toa udało się przestraszyć bestię. Po chwili odnalazł go Norik, przywódca Rahaga, i spróbował przemówić mu do rozsądku. W końcu Vakama powrócił do towarzyszy, a następnie Toa zaczęli poszukiwać części Sterowca, którym mogliby przetransportować uśpionych Matoran na Mata Nui.

Na misji zwiadowczej, Vakama, Norik i Onewa obserwowali grupę Roporaków atakującą stado Kikanalo. Rozgniewało to Vakamę na tyle, że wystrzelił w pająki swojego Rhotuka. Visoraki jednak zdołały się uwolnić, a Vakama wyruszył za nimi, by z nimi walczyć. Później kontynuował poszukiwania części Sterowca. Udał się wraz z Norikiem do starej odlewni, w poszukiwaniu części. Znalazł tam dysk Toa, niemal identyczny jak jego własny. Tkwił jednak na nim napis "Nuhrii". Po dostaniu się do komnat Toa Lhikana, Vakama znalazł jego dziennik, w którym napisane było, że wojownik początkowo chciał dać Kamienie Toa Matoranom znającym położenie Wielkich Dysków. W ostatnim momencie jednak zmienił zdanie i wtedy na myśl przyszły mu imiona Vakamy i jego przyjaciół. Toa Hordika dowiedział się, że owa zmiana bywa wywołana przez Teridaxa. To odkrycie sprawiło, że Vakama zaczął obwiniać siebie i swoją drużynę o zniszczenie Metru Nui.

Toa Hordika brał później udział w szturmie na fortecę przeciwko hordzie Visoraków. Toa udało się pokonać Rahi i przejąć twierdzę, nawet mimo klęski sprzymierzonych z nimi Krahki i Tahtoraka, którzy zginęli w Obszarze Mroku razem z Zivonem. Podczas bitwy, Vakama stał się tak zrozpaczony ich sytuacją, że zaczął wahać się, czy pomagać dalej drużynie.

Jakiś czas potem, Onewa i Vakama poszli pomóc Whenule, Nuju, Bomondze i Kualusowi, którzy zostali uwięzieni pod skałami. Po ich uwolnieniu, czwórka Toa i Rahaga spotkali się z Nokamą i Matau, którzy poszli na zwiad. Podczas podróży, Vakama wdał się w kłótnię z Whenuą i omal nie udusił towarzysza w gniewie; został powstrzymany przez Nuju.

Odnalazłszy wszystkie części, Toa zaczęli budowę Sterowca. Nagle Vakama zobaczył Norika i Gaaki otoczonych przez trzy Visoraki. Po uwolnieniu Rahaga, ci powiedzieli mu o Kamieniach Makoki i wysłali go, by odnalazł pierwszy z nich, aby móc zdobyć Kanohi Avohkii, Maskę Światła. Omijając po drodze Visoraki, Vakama znalazł swój Kamień. Nagle Lawowy Węgorz stopił belkę, na której stał wojownik, a Toa zleciał w dół. W ostatniej chwili ocalił go Onewa swoim Rhotuka. Vakama powiedział towarzyszowi o Kamieniach i wysłał go, by ten odnalazł swój. Kiedy wszystkie Kamienie Makoki zostały odnalezione, Toa spotkali się w Wielkiej Świątyni i zdobyli Avohkii. Następnie zaczęli się naradzać, planując ostateczny atak na Koloseum opanowane przez Visoraki i ich króla, Sidoraka. Rozgoryczony Vakama jednak wciąż obwiniał się za porażki zespołu i wkrótce potem opuścił przyjaciół w gniewie.

Podczas wędrówki, został złapany przez Visoraki i zabrany do Roodaki, wicekrólowej hordy. Ta zaproponowała mu stanowisko dowódcy Visoraków, a Toa, zdesperowany, zgodził się, widząc w tym jedyną szansę na ocalenie Matoran. Tej samej nocy, Vakama poszedł do Wielkiej Świątyni, w której Rahaga poszukiwali wskazówek dotyczących Keetongu. Schwytał pięciu z nich, a Norika uwięził pod gruzami. Toa Hordika zabrał Rahaga przed oblicze Sidoraka jako dowód swej lojalności.

Pozostali Toa Hordika uznali, że najwyższy czas odnaleźć Keetongu. Razem z Norikiem wyruszyli na poszukiwania potężnego Rahi i znaleźli go w Ko-Metru. Następnie przypuścili ostateczny atak na Koloseum. Vakama rozkazał Visorakom zaatakować jego dawnych przyjaciół, kiedy ci odmówili poddania się. Podczas bitwy, Matau wzbił się w powietrze i dotarł na szczyt Koloseum, gdzie zmierzył się z Vakamą. Przegrał pojedynek i cudem udało mu się uratować przed upadkiem w przepaść. Trzymał się jedną ręka krawędzi dachu, cały czas próbując oprzytomnić Toa Ognia. Vakama w końcu przypomniał sobie, kim naprawdę jest i ocalił Matau przed spadnięciem ze szczytu. Rozumiejąc swoje błędy, Toa Ognia postanowił dołączyć do swoich przyjaciół.

W międzyczasie Keetongu zmiażdżył Sidoraka, zostawiając Roodakę samą. Ta wtargnęła na pole bitwy na Kahgaraku i obezwładniła Toa Hordika oraz Rahaga. Wtedy zjawił się Vakama wraz z Matau i przekazał królowej Toa Powietrza. Był to jednak podstęp - na sygnał Matau, wszyscy Toa Hordika, oprócz Vakamy, wystrzelili w Roodakę swoje żywiołowe Rhotuka. Kiedy Vakama przygotowywał ostateczny strzał, Norik próbował go powstrzymać, lecz było już za późno. Ognisty Rhotuka uderzył w pierś Roodaki, trafiając w noszony przez kobietę Kamień Makuty, wyrzeźbiony z tej samej materii, w której Toa Metru uwięzili Teridaxa. Kolejne połączenie ich mocy rozbiło więzienie Makuty, a następnie Mroczna Ręka przeniosła Roodakę w bezpieczne miejsce. Vakama, jako lider Visoraków, nakazał pająkom opuścić miasto, a Keetongu uleczył Toa Hordika, przemieniając ich z powrotem w Toa Metru. Następnie wojownicy załadowali kapsuły z Matoranami na pokład Sterowców i zmierzyli ku wyspie Mata Nui.

Osobowość[edytuj | edytuj kod]

Przemiana Vakamę w Hordika sprawiła, że stał się bardzo arogancki i szybko wpadał w gniew. Zostało to pokazane, gdy Norik ostrzegł go przed potencjalnymi niebezpieczeństwami związanymi z przemianą, na co Vakama zareagował uderzając ręką w ogień, który był używany jako źródło światła, i odchodząc.

Zdolności[edytuj | edytuj kod]

Jako Toa Ognia, Vakama mógł tworzyć, kontrolować i absorbować ciepło oraz płomienie. Po zostaniu Turaga, moce te zostały mocno ograniczone.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.