FANDOMMr Popplewick

Pan Popplewick – czyli Valeyard w przebraniu

Valeyard – główny antagonista 14-częściowej serii Proces Władcy Czasu (ang. The Trial of the Time Lord) z 1986 r. wchodzącej w skład serialu Doktor Who, Władca Czasu oraz prawnik, prawdopodobnie alter ego Doktora.

Postać odgrywali Michael Jayston[1] oraz Geoffrey Hughes[2].

Cechy

Pochodzenie Valeyarda nie jest do końca znane, gdyż w samym serialu jego postać nie pojawiała się w więcej niż jednej historii[3]. Według Mistrza, Valeyard miał być zlepkiem ciemnej natury Doktora, odseparowanym od jego dwunastego i ostatecznego, trzynastego wcielenia, a następnie zmaterializowanym przez członków Wysokiej Rady Władców Czasu[4]. Prawdą jest natomiast to, że Valeyard miał ograniczone możliwości regeneracji, przez co chciał przejąć tę zdolność od Doktora, poprzez skazanie go na śmierć.

W swojej prawdziwej formie Valeyard był mężczyzną w średnim wieku, o krótkich czarnych włosach i szarych oczach. Jego strojem była czarna odmiana szaty ceremonialnej Władców Czasu. Podczas ucieczki przed Doktorem wewnątrz Matrycy, ukrywał się jako niejaki Pan Popplewick: mężczyzna z lekką nadwagą i blond lokami, odziany w ubiór typowy dla przełomu XIX i XX wieku i noszący okulary.

Valeyard dzielił cechy typowe dla kilku wcieleń Doktora: był charyzmatyczny i miał zacięcie oratorskie, aczkolwiek był manipulatorem. Mimo iż zdarzało mu się wybuchać gniewem, z reguły zachowywał spokój. Jego działania wynikały głównie z egoizmu. Był zdolny do poświęcenia własnego życia w celu osiągnięcia upragnionych korzyści.

Przypisy

  1. Jako Valeyard
  2. Jako Pan Popplewick
  3. Wątek rozwinięty w powieściach i słuchowiskach radiowych
  4. Jedna z kilku genez postaci, kwestia sporna
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.